Femur Kırığı İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Femur Kırığı İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

İnsan vücudundaki en uzun, en güçlü ve en sağlam kemik, uyluk kemiğidir. Bu kemiğin kırılmasına femur (uyluk kemiği) kırığı denir. Femur kırığı, kalçadan diz eklemine kadar uzanan bacak kemiğinde meydana gelir. Femur kemiği çok güçlü bir kemik olduğundan, bu kemiğin kırılması ancak şiddetli bir darbe ile gerçekleşir. Motorlu taşıt kazaları, trafik kazaları, spor yaparken yaralanmalar, silah yaralanmaları ve yüksekten düşmeler, femur kırığına yol açan yaygın görülen kaza örnekleridir.

Femur kırığı semptomları arasında şiddetli ağrı, kanama, bacak deformitesi, doku şişkinliği ve bacağınızı hareket ettirememe gibi belirtiler yer alır. Kan kaybı ağır olabilir ve hipovolemik şoka neden olabilir. Bazı durumlarda, kemik parçaları cildin dışına çıkabilir.

Femur kırığı (Uyluk kemiği kırığı) belirtileri

Bacak şişme

Şiddetli ağrı

Kanama veya morarma

Bacağın hasar görmesi

Yürüyememe

Kas spazmları

Uyuşukluk veya karıncalanma

Femur kırığı (Uyluk kemiği kırığı) neden olur?

Kazalar, femur kemiği kırığının en yaygın görülen nedenidir. Sağlıklı bireylerde femur kemiğinin kırılması için güçlü bir darbe alınması gerekir. Trafik kazaları, bacağa alınan darbe, yüksekten düşme, bu kemik kırığının olması sebepleridir.

Uyluk kemiği kırığı, uyluk kemiğinin herhangi bir yerinde meydana gelebilir.

Osteoporoz (kemik erimesi) ve kanser gibi belli sağlıklı sorunları, kemikleri kırılmaya karşı daha hassas hale getirir.

Femur kırığı nasıl teşhis edilir?

Femur kırığı teşhisi genellikle ilk fizik muayenede koyulur. Ortopedi uzmanı, femur kırığı olan yeri muayene ederek, damar ve sinir hasarını araştırır. Kemikteki kırıklığa bakmak için röntgen çekilebilir.

Uyluk kemiği kırığı (Femur kırığı) ne zaman iyileşir?

The American Academy of Orthopaedic Surgeons (Amerikan Ortopedik Cerrahlar Akademisine) göre, uyluk kemiğinin iyileşmesi genellikle üç ila altı ay arası sürer.

Uyluk kemiği kırığında ilk yardım nasıl olmalı?

Uyluk kemiği kırık olan kişiyi yatırıp, bacağı elle dikkatli bir şekilde sabitleyin.

Hastaneye yolculuk 30 dk’dan kısa sürecekse ve sarsıntısız olacaksa ayaklarla dizler altına tam yerinde sargılar yerleştirin.

Dizle ayak bileği arasına bol miktarda tampon koyun.

Sağlam bacağı dikkatli bir şekilde kırık bacağın yanına getirin.

Bileklerle ayakların çevresine sekiz biçiminde bir sargı ve dizlerin çevresine geniş bir sargı bağlayın.

Şayet hastaneye yolculuk uzun veya sarsıntılı olacaksa, atel de yoksa ek tamponlarla sargılar koyun. Birini alt bacaklar çevresine, birini uyluklar çevresine ve son olarak da kırık yerin altına bir tane “değişken” sargı bağlayın, kırık taraftan kaçının.

Şayet ateller varsa (kırık bacak için) kırık bacağı tutturup, iki bacak arasına apış arasından ayağa kadar uzanan bir ateli yeterli tamponla yerleştirin.

Şayet uyluk kemiği kırılmışsa, kırık bacağın dışına koltuk altından ayağa kadar uzanan daha uzun ek bir atel ve tampon yerleştirin.

Atellerin vücuda değdiği kemikli yerlere (bileklerdeki ve kalçadaki) ve çukurluklara ek tamponlar koyun.

Uyluk kemiği kırığı nasıl tedavi edilir?

1. Yöntem

Kemik parçalarının ameliyatla eski pozisyonuna getirilmesi

2. Yöntem

Kemik iyileşirken parçaları bir arada tutma için alçı, vidalı metal plaka, kemiğin ortasından aşağıya çubuk, metal pin kullanımı

Kemik Kırılmasına İyi Gelen Besinler, Kemik Kaynaması İçin Ne Yemeli? Tıklayınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz