Liposakşın Nasıl Yapılır

Liposakşın Nasıl Yapılır

Liposakşın vücuttaki yağ dağılımın düzenlenmesi için yapılan cerrahi bir işlemdir. Liposakşın işlemi kanül edilen ince metal borular ile yapılmaktadır. Vücuda açılan 3mm’lik deliklerden bu ince metal borularla girilerek deri altındaki yağlar alınmaktadır. Liposakşın işlemi vücutta yağ biriken tüm bölgelere yapılmaktadır. Liposakşın cerrahi bir müdahaledir ve fazla kilolardan kurtulmak için değil yağ dağılımını düzenlemek için yapılmaktadır. Liposakşın ameliyatı, yağ alınacak bölgenin büyüklüğüne göre lokal anestezi ya da genel anestezi ile yapılmaktadır.

Liposakşın İşlemini Kimler Yaptırabilir?

Liposakşın işlemi 20 yaşından sonra yapılabilmektedir. Liposakşın işlemini yaptıracak kişilere bir dizi inceleme uygulanarak  sonucunda liposakşın işlemi yapılabilir mi karar verilir. Kalp hastaları, hipertansiyon hastaları gibi hastalıkları olan kişiler için özel incelemeler sonucunda işlem kararı verilir. Liposakşın vücutta yağ birikimi olan herkese yapılabilir. Yağlanma olan tüm bölgelere uygulanabilir. Kadın ve erkelerde liposakşın işlemi yapılan bölgelere değişmektedir. Erkelerde bel bölgesi yağlanması ve yağlanma sonucu meme büyümesi olabilir. Kadınlarda ise göbek ve basen bölgesinde yağlanmalar daha fazla olmaktadır.

Liposakşın Ameliyatının Riski Var Mıdır?

Liposakşın ameliyatı uzmanlar tarafından doğru şekilde yapıldığında her hangi bir ameliyat kadar risk taşımaktadır. Liposakşın işleminde açılan delikler 2-3 aya kadar kapanmaktadır. Ameliyat sonrası hastalar 1-2 saat için taburcu edilmektedir. Ameliyat sonrasında sarkma olmaması için bir süre korse takmak gerekmektedir. Liposakşın ameliyatı sonrasında hiçbir iz kalmaz. Liposakşın zayıflama yöntemi değildir. Bölgesel yağlanmayı gidermek için uygulanan bir yöntemdir. Liposakşın ameliyatı risk taşıyan bir ameliyat değildir tabi ki uzmanlara yaptırılmak şartı ile.

Liposakşın Ameliyatı Sonrasında Neler Yaşanır?

Liposakşın ameliyatının yapıldığı bölgenin büyüklüğü ve hastaların durumlarına göre ameliyat sonrası durum değişiklik gösterebilir. Genelde ameliyat sonrası hasta günlük hayatına normal bir şekilde devam etmektedir. Ameliyat sonrasında bir süre korse takmak zorunludur. Ağır kaldırmak, koşmak gibi fiziki eylemlerden de kaçınılmalıdır. Ameliyat sonrasında açılan delikler 48 saat içinde su geçirmez hale gelmektedir. Deliklerin kapanması ise birkaç ay sürmektedir. Delikler tamamen kapanır ve hiçbir iz kalmaz. Ancak ameliyat sonrasında hasta beslenmesine dikkat etmelidir. Dikkat etmezse aynı bölgelerde tekrar yağ birikmesi olacaktır. Bazı ameliyatlardan sonra kontrollere girmek gerekmektedir.

Liposakşın Ameliyatı Kimlere Yaptırılır?

Liposakşın ameliyatı alanında uzman doktorlara yaptırılmalıdır. Liposakşın işlemini yapacak uzmanın plastik cerrahi uzmanı olması gerekmektedir. Eğer işlemi yapacak uzman yetersiz ise fazla yağ çekme sonucu çukurlar oluşabilir. Bu alanında uzman olan cerrahlar bulunmaktadır. Liposakşın plastik cerrahi alanına giren bir uygulamadır. Tam teşekküllü kliniklerde yapılması gerekmektedir. Liposakşın ameliyatı her hastaya göre farklı uygulamalar gerektirmektedir.  Bu nedenle liposakşın yapılacak hastalara gerekli incelemeler yapıldıktan sonra liposakşın ameliyatı yapılmalıdır. Liposakşın işlemi yaptırmaya karar verdiğinizde kapsamlı bir araştırma yaparak klinik ve doktor seçiminizi yapmalısınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.