Tere Otu Faydaları

Tere Otu Faydaları

Tere otu birçok kişinin dere otu ile karıştırdığı hatta varlığı ile yokluğu birçok kişi tarafından tartışılan bir bitkidir. Aslında isminden dolayı dere otu ile karıştırılır. İsim benzerliği olması bazı kişiler tarafından aynı bitki olduğunu düşündürmektedir. Fakat dere ile tere farklı bitkilerdir. Genellikle taze olarak tüketilen bir sebzedir. Yaprak kısımları salatalarda, garnitürde ve yeri geldiğinde piyazda kullanılabilir. Limon ve az miktarda zeytinyağı ile harika tatlar elde edilebilir. Salata seven kişiler için şifalı bol olan bu sebze sıkça tercih edilir. Peki tere otu faydaları nelerdir hiç düşündünüz mü? Aslında günlük hayatımızda bolca tükettiğimiz veya pazarlardan ve marketlerden kolaylıkla elde edebileceğimiz birçok bitkinin faydasını tam olarak bilmiyoruz. İşte tere otu da bu bitkilerden biridir. Kolaylıkla elde edebileceğimiz halde şifasını tam olarak bilmeyiz ve çok sık tüketmeyiz.

Tere Otunun Faydaları Nelerdir?

Faydalarını tam olarak çok da iyi bilmediğimiz bu şifalı bitki genellikle çeşit çeşit salataların yapıldığı, yemek kültüründe bolca salataların tercih edildiği Akdeniz ülkelerinde kolaylıkla yetiştirilmektedir. Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin salata kültürünün geliştiğini hemen hemen herkes bilir. Bu ülkelerde yaşayan insanlar genellikle salata tüketmeyi çok sever. Bu yüzden de çeşitli bitkilerle çeşit çeşit salatalar hazırlarlar. İşte tere de bu bölgelerdeki salatalarda sıkça tercih edilen bir bitkidir.

Hurf ismiyle anılabilir. Ayrıca yörelere göre birçok faklı isim de alır. Çok eski zamanlarda habbürreşad ismiyle de bilinirdi. Bağırsakları yumuşatır. Vücut  ısısını dengeye getirir. Adet kanamasını söktürme özelliği de vardır. Cinsel isteği arttırıcı özelliği de vardır. Ayrıca çok eski zamanlarda bu şifalı bitki ile kirlenen ve yağlanan saçlar yıkanırdı. Kirli saçları temizleyici özelliği de vardır. Ayrıca saç dökülmesini de engeller. Saçların daha bakımlı olmasına yardım eder ve kolay uzamasını sağlar.

Metabolizmayı hızlandırır. Bu sayede kilo almayı engelleyici bir yapısı vardır. Böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Şeker hastalığı yani diyabet rahatsızlığı olan kişilerde bolca bu şifalı bitkiden tüketmelidir. Şeker hastalığı olanlara büyük fayda sağlar. Basur yani hemoroid rahatsızlığını da geçirici etkisi vardır. Çıbanların kolay geçmesine yardım eder. Nefes darlığı olan kişilere de iyi gelir.

Ülkemizde de Ege ve Akdeniz kıyılarında bolca tüketilir. Latince ismi lepidium sativum‘dur. İçeriğinde bulunan A, C ve D vitaminleri sayesinde vücuda da birçok fayda sağlaması da terenin faydalarındandır. Ayrıca tere otu kemikleri ve dişleri güçlendiren kalsiyum mineralini de bol miktarda bulundurur. Sindirim sistemini düzenler, kolay sindirime yardımcı olur. Akşam yemeklerinden sonra hazımsızlık sorunu yaşıyorsanız akşam yemeğindeki salataya bir parça bu şifalı bitkiden ilave etmenizi öneririz. Bu bitki sayesinde hazımsızlık yaşamayacaksınız ve yemekleri sindirmeniz kolaylaşacak. Stres ve yorgunluğu alması da tere otu faydaları arasındadır. Tere Otu FaydalarıBağışıklık sisteminizi güçlendirerek kolay hasta olmanızı önler, enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltır. Grip, nezle gibi hastalıklara karşı koruma sağlar. Özellikle balgam söktürücü etkisi bulunması da şifaları arasındadır. Kış aylarında yakalandığımız soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklar yüzünden bronşlarımız dolar ve bu bölgelerde balgam birikir. Bu yararları bol bitki sayesinde balgamdan kurtulabilirsiniz. Aslında akciğerlerle dost olması bilinen en önemli özelliğidir. Tam bir akciğer dostudur. Sigara içen kişilerin akciğerleri büyük ölçüde zarar görür. Akciğerleri koruması da tere otu faydaları arasındadır. İçerdiği B6 vitamini sayesinde hafızayı güçlendirir, zihni kuvvetlendirir. Konsantrasyon eksikliğine karşı yarar sağlar. İdrar söktürücü etkisi vardır.

Terenin Zararları ve Yan Etkileri

Aşırı miktarda tüketilirse böbreklere zarar verebilir. Ayrıca çok küçük çocukların yemesi tavsiye edilmez.

Tere Otu Nerelerde Kullanılır?

Salatalarda limon suyu ile harika tatlar elde edebilirsiniz. Marul, mor lahana, havuç, roka ve tere otu gibi bitkileri birleştirip limon suyu gibi sosları ilave ederek muhteşem salatalar hazırlayabilirsiniz. İtalya gibi Akdeniz ülkelerinde hazırlanan spagetti soslarına da bu şifalı ot ilave edilmektedir. Spagettilere zeytinyağı, soğan ve sarımsak gibi sebzelerle hazırlanan sosun içine bir miktar tere otu ilave ederseniz lezzetinin siz de farkına varacaksınız. Ayrıca çorbalara, çeşitli meyve sularına da karıştırılabilir. Pişirerek yemenizi tavsiye etmeyiz. Çünkü yaprakları pişirildiğinde acı bir tada sahip olur. Bu da yenmesini zorlaştırır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz