Besin Veya Gıda İntoleransı Nedir? Testi Nasıl Yapılır?

  • Genel Sağlık
  • Besin Veya Gıda İntoleransı Nedir? Testi Nasıl Yapılır? için yorumlar kapalı
  • 729 kez görüntülendi

Besin Veya Gıda İntoleransı Nedir? Testi Nasıl Yapılır?

Toplumda pek bilinmeyen bir sağlık problemi olan besin veya gıda intoleransı birçok nedenlere bağlı olarak meydana gelmekte ve birçok belirtiler göstermektedir. Sağlık açısından herhangi bir soruna neden olamayacağı kanaatine varılan bazı besinlerin doğrudan sindirim sistemi tarafından sindirilememesi problemi neticesinde vücudun rahatsızlanarak, hazımsızlık, şişkinlik, kilo artışı gibi bazı problemlere neden olan gıda intoleransı sorunu bu sebeple de belirtileri görülmesi durumunda mutlak olarak doktora başvurulması gerektirmektedir. Bazı besin ürünlerinde sindirim sisteminde meydana gelen hassasiyetlere de neden olabilen besin intoleransı rahatsızlığı, belirtilerini göstermesi ile birlikte bireylerde huzursuzluğa neden olmaktadır.

Besin Veya Gıda İntoleransı Rahatsızlığında Görülen Belirtiler

  • Midede ağrı meydana gelmesi
  • Kaslarda kramp meydana gelmesi
  • Şişkinlik ve gaz sorunları meydana gelmesi
  • Baş ağrısı meydana gelmesi
  • Deri döküntüleri meydana gelmesi
  • Yorgunluk ve keyifsizlik meydana gelmesi gibi birçok belirtiler besin veya gıda intoleransı rahatsızlığında söz konusu olmaktadır.

Gıda Alerjisi Belirtileri

Besin veya gıda intoleransından farklı bir konumda bulunan gıda alerjisi rahatsızlığında da baş dönmesi, bulantı, kusma ve ishal gibi bazı belirtiler görülmektedir.

Besin Veya Gıda İntoleransı Testi

Birkaç basit aşamadan oluşan besin veya gıda intoleransı testinde ilk olarak hastadan düşük ölçekte kan alımı yapılarak laboratuvar ortamında gerekli incelemelerden geçirilmektedir. Çeşitli gıdalara karşın meydana gelen immunog lobulin antikorlarının tespiti yapılarak, bu sayede hastanın ne tür besinlere karşı hassasiyetinin bulunduğu gözlemlenmektedir. Hastadan alınan kan testi neticesi ortalama olarak 15 gün içerisinde neticelendirilmektedir.

Gıda İntoleransı Testi Nasıl Yapılmaktadır?

Acısız ve basit bir test olan gıda intoleransı testi ilgili firmalar tarafından uygulanabildiği gibi, diyetisyen kliniğinde ve sağlık kuruluşlarında yapılabilmektedir. Oldukça basit bir biçimde gerçekleştirilen gıda intoleransı test neticesi diyetisyen uzmanı tarafından alındıktan hemen sonrasında hastaneye gönderimi sağlanarak hastada hassasiyeti oluşan gıda hakkında tarafına yeniden bilgi gönderimi sağlanması talep edilmektedir. Akabinde, gerekli test neticesinde ayrıca hastaya uygun bir besin programı da diyetisyen uzmanı tarafından hazırlanarak bireye sunulmaktadır.

Besin Veya Gıda İntoleransı Testi Ücretli Mi Yapılmaktadır?

Besin veya gıda intoleransı testi için uzman diyetisyene başvurulması durumunda belirli bir ücret ödenmesi söz konusu olmaktadır. Ancak, gıda ve besin intoleransı testi ile doğrudan ilgilenen hastanelere başvurulması durumunda bireylerin yeşil kart veya diğer sosyal güvencelere sahip olması durumunda besin veya gıda intoleransı testi yapımında herhangi bir ücret alımı söz konusu olmamaktadır. Bu bakımdan, bireyler gıda veya besin intoleransı testi için tercihi doğrultusunda kurum seçebilmektedirler.

Gıda Veya Besin İntoleransı Testinde Risk Söz Konusu Mu?

Gıda veya besin intoleransı testinde risk durumu söz konusu olmamaktadır. Oldukça basit ve kısa süreli olan gıda veya besin intoleransı testinde ayrıva yaş faktörü de gözetmeksizin uygulanabilmektedir. Bu bakımdan, gıda veya besin intoleransı belirtilerinde hemen ilgili kuruluşlara başvurulmalı ve gıda veya besin intoleransı testi yaptırılmalıdır.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.