Yağ Yakan Yiyecekler, İçecekler ve Kürler Nelerdir?

Yağ Yakan Yiyecekler, İçecekler ve Kürler Nelerdir?

Kilo vermenin ana temelinde, günlük kalori ihtiyacınızdan daha az kalorili besinler tüketmek yatar. Normal bir yaşam standartında günlük kalori ihtiyacınızın 2500 olduğunu varsayalım. Eğer sizin tüketiminiz 3000 kalori düzeyinde olursa ay sonunda 1-2 kilo almış olarak kendinizi bulursunuz. Fakat siz diyet yapmaya karar verdiniz hem de aynı zamanda spor yapıyorsunuz. Günlük kalori ihtiyacı spor ile birlikte 4000 kaloriye çıkmışken siz sadece tükettiğiniz besinlerle 2000 kalori alıyorsunuz. Bu kez ay sonunda kendinizi ortalama olarak 4-6 kilo vermiş bulacaksınız.

Düşük kalorili beslenmek, zayıflamak ve yağ yakmak isteyenler için ilk başlarda çok zorlu bir fikir olarak gelebilir. Fakat eğlenceli ve zevk alınan spor çeşitleri ile kendini spora adapte edebilenler için yağ yakmak ve zayıflamak iyice kolaylaşır.

Bir başka önemli durum ise bir çok insan zayıflarken besin değerinden yoksun gıdaları kullanarak vücut sağlığını tehlikeye atabiliyor. Düşük kalorili beslenirken önemli olan kalorisi düşük fakat besin değerleri yüksek gıdaları tüketmektir. Bu şekilde yapılan beslenme programları egzersiz ve sporla birleşince sağlıklı yağ yakma ve zayıflama kaçınılmaz oluyor.

Yağ yakan yiyecekler olarak sizlerle paylaşacağımız besinler, tüketildiğinde yağları yok eden bir özelliğe kesinlikle sahip değildir. Unutmayalım, yağları yakmak için ihtiyacımız olan şey; düzenli spor, sağlıklı beslenme programı ve metabolizmayı hızlandıran yiyeceklerdir.

Yağ yakan besinler sınıfı olarak adlandırdığımız yiyecekler metabolizmayı hızlandırdığı için gün içerisinde yaptığınız işlerde daha fazla kalori harcamanızı sağlayacak ve zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

Yağ Yakan Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir?

Gün içerisinde durağan bir tavrınız bile olsa, olması gerekenden daha fazla kalori harcanılmasını sağlayacak besinler aşağıdakilerdir.

Fakat paylaşacağımız bu besinler herkes için uygun özellikler taşımayabilir. Örnek olarak yağ yakan besinler tablosunda yer alan portakal, greyfurt gibi meyveler metabolizmayı hızlandıran bir özelliğe sahiptir fakat mide yanması, reflü gibi problem yaşayan insanlar için uygun olmayabilir. Bu nedenle size en uygun beslenme koşulları için uzman bir diyetisyene başvurmalısınız.

Zencefil: İçerisindeki yüksek mineral içeriği ile kalp sağlığını iyileştirir, kalpten pompalanan kanın hızını ve akışkanlığını artırarak yağ yakmaya yardımcı olur.

Acı (kırmızı) biber: Metabolizma hızını üst seviyelere çıkaran “capsaicin” bileşinini bünyesinde bulunduran kırmızı biber , kalp atışını hızlandırarak yağ yakımını hızlandırır.

Süt: Süt içerisindeki kalsiyum bileşenleri ile metabolizmayı hızlandıran bir etkiye sahiptir. Az yağlı ya da yağsız olarak tüketeceğiniz süt yağ yakan gıdalar arasındadır.

Zeytinyağı: Diğer doymuş yağ asitlerine göre vücuda çok daha fazla yararı olan zeytinyağı, hem kandaki kötü kolesterolü düşürür hem de yağların yakılmasına yardımcı olur.

Turunçgiller: Greyfurt, portakal, mandalina ve limon gibi C vitamini yüksek besinler vücuttaki yağların daha hızlı çözülmesini ve yakılmasını sağladığı için yağ yakan yiyecekler sınıfına da girmektedirler.

Yeşil çay: Yüksek antioksidan içeriği ile bağışıklık sisteminin gücünü artıran yeşil çay, aynı zamanda kan basıncını düzenleyerek hücrelere daha fazla oksijen gitmesine yarar, metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını sağlar.

Yumurta: Vücuttaki yağların çözülme hızını artırdığı için kilo verdiren besinler sınıfına dahil edilmiştir.

Palamut: Vücudumuzda yağ yakımından sorumlu “leptin” hormonu bulunmaktadır. Palamut gibi omega-3 yağını bol bulunduran diğer balıklarda vücutta bu hormonun seviyesini yukarılara çekerek yağ yakmaya yardımcı olur.

Sarımsak: Yüksek antioksidan içeriğiyle hem bağışıklık sistemini güçlendirir hemde metabolizmayı yavaşlatan zararlı maddelerden vücudu temizler.

Yulaf: Yüksek lifli besinler arasında bulunan yulaf, vücut kan şekerini düzenleyerek sürekli açlık hissi yaratılmasının önüne geçer ve zayıflamaya yardımcı olur.

Keten tohumu: Yağ yakımını hızlandıran bir özelliği olan keten tohumu aynı zamanda fazla kalorinin vücutta yağ olarak depolanmasının da önüne geçer.

Ceviz: Bilinmeyen omega-3 kaynaklarından birisidir. 1 avuç ceviz kilo vermenize ve yağ yakmanıza yardım eder.

Soya fasulyesi: Uzun süre tokluk hissi verdiği bilinen soya fasulyesi, iştahı azaltarak daha az kalorili beslenmenizi sağlar ve kilo vermenizi sağlar.

Bal: Günlük yaşantınızda organik olmayan şeker tüketiminizden kaynaklanan kalori fazlalığı özellikle de göbek bölgenizde yağ olarak depolanacaktır. Bu nedenle bal tüketmeniz hem vücuda organik şeker almanız demek hem de balın içerisinde bulunan -nitrik oksit- maddesi ile yağ yakımını artırmanızdemektir.

Sirke: Tokluk hissi verdiği için listemize sirkeyi de ekliyoruz. Uzun süre tok kalabilmek demek vücuda gün içerisinde daha az kalori girmesi demek bu da yağ yakmanız için iyi bir fırsattır.

Yağ Yakan Kürler Nelerdir?

Yağ yakmak ve kilo vermek için için sıkı bir beslenme programı, spor ve egzersize ihtiyacımız olduğunu unutmayalım. Fakat bu süreçte yağ yakımını hızlandıran ve kilo vermenizi kolaylaştırıp istediğiniz vücut ölçülerine sahip olabileceğiniz yağ yakan kürler de vardır.

Yoğurt, limon ve kırmızı biber kürü

Malzemeler:

  • 4 yemek kaşığı az yağlı yoğurt
  • 2.5 yemek kaşığı sıkma limon
  • 1.5 tatlı kaşığı kadar kırmızı biber

Özellikle de göbek bölgesi yağlanmalarından şikayet edenler için mükemmel bir yağ yakma kürüdür. Bu kürü en az 2 hafta boyunca düzenli olarak uygulamanız gerekmektedir. 2.haftadan itibaren devam ettiğiniz her gün bu kürün yağ yakımını hızlandırdığını göreceksiniz. Belirttiğimiz malzemelerin karşımından hazırlayacağınız kürü gece yatmadan yarım saat kadar önce tüketebilirsiniz.

Tarçınlı süt kürü

Malzemeler:

  • 200 ml süt
  • 1 çay kaşığı toz tarçın

Süt içerisindeki yüksek kalsiyum miktarıyla hem gelişimini sağlıyor hemde metabolizmanın daha sağlıklı çalışıp yağ yakmasını kolaylaştırıyor. Tarçın ise içerisinde bulundurduğu yüksek diyet lifi içeriğiyle metabolizmanın hızlanması için mükemmel bir kaynaktır. Süt ve tarçın birleştiğinde yağ yakan kürler sınıfına girmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz