Takvim Yöntemi İle Doğum Kontrolü Hakkında

  • ALTERNATİFTIP
  • Takvim Yöntemi İle Doğum Kontrolü Hakkında için yorumlar kapalı
  • 605 kez görüntülendi

Takvim Yöntemi İle Doğum Kontrolü Hakkında

Takvim yöntemi nedir;
Kadınlarda genelde iki adetin ortasına denk gelen günlerde yumurtlama olur.Yani kadının adet kanamasının başladığı günden itibaren 13 ile 17. Günler arasında kadının yumurta hücresi tüpe atılır.Eğer bu günlerde kadın cinsel ilişkide bulunursa, spermle yumurtanın birleşmesi ve sonuçta kadının gebe kalması ihtimali artar.Bu günler dışında yumurtlama olmadığından kadının gebe kalması ihtimali azalmıştır.Yumurta hücresinin döllenmediği taktirde 48 saat canlı kalabildiğini biliyoruz.Bu durumda kadın eğer adetin ilk gününden itibaren 11 ve 20. günlerde yani muhtemel yumurtlama günlerinde cinsel ilişkide bulunmayarak gebelikten korunmaya çalışır.İşte bu korunma yöntemine takvim yöntemi denir.

Takvim yöntemi ile korunma hakkında;
Kadınların çoğu , muhtemel yumurtlama günleri olan 11 ile 20. günler arasında yumurtlasada bazen yumurtlama, bu günlerden önce 9 – 10. Günde yada sonra 21 – 22. günlerde de olabilir.Bu durumlarda gebelikten takvim yöntemiyle korunmanın kesin bir garantisi yoktur.Gebelikten korunma oranı düşüktür.Bu sebeple jinekologların hiçbiri takvim yöntemini, kesin bir korunma yöntemi olarak hastalara önermez.Güvenilmez olması nedeniyle kadında ve partnerinde cinsel ilişki sırasında ve sonrasında şüphe ve endişe yaratır.

Yine insanın yaradılışına aykırı bir yöntemdir.Normalde kadınlarda cinsel arzu yani libido, tam yumurtlama döneminde zirveye ulaşır.Kadın cinsel ilişkiye girme konusunda artmış miktarda androjenler sayesinde bu dönemde cinsel ilişkiden kaçınılması gerekiyor.Bu da tabiki hem kadın, hemde partneri için olumsuz bir durumdur.Tüm bu nedenlerle günümüzde kadının daha kolay uygulanan, daha etkili ve güvenilir doğum kontrol yöntemlerini tercih etmesi gerekir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.