Siz de ay çekirdeğini kabak çekirdeğine tercih edenlerden misiniz

Siz de ay çekirdeğini kabak çekirdeğine tercih edenlerden misiniz

Siz de ay çekirdeğini kabak çekirdeğine tercih edenlerden misiniz? Ya da kabak tatlısı yapmak için aldığınız balkabağının çekirdeklerini uğraşması zor diye ayıklayıp çöpe atanlardan mısınız?

Muhtemelen çoğumuz öyleyiz ama bu yazıyı okuduktan sonra işler tersine dönebilir.

Bu yazıyı okuduktan sonra kabak çekirdeğinden vazgeçemeyeceksiniz!

* Kabak çekirdeği magnezyum deposudur. En önemli yaşamsal minerallerden biri olan magnezyum, vücudun düzgün çalışması için gereken 300’den fazla farklı biyokimyasal reaksiyonun oluşumundan sorumludur. Yarım su bardağı kabak çekirdeği günlük magnezyum ihtiyacınızın %92’ini karşılar.

* Kabak çekirdeği modunuzu değiştirir ve ani sıcak basmalarını azaltır. İçerdiği triptofan (beynin serotonin üretmesine yarayan bir aminoasit) sayesinde ruh halinizi iyileştirir. Vücut ısısını dengeleyerek magnezyum eksikliğinden kaynaklanan sıcak basmalarını da azaltır.

* Kabak çekirdeği uykusuzluğa iyi gelir. Yukarıda bahsettiğimiz triptofan aminoasidi hem serotonin hem de melatonin üretimini arttırır. Melatonin uyuma/uyanma döngüsünden sorumlu hormondur. Kabak çekirdeği tüketmek daha kolay uyumanızı sağlar.

Bir daha ki sefere çekirdeğimi alayım da televizyon karşısına geçeyim dediğinizde hangi çekirdeği tercih etmeniz gerektiğini artık biliyorsunuz.

Ama lütfen kararında tüketelim.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz