Vücuttaki İltihabı Gideren Bitki Çayları !

Vücuttaki İltihabı  Gideren Bitki Çayları !

Bitki çayları gerekli tüm bileşikleri içerdiklerinden vücut tarafından hızla emilir . Her sağlık ve güzellik sorunu için tüketeceğimiz çay vardır. Fakat belirli çaylarla vücuttaki iltihabı giderebilir daha sağlıklı olabilirsiniz. Vücutta iltihap oluşması için birçok sebep olabilir.

Vücuttaki bir çok hücre zarar gördüğünde dışarıdan vücuda girecek olan bakteri veya virüs iltihap oluşumuna sebep olur. Vücutta iltihap belirtisi ağrı, şişlik, kızarıklık olarak ortaya çıkar. Eğer bağışıklık sistemimiz iyi çalışıyorsa bu virüslerle mücadele edebilir. Fakat rahatsızlık ilerlemeye başladığında kronik hale gelebilir. Rahatsızlık hissi oluştuğunda bitki çayları ile iyileşme ihtimaliniz olabilir. Fakat kronikleşmiş rahatsızlık için bir doktora görünmeniz gerekebilir.

İltihap belirtileri ise ; Halsizlik, Baş ağrısı, Alerji,Vücutta ağrı, Ateş,Eklemlerde şişlik ve ağrı.

Vücuttaki enflamasyonu gidermek için ve hafif semptomları tedavi eden bitki çayı çeşitleri ise şöyle :

* SİYAH ÇAY

Siyah çay tüketimi her geçen gün tanen içeriği nedeniyle sindirim sisteminin sağlığını korur. Bu tanenler bağırsak iltihabı da dahil bağırsak ve mide rahatsızlıklarından kurtulmanıza yardımcı olur. Siyah çayı demleyin ve sabahları limon ekleyerek tüketiniz.

* YEŞİL ÇAY

Yeşil çay, çeşitli rahatsızlıklar ve sağlık sorunları için yararlı olan çok yönlü bir çaydır. Yeşil çay, egzersiz sonrasında ağrıyan kaslara bağlı artrit ağrısı, iltihaplanma ve ağrıları aktif olarak azaltabilir. Bunun nedeni ise; Yeşil çay, güçlü bir kateşin olan aktif bir içerik-EGCG (epigallokateşin gallat) içerir.

* BEYAZ ÇAY

Beyaz çay da vücuttaki iltihaplanmayı azaltan anti-inflamatuar bileşikler içerir. Antioksidanlarla zengin şekilde yüklü olan beyaz çay, metabolik hızın artırılmasında önemli bir role sahip olduğu da bilinir. Bu çaydaki amino asidin, L-theanine’in cömert miktarda bulunması, stresle mücadele etmek ve konsantrasyonu ve kolaylığı artırmak için kullanılmasını sağlar.

* ÇEMEN OTU ÇAYI

Çemen ağacı çayı rahatlatıcı özellikleri ile bilinir. Bir takım rahatsızlıkları iyileştirmek ve tedavi etmek için kullanılan yeşil çay gibi çok yönlü bir çaydır.

* ÇÖREK OTU ÇAYI

Çörek otu tohumları antienflamatuar yararları sayesinde siyatik ağrısını azaltmaya da yardımcı olabilir.


ZENCEFİL ÇAYI

Zencefili uzun süredir anti-inflamatuar özellikleri ile bilinir ve aynı şekilde tüketilir. Zencefil çayı şeklinde veya yemeklerinizde olduğu gibi çeşitli şekillerde tüketilebilen zevkli bir baharattır . Fakat zencefil çayı olarak tüketmek en iyi yoludur.

REZENE ÇAYI

Rezene tohumları, sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzı planına eklendiğinde iltihaplanmayı azaltabilecek güçlü anti-inflamatuar özelliklerle doludur. Rezene, anetol olarak bilinen ve iltihabı bloke etmede oldukça etkili olan uçucu bir yağ bileşiği içerir. Rezene tohumlarını suda 15 dakika kaynatın, süzün ve tüketin.

OOLONG ÇAYI

Oolong çayının sağlığa olan faydaları, kalp hastalığı, enflamatuar bozukluklar ve yüksek kolesterol seviyeleri gibi kronik sağlık koşullarının azaltılmasını içerir. Bunun nedeni çayın antienflamatuar faydalarıdır. Aynı zamanda, düşünme becerilerinin geliştirilmesi ve aynı zamanda, bu çayı çok yönlü bir çay yapacak zihinsel uyanıklık gibi faydalar da vardır.

Ayrıca vücuttaki enflamasyonu gidermek için Sarımsak, Somon balığı, Zencefil,Ispanak,Ceviz,Yaban mersini, Cayenne biberi,Fesleğen,Oregano Isırgan otu tüketebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz