Ayak Ağrılarına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Tedavi Yöntemi

Ayak Ağrılarına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Tedavi Yöntemi

Ayak ağrısı yaşamın herhangi bir evresinde tüm yaş grubundaki insanları etkileyebilen, en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Ayaklarım ağrıyor, dayanamıyorum, nasıl geçer? makalemizde bu dertten muzdarip olanlara deva olabilecek doğal tedavi yöntemlerine yer verdik. Ayak ağrısı ayak parmakları, topuk, taban, ayak bileği de dahil olmak üzere ayağın çeşitli bölgelerinde meydana gelebilir. Bu ağrı mineral eksikliği, ayakta kırık, ayak kasılması, batık, diyabet vb nedenlerden de kaynaklanabilir.  İşte ayak ağrısından kurtulmanıza yardımcı olabilecek tarifler

Sıcak ve soğuk su

Sıcak su kan akışını teşvik eder, soğuk tedavi ise iltihabı azaltır. Bir kovayı soğuk suyla diğerini de dayanılabilir derecede sıcak suyla doldurun. Rahat bir sandalyede oturarak 3 dk ayaklarınızı sıcak suda bekletin, ardından ayaklarınızı 10 sn-1 dk  arası soğuk suda bekletin. Soğuk suyla bitecek şekilde işlemi iki üç kez tekrar edin.

Sirke

Sirke, çeşitli tedavilerde kullanılan ve iltihabı azaltan antienflamatuar bir maddedir. Küçük bir leğeni sıcak su ile doldurun. İçine 2 tatlı kaşığı sirke ekleyin. Buna deniz tuzu ya da Epsom tuzu karıştırabilirsiniz. Hiçbiri yoksa sofra tuzu kullanın. Yaklaşık 20 dakika ayaklarınızı içinde bekletin.

Epsom tuzu

Epsom tuzu ayak ağrısına anlık rahatlama sağlayarak, ayak ağrısını gidermeye yardımcı olabilir. Ilık su dolu küçük bir leğene 2-3 yemek kaşığı Epsom tuzu dökün. 10 ila 15 dakika süreyle küvette ayaklarınızı bekletin. Tuz ayaklarınızı kurutabileceğinden bu tedavi yönteminden sonra ayaklarınızı havluyla kurulayıp, nemlendirici sürebilirsiniz.

Buz

Buz tedavisi uygulamak, ayaklardaki ağrı ve şişliği azaltmak için kullanılabilecek en iyi yöntemlerdendir. Küçük bir plastik torba içine buz küplerini koyun ve ayaklarınıza dairesel hareketlerle masaj yaparak buzu uygulayın. Soğuk, ağrılı bölgedeki sinir uçlarını uyuşturarak rahatlama sağlar, şişliği de alır. Bir seferde 10 dakikadan fazla buz paketi bekletmeyin, uzun süre buz uygulaması cilt ve sinirlere zarar verebilir.

Karanfil yağı

Karanfil yağı kan dolaşımını artırarak baş ağrısı, eklem ağrısı, ayak mantarı, tırnak mantarı ve ayak ağrısını tedavi eder. Hızlı rahatlama için, karanfil yağı ile ağrıyan ayağa nazikçe masaj yapın. Bu uygulama kan akışını uyarır ve kasları gevşetir. Günde birkaç kez topuk ve ayaklarınıza karanfil yağıyla masaj yapabilirsiniz.

Kırmızı biber

Acı biber, kas ağrıları, artrit, kas gerginliği, bel ağrısı ve ayak ağrısını rahatlatan kapsaisin ismindeki maddeyi içerir. Ayaklarınız ağrıyorsa çoraplarınızın içine biraz acı biber serpip giyin. Bu yöntem ayaklarınızı sıcak tutup ağrıyı gidermeye yardımcı olacaktır. Acı biberle yapabileceğiniz başka bir tedavi ise bir buçuk tatlı kaşığı acı biber tozunu küçük bir leğendeki sıcak suya katıp, ayaklarınızı bu suda 2-5 dk bekletmektir.

Adaçayı

Ayaklarınızda gerginlik, yorgunluk ve burkulmadan dolayı ağrı varsa adaçayı bitkisi bu sorunları rahatlatmak için kullanılabilir. Birkaç adet adaçayı yaprağını ellerinizde nazikçe ezin, tencereye koyun ve içine bir fincandan az elma sirkesi ekleyin. Karışımı kaynatın, ısıyı düşürün ve 5 dk daha ısıtın. Sıcak çözelti içine bir pamuk batırın ve ağrı olan bölgeye uygulayın. İşlemi birkaç kez tekrar edin.

Hardal tohumları

Hardal tohumu vücuttaki zehirli atıkları uzaklaştırır, kan dolaşımını artırır ve  iltihabı azaltır, böylece ağrıyı rahatlatır. Hardal tohumlarını ezin, küçük bir leğene ılık su koyun, içine ezdiğiniz hardal tohumlarını atıp karıştırın. 10-15 dk ayaklarınızı bu suda bekletin.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz, iltihap ve ödem gibi nedenlerden kaynaklı ayak ağrısı için doğal bir çözümdür. Bir kaçtane kuşkonmazı bir iki dakikada buharda pişirip yiyin. Kuşkonmaz doğal diüretiklerdendir, vücuttaki iltihabı azaltır ve ödemi giderir.

Uçucu yağlar

Okaliptüs yağı, nane yağı ve biberiye yağı gibi uçucu yağlar ayak ağrısını tedavi etmekte çok etkilidirler. Sıcak suya 4 damla okaliptüs yağı ve biberiye yağı ile 2 damla nane yağı katın. Yaklaşık 10 dakika boyunca ayaklarınızı bu suda bekletin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz