Susam ve Susamın Faydaları

Susam ve Susamın Faydaları

Susam genelde pastalar ve böreklerin üzerinde vazgeçilmeyen ve oldukça besleyici olan bir bitkidir. Oysa susam bitkisinden elde edilen susam ve susamdan elde edilen susam yağı daha nice sağlık sorunları içinde kullanılabilir.

Bu yazımızda sizlere susam bitkisini kısaca anlatmak istiyorum. Dilerseniz susam yağının faydaları başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

SUSAM: Yağ oranı ve enerji değeri çok yüksek bir besin olan susam protein, kalsiyum, magnezyum, potasyum mineraller ve B Vitaminleri açısından çok zengindir.

Susamın Faydaları: Vücuda enerji verir. Cinsel gücü arttırır. Solunum yolu hastalıklarına karşı faydalıdır. Göğsü yumuşatarak nefes darlığı ve bronşite iyi gelir. Antioksidan ve kansere karşı koruyucudur. Susam yağı safra taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Hazmı kolaylaştırarak kabızlığı giderir.

Gaz söktürür. Karın ağrısını azaltır. Karaciğer hastalıklarına karşı faydalıdır. Böbrek iltihaplarını gidermeye yardımcı olur. Kemik erimesine karşı faydalıdır.

Susam Nasıl Kullanılır: Susam tohumları ve tohumlardan elde edilen yağ kullanılır. Simit ve pastaların üzerine serpilir. Susam ezilerek tahin elde edilir. Susam yağı cilt ve saç bakımında da kullanılır.

Bu yazı susamın faydaları ve özellikleri ingilizcesi küçüğü bebeklere faydası tarihçesi içindeki maddeler mideye etkisi latincesi nedir ne demek ne zaman ekilir neye iyi gelir ne kadar nerelerde kullanılır neden kızarmıyor neden olur ne zaman dikilir neyden yapılır nasıl yetiştirilir kavrulur olur yetişir yıkanır kurutulur üretilir bir bitkidir yolunur ezilir bitkisi resmi görselleri konularında bilgi vermek için yazılmıştır.

gebelikte tahinin faydaları, gebelikda idrarda kuyilaşma

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz