Elde Eklem Yangısı için 7 Tedavi Yolu

Elde Eklem Yangısı için 7 Tedavi Yolu

Eklem yangısı olan insanlar genelde şişik eklemlere sahip olur ve bir çok durumda gündelik aktiviteleri yaparken acı çekerler. 

Vücutta eklem yangısından en çok etkilenen bölge ellerdir. Elleriniz her gün çalışır ve bazen kıkırdakların bozulmasına sebep olan durumlara maruz kalır. İyi bir haber var, eklem yangısının ellerdeki belirtileri hayat kalitesini arttırmak ve günlük aktiviteleri rahatça yapabilmek için tedavi edilebilir. 

Hint yağı

yag

Bir çok insan hint yağının ellerde eklem yangısından oluşan ağrı ve şişkinliğe iyi geldiğini bilmiyor. Bu doğal yağın bir çok kullanım alanı var, içindeki risinoleik asit şişkinliği alır ve eklem yangısına bağlı ağrıyı dindirir. Günde iki kez hint yağı ile masaj öneriyoruz.

Bir diğer olasılık ise iki yemek kaşığı hint yağını ısıtmak ve taze sıkılmış portakalla karıştırıp her sabah boş mideye içmek. İki hafta boyunca her gün yaptığınızda farkı göreceksiniz. Unutmayın müshil etkisi yaratabileceği için çok fazla hint yağı tüketmemelisiniz.

Çemenotu tohumu

Bir çok çalışma çemenotu tohumunun şişkinliği aldığı ve antioksidan özellikler taşıdığı için eklem yangısı ağrılarını bir kaç ay içinde azalttığını ortaya koydu. Çemenotu tohumunu bir bardak suda bir gece boyunca ıslatın. Bir sonraki gün, tohumların suyunu süzün ve boş mideye yiyin. En iyi sonuçlar için, bunları bir kaç ay boyunca tüketin.

Zerdeçal

zerdeçak

Eklem yangısı ağrılarını gidermenin bir yolu da zerdeçal. Bu baharat iltihap giderir, antiseptiktir, antibakteriyeldir ve antioksidan özellikler içerir. 

Bundan faydalanmak için bir çay kaşığı zerdeçalı bir yemek kaşığı bal ile bir bardak süte ekleyin. Laktoz hassasiyetiniz varsa sebze temelli bir süt için veya su ile tüketin.

Zeytinyağı

Zeytinyağı oleokantal isimli aktif bir bileşen içerir, bu da COX-1 ve COX-2 enzimlerinin aktivitesini etkiler. Bu da şişkinlikle bağlantılıdır. Diyetlerinde zeytinyağı tüketen insanların gelecekte romatizmal eklem iltihabından etkilenme olasılıkları düşüktür.

Ellerde eklem yangısı ağrısını azaltmak için bu yağ ile hafifçe masaj yapmanızı öneriyoruz. En iyi sonuçlar için lavanta yağıyla karıştırıp biraz ısıtın.

Bal ve tarçın

tarcin

Bal ve tarçın karışımının sayısız şifası var ve bunlardan biri eklem yangısının ağrısını azaltması. Tarçın iltihap karşıtı maddeler ve antioksidanlar içerir, bal ise doğal antiseptiktir. 

Her iki maddeden de yararlanmak için yarım çay kaçığı tarçın ile bir yemek kaşığı balı karıştırın ve her sabah boş mideye alın.

Epsom tuzu

Epsom tuzu eklem yangısıyla bağlantılı zayıflatan ve elden ayaktan düşüren belirtileri gidermek için popüler bir seçimdir. Bu tuz etkilenmiş eklemleri rahatlatır ve şişkinlik, katılaşma ve acıyı azaltır. 

Bir kova sıcak suya iki bardak Epsom tuzu koyun. Ellerinizi 20 dakika burada tutun ve tedaviyi haftada iki kez tekrarlayın.

Elma sirkesi

elmasirkesi

Elma sirkesi gibi ucuz ve genel bir ürün de ellerde eklem yangısının yarattığı ağrı ve şişliğe iyi gelebilir.  Bir yemek kaşığı elma sirkesini biraz bal ile bir bardak suda karıştırıp için. Sabahları boş mideye alın.

Yararlanabileceğiniz bir diğer bitki ise kırmızı arnavut biberidir. Bir bardak ılık elma sirkesi ile bir çay kaşığı kırmızı arnavut biberinin karıştırıp ellerinize masaj yapın. 15 dakika bu karışımda bekletin ve ılık su ile durulayın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz