Kalsiyum Deposu Gıdalar !

Kalsiyum Deposu Gıdalar !

Kalsiyum vücutta en bol mineraldir. Kalsiyumunun neredeyse yüzde 99’u kemiklerin ve dişlerin yapısında bulunur. Kemikler kalsiyumu, ihtiyaç duyulduğunda kan dolaşımına bırakmak için bir depolar. Kalsiyum, kemik sağlığından çok daha fazlası için gereklidir. Kalsiyumdan zengin gıdalar yemek vücudumuzun optimal sinir iletimini, kan pıhtılaşmasını, hormon salgılanmasını ve kas kasılmasını sağlamasını mümkün kılar.

Kan kalsiyumu, vücudunuzun asit / alkalin ve pH değerinin dengelenmesi gibi çok kritik fonksiyonları oynadığı için sıkı bir şekilde kontrol edilir . Vücut, gerektiğinde kemiklerden kalsiyumu ödünç alır . Böylece kemikler aslında her 10 yılda bir yeniden şekillendirilir.

Vücutta bu mineralin eksikliğinde ise osteoporoz başta olmak üzere pek çok hastalık meydana gelir. Kalsiyumun insan vücudunda yaklaşık 179 görevinin olduğu düşünülmektedir. Dolayısıyla bu mineral olmadan vücudumuzun düzgün bir şekilde işlev görmesi mümkün değildir.

Kalsiyum eksikliğinin diğer belirtileri ise :
* Diş çürüğü
* Osteopeni veya Osteoporoz
* Kas gerginliği
* Yüksek tansiyon

Vücudunuzun kalsiyumu emmesi için vücudunuzun ayrıca magnezyum, D vitamini ve K vitaminine ihtiyacı vardır. Dolayısıyla, kalsiyum ihtiyaçlarınızı karşılamak için izole edilmiş kalsiyum takviyeleri için gıda kaynakları ve kompleks besin takviyeleri tercih edilir.

Kalsiyumun Sağlık Faydaları :

1. Kemik Sağlığı

Kalsiyum, kemiklerin katılaştığı ve vücudun kemik yoğunluğu elde ettiği 20’li yılların başlarında gençler için kritik öneme sahiptir. Pik kemik kütlesi ne kadar yoğunsa o kadar uzun süre osteoporozu veya kemik kütlesi kaybını önleyebilir.

2. Kilo Kontrolü

Kalsiyum alımıyla alt vücut ağırlığı arasında bir bağlantı vardır. Diyetteki kalsiyumun sindirim sisteminde yağa bağlanabileceği kalsiyum azalması ile kilo alımında bir artış söz konusu olabilir.

3. Kanseri Önleme

Kalsiyumdan zengin gıdaları tülketenlerin kolon ve rektum kanseri riskinde azalma olduğunu gözlenmiştir. Kolon kanserinin önlenmesi için kalsiyum takviyeleri tek başına yeterli değildir, ancak kalsiyumdan zengin gıdalar yemek aynı etkiye sahip olabilir. (Aslında kalsiyum takviyeleri ile kalp krizi arasında bir bağlantı var , bu nedenle kalsiyum açısından zengin besin kaynaklarından mineral elde etmek en iyisidir.)

4. Kan Basıncı ve Kalp Sağlığı

Kalsiyum bakımından zengin gıdalar damarlarda ve arterlerde bulunan düz kasların rahatlamasına ve kan basıncının düşmesine yardımcı olur .Tam yağlı sütün az yağlı sütle karşılaştırıldığında daha sağlıklı olduğu tespit edilmiştir.

Kalsiyumdan zengin besinler ise :
* Kuru yemişler: Kalsiyum içeren kuruyemişlerden birisi bademdir, 100 gramında 264mg kalsiyum bulunur. Bademde magnezyum, manganez, E ve B2 vitaminleri içerir. Badem, kolestrolü düşürmeye de yardımcı olur. Alternatif kuruyemişler ise ceviz ve fındıktır. Bu kuru yemişler, atıştırmalık olarak (yemek aralarında bir avuç dolusu) yenilebilir, kek ve pastaları süslemekte kullanılabilir .
* Yeşil yapraklı sebzeler: Bu sebzeler, bulabileceğiniz süt ürünlerinden daha zengin kalsiyum kaynaklarından biridir , Özellikle lahana ve kıvırcık ‘ta 100 gram çiğ yaprağında 135mg kalsiyum bulunur. K ve C vitaminleriyle A provitamini de içerir.Ayrıca pazı ve ıspanaktada kalsiyum bulunur. Bunlar hem çiğ olarak hem de diğer sebzelerle beraber pişirilerek yenilebilir.

* Susam ve Keten tohumu: Kalsiyum miktarı susam ve keten tohumundada aynıdır. Keten tohumu yağı, iltihabı giderir ve damar tıkanıklığını önler.

* Portakal: Kalsiyum içeren meyvelerden biriside portakaldır. Bir portakalda 65mg kalsiyum bulunur. Ayrıca zengin bir C vitamini kaynağıdır.

* Yumurta kabuğu: Yumurtanın kabuğunda bol miktarda kalsiyum bulunduğu ve metabolizmaya yardımcı olduğu uzun yıllardır söylenmektedir. Yumurtayı, kabuğunu çizmeden yıkayın, bir limonun suyunu sıkıp yumurta kabuğunun üzerine gezdirin, 12 saat boyunca yumuşamasını bekleyin, yumurtayı tahta bir kaşıkla çıkarıp, geride kalan suyu yavaş yavaş için.

* Kuru Erik: Tıpkı ışgın gibi bağırsakları çalıştırmada oldukça etkili olan kuru eriğin bir porsiyonunda yaklaşık 75 mg kalsiyum bulunmaktadır.

* Kuru İncir: Kuru incir en fazla kalsiyum içeren meyvelerden biridir. Bir porsiyon kuru incirde 241 mg kalsiyum olduğunu düşünürsek, günde bir porsiyon kuru incir tüketmemiz sayesinde günlük kalsiyum ihtyacının dörtte birini karşılayabilirsiniz.

Ayrıca Sardalya yoğurt,süt, kefir, Bamya,brokoli,kuru kayısı, hurma,kivi,mandalina,dut ve ışgın tüketebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz