Churg Strauss Sendromu Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır ?

  • HASTALIKLAR
  • Churg Strauss Sendromu Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır ? için yorumlar kapalı
  • 966 kez görüntülendi

Churg Strauss Sendromu Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Toplumda pek bilinemeyen sağlık sorunlarından olan, küçük ve orta düzeydeki damarların damar yangısı olarak tanımlanan Churg Strauss hastalığı genellikle 45 yaşından itibaren belirtilerini göstermekte ve kadınlara oranla erkeklerde yaklaşık olarak 2 kat daha fazla görülebilmektedir.Nadiren görülebilen bir sağlık sorunu olan Churg Strauss hastalığı bu bakımdan 1 milyon bireyden yalnızca 3 ila 10 birey aralığında görülebilmektedir. Daha çok alerjik bünyeye sahip olabilen bireylerde etkisini gösteren Churg Strauss hastalığı ayrıca astım, alerjik rinit ve benzeri türden sağlık problemlerine maruz kalan hastalarda da görülebilmektedir.

Churg Strauss Hastalığında Görülen Belirtiler Nelerdir?

Genellikle astım hastalığı ile birlikte etkisini gösterebilen Churg Strauss sendromu belirtilerinden önceki 3 ila 7 yıl aralığındaki süreçler içerisinde hastalarda alerjik rinit ve astım hastalığı belirtileri söz konusu olabilmektedir. Bu süreçler sonrasında ise, Churg Strauss sendromu belirtileri olarak deri döküntüleri, sinirlerin beslenmesinde görev üstlenen damarların zedelenmesi sonucunda oluşan kol ve bacaklarda güç yitirimi, karıncalanma ve uyuşma gibi belirtiler Churg Strauss sendromunda görülen temel belirtilerdir.

Rahatsızlığa bağlı olarak mide ve bağırsak sisteminin olumsuz yönde etkilenmesi sonucunda karın ağrısı, ishal ve kanama gibi belirtiler söz konusu olabilmektedir. Kalp yetmezliği ve koroner damar tutulumuna bağlı olarak kalp krizi belirtisi de söz konusu olabilmektedir.İdrar içerisinde kan söz konusu olması, testlerde idrardan protein eksikliği böbrek tutulumuna işaret eden belirti olmakla birlikte gözün ön ve arka kısmında yer alan tabakanın Churg Strauss sendromundan etkilenmesi söz konusu olabilmektedir.

Churg Strauss Sendromu Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Tedavi edilebilir bir sağlık sorunu olan Churg Strauss sendromu, hastalığın düzeyine göre genel olarak bağışıklık sistemi üzerinde etkili olan ilaçlar ile kolayca ve kısa süreçler içerisinde tedavi edilebilmektedir. Ancak, kalıcı bir şekilde tedavisinin söz konusu olamadığı Churg Strauss sendromu bu nedenle, ilaç tedavisi sayesinde yalnızca kontrol altına alınabilmektedir.

Churg Strauss Sendromu Tarihi

Tarihte ilk defa Amerika Birleşik Devletleri New York eyaletine bağlı olan ve eyaletin en gözde sağlık merkezlerinden olan Mount Sinai Hastanesi’nde patolok bölümünde görev yapan Jacob Churg ve Lotte Strauss ismindeki iki hekimin adını alan Churg Strauss sendromu bu tarihte he riki hekim tarafından yani 1951 tarihinde tanımlanmıştır.

Churg Strauss Sendromu Tedavi Edilemediğinde Ne Gibi Olumsuzluklara Neden Olabilmektedir?

Tedavisi mümkün olmasına rağmen yaşam boyu etkili olan Churg Strauss sendromu tedavi edilemediği takdirde bireylerde ciddi anlamda özgüven düşüklüğü oluşumuna, depresyon hastalığı belirtileri oluşumuna, bireylerin iş ve sosyal aktivitelerden geri çekilme eğilimi göstermesine, bireylerin sosyal yaşamda soyutlanmasına, beslenme ve uyku problemlerine, ikili ilişkilerden problemler yaşamasına gibi birçok olumsuzluklara neden olabilmektedir. Bu bakımdan, Churg Strauss sendromu belirtileri fark edilmesi durumunda hemen dermatoloji uzmanına başvurularak gerekli ilaç tedavi süreci başlatılmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.