Yaşlanmayı Önleyen 15 yiyecek

Yaşlanmayı Önleyen 15 yiyecek

Egzersiz ve sağlıklı bir diyet uzun yıllara meydan okumanızı sağlayabilir. Ama özellikle bazı yiyecekler cildinizin genç kalmasını sağlar, enerjinizi artırır ve hastalıklarla savaşır. Bu yiyecekleri öğünlerinize eklemeyi unutmayın.

1 Yaban Mersini

Yaban Mersini yüksek oranda lif içerir, mineral ve vitamin deposudur. Ayrıca beyninizi ve cildinizi korumaya yarayan tam bir antioksidan deposudur.

2 Somon Balığı

Yaşlılıkla beraber beyin fonksiyonlarının azalması yaygın görülür. Somon balığında bol miktarda bulunan Omega-3 yağ asitleri burada devreye girer ve zihinsel fonksiyonlarımızın korunması ve devam etmesinde görev alır. Ayrıca cilt, göz, kalp ve eklem sağlığını korumaya yardımcıdır. Amerika Kalp Birliği haftada 350 gr balık tüketilmesini tavsiye ediyor.

3 Antep Fıstığı

Antep fıstığı yüksek besin değerleri içeriyor. Aynı zamanda diğer kuru yemişlerden ayrılan çok önemli bir özelliği var. “Kabuklu” olarak gelmesi. Yapılan bir araştırmaya göre kabuklu kuru yemiş tüketmek bir defada alınan kaloriyi %41 azaltıyor.

4 Süzme Yoğurt

Normal yoğurdun iki katı protein, yarısı kadar da şeker içerir. Probiyotik özellikleri olan süzme yoğurt gut hastalığına da iyi gelir. Normal yoğurttan daha az laktoz içermesi sebebiyle de sindirimi daha kolaydır.

5 Kahve

Süt tozu ve şeker kullanmadığınız sürece kahve çok sağlıklı bir içecektir. Araştırmalar kahve içenlerin kalp rahatsızlıklarına daha az yakalandıklarını gösteriyor. Ayrıca diyabet ve parkinson hastalıkları riskini azaltıyor.

6 Yulaf

Çoğumuz yeterince lifli yiyecek tüketmiyoruz. Yulaf bu temel besin maddesiyle dolu. Lif aynı zamanda tokluk hissi de yarattığından kilo alımını da engeller.

7 Ispanak

Bu yeşil sebze tam bir vitamin ve mineral deposu. Ülkemizde daha çok yemeği muteber olsa da, çiğ olarak salatalarınıza ekleyin. Ispanak ayrıca yaşlanmayı önleyici özellikleri olan lutein açısından da zengindir.

8 Mısır

Maryland Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre mısırda bulunan bir bileşen kanseri önlemeye yardımcı olabilir. Araştırmacılar bu bileşenin adının IP6 olduğunu ve kanser hücrelerinin çoğalması engellediğini söylediler.


9 Tam Tahıl Ürünleri

Tahıl ürünlerinin vücudunuz için gerçekten yararlı olup olmadığına dair tartışmalar devam ediyor. Ama bu tartışmaların çoğu karbonhidratların yağ oranınızı nasıl etkilediği kısmında yoğunlaşıyor. Gerçek ise şu: birçok araştırmada Tam tahıl ürünlerinin atardamarları tıkayan kötü kolesterolü engellediği ispatlandı. Tabi hayattaki birçok şey gibi, fazlasından kaçınmak gerekiyor.

10 Tarçın

Araştırmalar tarçının yemekten sonraki insülin artışını aşağıya çektiğini gösteriyor. İnsülinin kontrol altına alınması demek vücudunuzun daha az yağ depolaması anlamına geliyor. Bir çay kaşığının dörtte biri kadar tarçını günlük tükettiğiniz bir yiyeceğin üstüne serpiştirin, yoğurt mesela. Böylece hem beliniz incelir, hem de yediklerinizin lezzetini artırmış olursunuz. Tarçın ayrıca güçlü bir antioksidandır.

11 Bitter Çikolata

Araştırmalar gösteriyor bitter çikolata (beyaz çikolata veya sütlü çikolata değil) kalp sağlığına iyi geliyor. Hatta günde 30 gr bitter çikolata yemek kötü kolesterolü düşürüyor, iyi kolesterolü artırıyor. Kakao oranı yüksek olan çikolataları almaya dikkat edin.

12 Zerdeçal Sarısı

Zerdeçalin içindeki kurkumin maddesinin birçok faydası var. Louisiana State Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırmaya göre kurkumin kanseri yok etme yeteneğine de sahip olabilir. Sebebi ise kurkumin kanser hücrelerindeki kan damarlarını sınırlıyor ve hareketi engelliyor. Yediğiniz yemeklere biraz serpebilirsiniz.

13 Whey Proteini

Yaşlandıkça kas kitlemiz yüzde 1 oranında her yıl azalır. Bu kayıp kötü bir döngü halini alır: daha az kas, daha az metabolizma, koordinasyon ve denge kaybı demek. Şanslısınız ki, bir güç antrenmanı ile sütten elde edilen bu sihirli proteini birleştirdiğinizde mucizeler yaratabilirsiniz.

14 Yeşil Çay

Sıcak veya soğuk için, yeşil çay daha geç görünmenize yardımcı olabilir.Çinli araştırmacılar günde 3 veya daha fazla yeşil çay içenlerin yaşlanma sürecini yavaşlattıklarını ortaya koydular. Sebebi ise, yeşil çayın DNA yapısını geliştirip, yaşlanmayla birlikte oluşan hücre kaybını azaltıyor olması..

15 Karpuz

Domates likopen açısından zengindir. Havuç ise beta karoten açısından. Karpuz ise bu iki maddeyi birden içerir ve böylece güneş ışığı ile zarar gören hücreleri onarır ve cildin genç kalmasını sağlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz