Kırmızı Pelerin Çayı Faydaları, Kullananlar, Kullanımı, Fiyatı

  • ALTERNATİFTIP
  • Kırmızı Pelerin Çayı Faydaları, Kullananlar, Kullanımı, Fiyatı için yorumlar kapalı
  • 858 kez görüntülendi

Kırmızı Pelerin Çayı Faydaları, Kullananlar, Kullanımı, Fiyatı

Da Hong Pao adı ile Çin Cumhuriyetinde anılan kırmızı pelerin çayı dünyanın en pahalı çayı olarak biliniyor.

Da Hong Pao Ağacı

Çin’in güney doğusunda Fujiyan eyaletinde yer alan Wu-yi dağında birbirinden farklı çay bitki türleri bulunur. Bu bölgede çay bitkileri çukurlarda ve kayalıkların arasında yetişir. Da Hong Pao olarak anılan bitkide yine bu bölgede yetişmekte ve bin yıllık bir geçmişe sahiptir. Günümüzde yalnızca altı çay bitki türüne kadar düşen bu bölgede ki çay yaprakları yılın sadece belli döneminde toplanır. Çay yapraklarının miktarının az olması ülkemize gelen Da Hang Pao çay yapraklarının da pahalı olmasına neden oluyor.

Hem nadir bulunmasından hem de pahalı olmasından dolayı eski dönemlerde de yalnızca imparatorlar tarafından tüketilen bu çay günümüzde gram hesabı olarak dolar bazında alıcı buluyor. Ancak bu çayın değişik çay bitkileri ile harmanlanarak satışa sunulması Da Hong Pao çayının biraz daha maliyette düştüğünü gösteriyor. Çin’in ulusal hazinesi olarak değer bulan bu çay tıbbi açıdan tedavi edici özellikler sunuyor.

Kırmızı Pelerin Çayının Faydaları Nelerdir

Asya ülkelerinde yoğun olarak kullanılan ve Hong Pao çayı olarak adlandırılan kırmızı pelerin çayı ülkemizde de uzun yıllardır kullanılmaktadır. Bin yıllık tarihe sahip olan kırmızı pelerin çayının faydaları nelerdir konusuna dair yapılan araştırmalar bilim adamlarının bu bitkiye olan hayranlığını son derece artırıyor. İnsan sağlığı bakımından büyük olumlu etkilere sahip olan Hong Pao çayı uzmanlarca kişilerin tüketmesi gereken bir çay olarak tanımlanıyor.

Öncelikli olarak kilo vermek için kullanılan bu çay kilo vermenin yanında çok sayıda hastalığa da iyi geliyor. Kırmızı pelerin çayı gün içerisinde iki defa tüketilebilen bir çaydır. Biline yan etkisi bulunmayan çay bir çok rahatsızlığa iyi gelir. Hong Pao çayı daha çok kilo verdirici özelliği ile ünlenir. Obezite bilindiği üzere günümüzün hastalıklarındandır. Özellikle televizyon karşısında beslenen çocuklar ve hareketsiz yaşam obeziteye neden oluyor.

Obezite karşısında iyileştirici etkisi olan Hong Pao bölgesel yağlanmalardan da kurtulmada bir hayli etki gösteriyor. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olan Hong Pao özellikle diyet yapanların kendilerini güçsüz ve zayıf hissetmemelerini sağlıyor. Metabolizma hastalıklarına iyi geliyor. Kış hastalıklarından koruyucu etkilere sahiptir. Diyabet hastaları içinde mükemmel bir alternatif tedavi edici yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

Diyabet hastaları tarafından kullanıldığında vücutta ki şeker seviyesinin hızla düştüğü görülüyor. Görme bozuklukları genel itibari ile doğuştan gelir. Ancak sonradan da bazı nedenlerden ötürü görme bozukluğu yaşanılmasına sebep olunabilir. Buna istinaden görme bozukluklarını ortadan kaldırmada kırmızı pelerin çayı iyileştirici etki gösterir. Yüksek şeker, yüksek tansiyon ve yüksek kolestrol nedeni ile bu hastalıkları taşıyanlarda baş ağrıları meydana gelir. Bu baş ağrılarının iyileşmesinde ağrı kesici ilaçlar kullanılmadan Hong Pao ile tedavi yönteminden yararlanılır.

Çayın kan sulandırıcı etkisi damarların açılmasını sağlar. Bilhassa kalp krizleri kapalı damarlarda kan akışının hızlı olmaması nedeni ile ortaya çıkar. Bunun için kişiler kan sulandırıcı ilaçlar kullanırlar. Ancak devamlı kullanılan ilaçlar vücutta bir süre sonra yan etki gösterir. Kısaca bir yer iyileşirken diğer yer bozulur.

İlaçla tedavi olmak istemeyen kişiler Hong Pao kullanımı ile bitkisel tedavi yönteminden yararlanabilirler. Sağlıklı mesane ve böbreklere sahip olmak yine ilaçsız bir şekilde Hong Pao çayı ile son derece etkilidir. Mesane ve böbreklerde oluşan kumların dökülmesinde Hong Pao çayının etkilerinden yararlanılabilir.

Kırmızı Pelerin Çayı Nasıl Kullanılır

Uzak Doğu ülkesinden gelen kırmızı pelerin çayı nasıl tüketilir konusu çeşitli nedenlerle bu bitkiyi kullanmak isteyenlerce merak konusu oluyor. Hong Pao kullanan kişilerin gün içerisinde muhakkak bol bol su tüketmeleri gerekir. Bununla birlikte beyaz ekmekten de özellikle diyet amaçlı bu bitkiyi kullananların uzak durmaları gerekir. Bu detayların nedeni ise Hong Pao’nun kısa sürede etkilerini göstermeye başlamasıdır. Sabah ve akşamları ılık suya birer poşet ilave edilerek tüketimi sağlanır.

Yemeklerden birkaç dakika önce içilmesi sağlanmalıdır. Eğer karışım içine birkaç damla limon suyu eklenirse çay etkisini vücutta daha hızlı göstermeye başlar. Düzenli ve istikrarlı olarak tüketilen kırmızı pelerin çayı yalnızca birkaç hafta içerisinde gözle görülür şekilde etkisini göstermeye başlar. Diyet yapanlar özellikle gece vakitlerinde açlık krizlerine girerler. Bu krizlerin önlenmesinde Hong Pao çayının büyük etkileri bulunur. Vermiş olduğu tokluk hissi geceleri kişilerin uykusunun bölünmemesine ve açlık krizine girmemelerine destekçi olur.

Kırmızı Pelerin Çayı Kullananlar

Asya topraklarında meşhur olan bu çayın çok sayıda tedavi edici özelliği üzerine değinilir. Ancak yine de kırmızı pelerin çayı kullananlar etkilerinin yalnızca bunlarla sınırlı kalmadığı üzerinde gözlemlere sahiptirler. Yeşil çaydan çok daha fazla anti oksidan özelliği içerir. Bu nedenle pilates gibi sporlardan sonra tüketildiğinde vücutta ki toksinlerin önemli oranda atılmasını sağlar.

Karaciğer yağlanmasını ortadan kaldırıcı özelliği vardır. Metabolizmayı hızlandırır ve bu doğrultuda vücutta ki yıkım olaylarının da hızlanmasını sağlar. Böylece vücut yağlarının erimesine yardımcı olur. Bağırsak hareketlerini hızlandırır. Bu durum vücutta ki toksinlerin atılmasını ve kabızlık problemlerinin çözülmesini sağlar. Kilo  verdirmesi ile ünlenen Hong Pao kan basıncının düşmesine yardımcı olarak kilo verme açısından etkilidir.

Kırmızı Pelerin Çayı Fiyatı

Tane hesabı olarak satışa sunulan kırmızı pelerin çayı fiyatının oldukça pahalı olduğu görülebilir. Bunun nedeni daha önce de bahsi geçtiği üzere Çin’den gelmesi ve burada da az miktarda bulunmasıdır.

Bu bitkinin orijinal ürün garantisi altında pazarlandığı yerlerden temin edilmesi gerekir. Çok sayıda dolandırıcı insanların sağlığı ile oynamakta ve bu ürünü hologramsız paketlerde pazarlamaktadırlar. Bir ürünün orijinal olduğunun anlaşılmasında hologram etiketinin olması iyi bir analiz yöntemi olarak karşımıza çıkar.

Hologram olarak adlandırılan etiketin adı güvenlik etiketi olmaktadır. Güvenlik etiketi ile bir ürünün orijinal olup olmadığı rahatlıkla anlaşılır. Güvenlik etiketi ürün paketleri üzerinde parlak bir etikettir. Bu etiketin olmadığı kutularda orijinal ürün olduğundan kesinlikle şüphe edilmelidir.

Hong Pao bitkisi almak isteyen kişiler bu özelliğe dikkat etmeli ve güvenlik etiketini taşımayan paketleri satın almamalıdırlar. Sahte içerikler genellikle beyaz hologramsız paketlerde satışa sunulur. Bir tek ürün genel olarak internet sitelerinde 49 ila 50 tl civarlarında pazarlanırken adetinin artması ile bitkinin fiyatında artış görülmesi mümkündür.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.