Vicks Sivilceleri Yok Ediyor mu?

  • Genel Sağlık
  • Vicks Sivilceleri Yok Ediyor mu? için yorumlar kapalı
  • 674 kez görüntülendi

Vicks Sivilceleri Yok Ediyor mu?

Sivilcelerle hayatınızın bir noktasında uğraşıyor olmak inanılmaz derecede sık rastlanan bir durumdur. Aynı şekilde sivilceleri geçirmek için evde uygulanabilecekleri araştırmak da öyle.

Sivilceleri bir gecede yok etmek için kullanılan mucize yöntemlerden birisi de Vicks. Peki Vicks kullanmmak güvenli mi? Vicks gerçekten de sivilceleri yok ediyor mu? Sivilcelerinize Vicks sürmeden önce, yapılan araştırmaların sonucunu okumak isteyebilirsiniz.

Araştırmalar Ne Söylüyor?

Birçok kullanıcı, birden ortaya çıkan sivilceye Vicks sürdüklerinde ertesi gün kaybolduğunu söylüyor. Vicks’in içeriğindeki bazı maddeler sivilceyle mücadele eden maddeler. Bu yüzden evde uygulayabileceğiniz bu yöntem hiç de uydurma değil!

Fakat Vicks’in içindeki diğer maddeler, özellikle petrol jelatini uzun vadeli kullanımda sivilce görünümünü daha beter edebilir.

Petrol Jelatinin Sivilce Kullanımında Oluşturduğu Tehlike

Petrol jelatini içeren ürünler, sivilceleri geçirmek için pek de iyi bir seçim değil. Vicks yoğun ve yağlı bir yapıya sahip olduğundan gözenekleri tıkayarak daha fazla sivilce oluşumuna yol açar. Yani, Vicks kullanmak sağlınıza zararlı olmasa da daha fazla sivilce oluşmasını sağlar. Vicks, ölü hücrelerle birlikte gözeneklerinizi tıkayarak sivilce hatta iltihap oluşturabilir.

Vicks İlk Kullanıldığında Sivilceleri Nasıl Azaltıyor?

Vicks, güzellik tüyoları veren birçok sitede sivilceleri azaltıcı etkisiyle göz önüne gelen bir ürün. Vicks’in içeriğindeki bazı maddeler kısa süreli kullanımda kızarıklığı giderip sivilcenin boyutunu küçültebiliyor. Ancak, Vicks’in içeriğindeki diğer maddeler uzun süreli kullanımda sorunlara yol açabilir. Vicks’i sivilcelerinize karşı kullanmanızı önermesek de içeriğinde kullanılan bazı maddeleri sivilcelerinize karşı kullanabilirsiniz.

Vicks’in içindeki maddeler:

Vicks’in kendi sitesine göre, kâfur öksürük önleyici ve bölgesel analjezik olarak kullanılmış. Bunun anlamı, Vicks’i doğrudan cildinize uyguladığınızda ağrı kesici olarak görev yapıyor olması. Kâfur, tıp tarihinde sıklıkla kullanılan bir yağdır.

2017 yılında yağların cilt problemlerinde kullanımı üzerine yapılan bir çalışmada, kâfurun sivilce tedavisinde en etkili olduğu görülmüştür. Aynı zamanda, kâfurun diğer cilt problemlerine de etkili bir çözüm sunduğu gözlenmiştir. Kâfur büyük miktarda kullanıldığında özellikle çocuklarda toksik özelliğe sahiptir fakat küçük miktarlarda kullanıldığında güvenli olarak düşünülür.


Kâfurun biyoetken maddesi kemfin, sivilce tedavisinde kullanılan çay çiçeği yağında da bulunur. Yapılan bir araştırmada, hafif ve orta şiddetli sivilceleri olan hastalar, içeriğinde kâfur bulunan çay çiçeği yağı kullandıklarında sivilcelerinde azalma gözlemlenmiştir. Saf kâfur kullanımındansa, içeriğinde kâfur bulunan çay çiçeği yağının daha etkili olduğu da çalışmanın sonuçları arasındadır.

Vicks’in sitesinde okaliptüs, öksürüğü önlemek için kullanıldığı belirtilen bir madde olsa da, okaliptüsün ciltle alakalı rahatsızlıklarda da kullanıldığı bilinen bir gerçektir. Okaliptüs, antibakteriyel olup yaraları iyileştirici özelliğe de sahiptir. Bu iki özellik de, okaliptüsün sivilce görünümü hafifletmesini kolaylıkla açıklar. Fareler üzerinde yapılan bir çalışma, okaliptüs yağının sivilce oluşumuna sebep olan P. Acnes bakterilerini öldürmekte çok etkili olduğunu gösteriyor.

Okaliptüsün sivilce tedavisinde etkili olduğunu gösteren çalışmaların sayısı henüz yetersizdir. Tıpkı kâfur gibi, özellikle çocuklarda fazla kullanımı toksik olabilir ancak zaman zaman sivilcelere uygulamanın sağlığa herhangi bir zararı yoktur. Yine de, okaliptüs yağını cildinize uygulayacaksanız seyreltilmiş halini kullanmanızı tavsiye ederiz.

Vicks’in içeriğinde bulunan, öksürük önleyici analjezik özellikli bir diğer maddeyse mentoldür. Şişmeyi önleyici özelliği, Vicks’i sürdüğünüzde sivilcelerinin geçtiğini gözlemlemenize neden olabilir.

Vicks’i cildinize sürdüğünüzde yanma hissedeceğinizden sivilcenin sebep olduğu acı, mentol sayesinde de şişlik kaybolur. Ancak, mentol kullanarak sivilcelerinizi anında geçiremezsiniz.

Sivilcelerinizi Geçirmek için Evde Yapabilecekleriniz

Salisilik asit ya da benzoil peroksit, sivilcelerinizi geçirmek için Vicks kullanmaktan çok daha etkilidir. Vicks’in içindeki petrol jelatini, olumsuz sonuçlarla karşılaşmanıza sebep olmanın yanı sıra gözeneklerinizi tıkayarak daha fazla sivilce oluşumuna sebep olur. Eczanenizden ya da güzellik ürünleri satan mağazalardan sivilceleriniz için çok daha etkili kremler bulabilirsiniz.

Sivilcelerinizi yok etmek için yağlardan da faydalanabilirsiniz. Bir iki damla çay çiçeği yağıyla, jojoba ve badem yağını karıştırarak sivilcelerinize uygulayabilirsiniz. Bu yağları kullanmak, sivilceleriniz için hesaplı ve düşük risk taşıyan bir tedavi yöntemidir.

Kısacası, Vicks’i sivilceleriniz için kullanmak faydadan çok size zarar verecektir. Bunun yerine, eczanelerden alabileceğiniz sivilce kremlerini kullanmak çok daha etkili olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.