Solaryumun Zararları

Solaryumun Zararları

Özellikle son yıllarda, bütün dünyayı saran bronzlaşma merakı yüzünden yaz mevsimlerinde saatlerce kumsalda güneşin zararlı ışınlarına maruz kalanlar, güvenilirliği tartışılabilecek bir çok bronzlaştırıcı olduğunu iddia eden kozmetik ürünler ve en çok rağbet gören solaryum merkezleri oldukça

revaçta.

Bronzlaşmak için solaryuma gidenlerin cilt kanserine yakalanma riski altında oldukları belirlendi. ABD’deki John Hopkins Eri tüsü araştırmacıları, konuyla ilgili araştırmayı gönüllü denekler üzerinde yaptı. Denekler, solaryumda vücutlarının bir kısmını kapatarak, diğer kısımların bronzlaşmasını sağladı.

Solaryumda ilk günkü ultraviyola etkisinden sonra denekli ciltleri üzerinde biyopsi yapıldı ve kan örnekleri incelendi. Aynı işlem iki haftalık araştırmadan sonra yinelendi. Testler vücudun bronzlaşan kısımlarında, kapatılan kısımlara göre kansere yol açan iki molekülün yüksek oranda olduğunu ortaya çıkardı, Araştırmalar, ultraviyole ışınlar karşısında bir kez yanmanın bile DNA’larda hasar meydana getirdiğini ve kanser riskini artırdığını algıladı.

Amerikan Dermatoloji Enstitüsü yetkilileri, ABD gıda ve ilaç Dairesi’nden (FDA) solaryumla ilgili olarak yeni yaptırımlar getirisini isteyerek, bu şekilde bronzlaşmanın DNA’ya da hasar vermekte olduğunu açıkladı.

Bu yazı solaryumun zararları, solaryumun faydaları, solaryumun yararları, solaryumun yan etkileri, solaryumun zararları nelerdir, solaryumun etkileri, solaryumun göze zararı konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

solaryumun yan etkileri, solaryum yan etkileri, solaryumun faydaları, solaryumun faydaları ve zararları, solaryum faydaları ve zararları, solaryum sonrası çarpıntı, solaryum göze zarar verir mi, SOLARYUM YARARLARI, solaryum zararları, soloryumun zararları

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz