Sevenlerin neredeyse “kereviz yemeden yaşayamam” dediği, sevmeyenlerinse kokusuna, görüntüsüne bile dayanamadığı kereviz ilginç bir sebzedir. Eğer siz, zaten kerevizi seviyorsanız sizin için bir sorun yok, bu yazıyı okuduktan sonra daha sık yemeye başlayacaksınız. Ancak kereviz sevmeyenlerdenseniz, bu yazıdan sonra mevsiminde haftada bir kez kereviz yemeği, çorbası, salatası yapacaksınız. Çünkü kerevizin anlatmakla bitmeyen faydalarından en önemlileri sizler için sıraladım.

İçeriği bolca A ve K vitaminleri zaten kerevizi çok değerli bir sebze haline getiriyor. Pek çok mineralin, diğer sebzelerde çok da bulunmayan faydalı elementlerin doğal bir kaynağı olan kereviz, bir de tıpkı ıspanak gibi çok düşük kalorili olmasıyla da önem taşıyor. Çok kaliteli bir antioksidan olan kereviz, ülkemizde daha çok Akdeniz ve Ege bölgeleri civarlarında yetiştirilmekte, ancak ülkenin her yerindeki semt pazarlarında bulunmaktadır.

Hemen her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz bu potasyum ve sodyum kaynağı kerevizin 100 gramlık büyük bir porsiyonu sadece 16 kalori içeriyor. Hal böyle olunca da özellikle zayıflamak isteyen biriyseniz karnınızı kerevizle doyurmak, haftada 3 -4 kez kerevizin yemeğini, salatasını ya da çorbasını yapıp afiyetle yemek en doğrusudur. Madem öyle bakalım bu kerevizin faydalarına.

Vücutta iltihap oluşumunu önler!

Kerevizin antioksidanlar, vitaminler ve mineraller bakımından zengin olduğundan bahsettik. Bu bağlamda düzenli olarak tüketilen kerevizin vücutta iltihap oluşumunu önlediği, var olan iltihapları da kurutup yok ettiğini söylemek mümkündür. Eklem ve kas ağrılarını hafifletici etkisi olan kereviz, özellikle romatizmadan kaynaklanan ağrılar için çok etkilidir. Eklem ve kaslarda ağrı hissedilen günlerde bir porsiyon kereviz tüketmek iyi gelecektir. Aynı kapsamda akciğer enfeksiyonları, astım atakları ve akne sorunlarının çözümü için de kereviz, doğal ve alternatif şifa kaynağı olabilir.

Sinir sisteminin sağlığını destekler!

Kerevizin içerdiği uçucu yağlar, mineraller ve bol miktardaki magnezyum, sinir sistemini sakinleştirici etki gösterir. Kerevizin bu sakinleştirici özelliği, sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Özellikle stresten kaynaklanan olumsuzlukların giderilebilmesi için doğal bir tedavi olarak kerevizden faydalanmak mantıklı olacaktır. Zira kereviz, beyinde bulunan asitlerin seviyesini dengelemektedir. Özellikle de akşamları bir kereviz sapını çiğ olarak tüketmek rahat bir uyku çekmeye yardımcı olur.

Sindirim sistemine faydalıdır!

Kereviz, lif bakımından oldukça zengin bir doğal besindir ve bol miktarda da su içermektedir. Hal böyle olunca hem lif hem de su barındıran kereviz, gereksiz maddelerin, atıkların, zararlı maddelerin vücuttan kolay bir şekilde dışarı atılmasına yardım eder. Bu bağlamda kabızlığa sebep olan bağırsaklardaki hareketsizlik ve kuruma, büzüşme düzenli olarak kereviz tüketimi ile ortadan kaldırılabilir. Ancak özellikle altını çizmekte fayda var ki, kerevizin idrar söktürücü özelliği vardır. Bu bakımdan ishal olan kişilerin bu sorun geçinceye kadar kereviz tüketmeleri önerilmez.

Göz sağlığını korur!

Sağlıklı gözler demek, A vitamini bakımından zengin beslenmek demektir. Kereviz de A vitamini açısından çok zengin bir besindir. Bu bakımdan özellikle yaşa bağlı olarak ortaya çıkan görme sorunları ve gözlerdeki dejenerasyonu önlemek için günde 1-2 tane kereviz sapı tüketimi önerilir. Elbette kerevizin çiğ olarak kullanıldığı kereviz salatası da içerdiği A vitaminini tamamen alabilmek için önemlidir.

Kötü kolesterolü düşürür!

Kerevizin içinde ‘‘Butylphthalide’’ adında bir bileşen bulunmaktadır. İşte bu madde pek çok hastalığın sebebi olan ‘‘kötü’’ kolesterolü sağlıklı seviyelerde tutmak konusunda çok etkilidir. Chicago Üniversitesi’nin bu bağlamda yaptığı bir araştırma sonucuna göre günde 2 tane kereviz sapı tüketen kişilerin kötü kolesterolleri istenen seviyeye düşebilmektedir. Elbette kerevizin bu kötü kolesterolü düşürmesi, yüksek kolesterole bağlı olarak ortaya çıkan diğer hastalıkların da ortaya çıkmasına da engel olur.

Kan basıncını düşürür!

Kereviz, ‘‘fitalid’’ olarak adlandırılan bir bileşen içermektedir ve bu bileşen kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesine katkıda bulunmaktadır. Düzenli olarak kereviz tüketimi sonucunda kişilerdeki yüksek kan basıncının düştüğü, ilerleyen dönemde kan basıncının normal seyrettiği gözlenmiştir.

Cinsel sorunların çözümü olabilir!

Kerevizin içerdiği bazı bileşenlerin sağlıklı cinsel yaşama katkıda bulunduğuna dair bazı bilimsel çalışmalar bulunmaktadır. Bunun için uzmanlar günde 1- 2 tane çiğ kereviz sapı tüketilmesini önermekteler.

Kanser karşıtıdır!

Kerevizin faydaları üzerine llinois Üniversitesi’nde yapılan bir bilimsel araştırma, kerevizde bolca bulunan “luteolin’” olarak adlandırılan bir bileşenin kanseri önleme özelliğine sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bu bileşenin kerevizde bulunması bu bileşen sayesinde kerevizin kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyebileceğini göstermektedir. Bu çalışmanın sonucuna göre düzenli olarak kereviz tüketimi; meme kanseri hücrelerinin yayılmasını geciktirmekte ve özellikle de meme kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır.

Kereviz sapının faydaları

 • Çok etkili bir sakinleştirici, ağrı kesici, antiseptik, antialerjik ve diğer tedavi edicidir.
 • Ülser, gastrit, hazımsızlık, iştahsızlık başta olmak üzere sindirim sistemi ile ilgili çeşitli hastalıkların tedavisine yardımcı olur.
 • Karaciğer ve mesanenin işlevlerini destekler.
 • Düzenli olarak tüketildiğinde artrit ağrıları sakinleştirir ve şişlikleri giderir.
 • Görme sorunlarını önler, göz sağlığını korur.
 • Cinsel sağlığı ve gücü destekler.
 • Beynin işlevleri üzerinde olumlu etkilere sahiptir.
 • Yağ yakmaya ve kilo vermeye yardımcı olur.

Kereviz tüketecek olanlara öneriler

 • Kerevizin sağlıklı kişiler ve daha sağlıklı olmak isteyenler için çok faydalı olduğunu yukarıda sıraladık. Normal sağlık koşullarına sahip olan kişilerde kerevizin her hangi bir zararı görülmemiştir. Fakat diğer tüm faydalı besinlerde olduğu gibi kerevizin de aşırı tüketimi bazı yan etkilere, sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu bakımdan bir gün içinde bir porsiyondan ve haftada iki öğünden fazla kereviz tüketmemekte fayda vardır.
 • Her hangi bir hastalığı olan, düzenli olarak bir ilaç kullanan kişiler kereviz tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalılar.
 • Kereviz, bol miktarda lif ve su barındırdığı için sindirim organlarının daha hızlı çalışmasına yardım eder ve idrar söktürücü özellik gösterir. Bu bakımdan kereviz, kabızlık sorunu yaşayanlar için doğal bir tedavi olabilirken, ishal sorunu yaşayanlar için bu sorunu daha da ciddi boyutlara taşıyabilir. Bu sebeple ishal olan kişilerin bu sorun geçinceye kadar kereviz tüketimine ara vermeleri önerilir.
 • Kereviz, zengin miktarda besin lifleri içerdiği için sağlıksız ve aşırı şekilde, çiğ olarak tüketilmesi ishal, gaz ve karın ağrısına sebep olabilir.
 • Kereviz tüketiminin hamilelik ve emzirme dönemlerinde nasıl bir etki gösterdiğine dair yeterli çalışma sonucu yoktur. Bu bakımdan hamilelerin ve emziren annelerin kereviz tüketmeden önce doktorlarına danışmaları önerilir.
 • Kereviz, sinir sistemi üzerinde çok etkili olan bir besin maddesidir. Bu bakımdan her hangi bir ameliyata hazırlanan hastaların 1 hafta veya 10 gün önceden kereviz tüketimini durdurmaları önerilir.
 • Kerevizin aşırı tüketimine bağlı olarak gereğinden fazla alınan vitaminler, karaciğer ve sindirim sistemlerinde bazı sağlık sorunlarına sebep olabilir.
 • Kerevizin yukarıda sayılan faydalarından ve çok daha fazlasından yararlanabilmek için kesinlikle tüketim miktarı konusundaki öneriler göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Kerevizin faylarını sayarken en sağlıklı, en doğal ve en kaliteli kerevizi seçtiğinizi göz önünde bulundurduk. Sizler semt pazarlarından ya da marketlerden kereviz seçerken sapı dik olan, kökü yumuşak olmayan, yaprakları, taze ve gevrek olan kerevizleri almanızı öneriyorum. Bir de kereviziniz bembeyaz değil, koyu renkli olmalıdır.