Siyatik İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Siyatik İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Siyatik İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Siyatik hastalığı tahriş ve siyatik sinirinde oluşan sıkışmanın neden olduğu bir ağrıdır. Bu ağrı genellikle vücudun yalnızca bir bölümünü etkileyen şiddetli bir ağrıdır. Ağrı genellikle sırtın alt bölümünde yani uyluk kısmından başlayıp arka bacağın aşağısına kadar uzanmaktadır. Siyatik hastalığının belirtileri arasında, etkilenen bacak ve ayak parmaklarında ağrı ile birlikte yanma, bacağın aşağısına doğru karıncalanma, ayakta durmakta zorluk çekme, otururken uyuşma ve güçsüzlük gibi durumlar görülmektedir.

Siyatik genellikle fıtıklaşmış bir kaymadan kaynaklanır. Ayrıca nadir olsa da omurilik yaralanması, enfeksiyonlar, gebelik, spinal stenoz(halk arasında fıtık olarak bilinen bir hastalık), bel kayması ve piriformis sendromu gibi bazı sorunlarda bu siyatik hastalığına neden olmaktadır.

Siyatik hastlağı için birçok geleneksel tedavi yöntemleri olmasına rağmen bu yöntemler sadece ağrının geçmesini sağlamaktadır. Ancak çoğu steroid enfeksiyonları ciddi yan etkilere neden olabilmektedir.

Siyatik sinirinde oluşan tahriş ve iltihabı önlemek için bazı doğal ev ilaçları ve terapiler kullanabilirsiniz.

Siyatik Hastalığı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri ;

1. Sıcak ya da Soğuk Kompres

Sıcak ya da soğuk kompres uygulamak siyatik ağrısı ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Isı işlemi siyatik sinirini sıkıştırarak gergin kasları rahatlatmaktadır. Soğuk tedavi ise sinir etrafında oluşan şişlik ve ağrıyı azaltmaktadır.

Ayrıca sıcak kompres ile başlayıp soğuk kompres ile bitirmek de alternatif bir çözüm olabilir. Isı kullanmak oldukça etkilidir. Buğulanmış havlu gibi nemli ısı kullanabilirsiniz.

15-20 dakika süresince etkilenen bölgeye sıcak ya da soğuk kompres paketi yerleştirin.
Eğer siyatik için etki sağlamak istiyorsanız bunu birkaç saatte bir yapın.
Not: Eğer dolaşım sorunlarınız varsa soğuk kompres kullanmaktan kaçının.

2. Zerdeçal

Zerdeçal anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle siyatik hastalığı için başka bir etkili çözüm yoludur. Zerdeçalda sinir ağrısı ve iltihabı azaltmaya yarayan kurkumin adlı bir bileşik vardır.

1 fincan süte 1 çay kaşığı zerdeçal ekleyin. Ayrıca küçük bir tarçın kabuğu da ilave edebilirsiniz. Ardından bu çözümü kaynatın. Bu sağlıklı içeceği tatlandırmak için içerisine biraz bal ekleyin ve iyileşme görene kadar günde bir ya da iki kez bu karışımdan için.
Başka bir seçenek olarak birkaç hafta boyunca günde 3 kez 250-500 mg zerdeçal takviyeleri alabilirsiniz. Ancak kullanmadan önce doktorunuza danışın.
Not: Zerdeçal kan sulandırıcı ya da diyabet ilaçları kullananlar için uygun olmayabilir. Safra taşı sorunu bulunanlar da zerdeçal kullanmaktan kaçınmalıdır.

3. Masaj

Masaj tedavisi özellikle genel sağlığımız için ve siyatik ağrılarını rahatlatmak için oldukça etkilidir. Ayrıca masaj dolaşımı ve hareket kabiliyetini artırmaya da yardımcı olmaktadır.

Eğer siyatik için yardım almak istiyorsanız sarı kantaron yağı ile etkilenen bölgeye 2-3 kez masaj yapın. Sarı kantaron anti-inflamatuar özellikleri sayesinde siyatik ağrısı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olacaktır.
Başka bir seçenek olarak 1 fincan susam yağı ve 3 yemek kaşığı Hindistan cevizi tozunu karıştırın. Karışımı hafifçe ısıtın ve soğumaya bırakın. Karışım hafif ılıyınca etkilenen bölgeye masaj yaparak uygulayın. Bu yöntemi birkaç hafta boyunca, günde birkaç kez tekrarlayın.
Ayrıca günde en az 1 kez tetik nokta masaj terapisi de uygulayabilirsiniz. Uyluğun arka kısmına, kalça ve yan kısımlara, genellikle gluteus medius ve minimus kaslarında bulunan tetik noktalara masaj uygulayabilirsiniz.
4. Egzersizler

Siyatik hastalığı ile başa çıkmak için düzenli olarak egzersiz yapmak oldukça etkili olacaktır. Karın ve sırt kaslarını güçlendirmek için düzenli bir egzersiz programı uygulayabilirsiniz. Egzersiz çekirdek kasları güçlendirerek hızlı bir şekilde iyileşme sağlar.

Diz sallama egzersizleri, sırt kaslarını çalıştırma hareketleri, göğüs kası geliştirme hareketleri, siyatik için yapılan hareketler bel ağrılarını rahatlatmak için oldukça etkilidir.

Not: Durumunuza uygun doğru egzersiz programını uygulamak için doktorunuza danışın.

5. Kapsaisin Krem

Doğal ağrı kesici olan kapsaisin siyatik hastalığı tedavisinde oldukça etkilidir. Bu madde ağrı sinyallerini rahatlatmakla birlikte P maddesi denilen nörotransmitter seviyelerini yüksek tutmaya yardımcı olmaktadır.

%75 ile %25 oranında kapsaisin içeren bir krem ​​ya da merhem kullanabilirsiniz.
Bu kremi en az 1 hafta boyunca günde en fazla 4 kez uygulayabilirsiniz.
Not: Kapsaisin krem ya da merhem başlangıçta yanma hissine neden olabilir. Bu merhemi özellikle açık yara olan cilt üzerine sürmeyin.

6. Kediotu

Kediotu kökü bir gevşetici olarak çalışır ve kronik sinir ağrısını rahatlatır. Özellikle bir kas spazmı nedeniyle oluşan siyatik ağrısının hafifletilmesi için etkili bir ottur. Kediotu kas gevşetici ve gerginliği azaltmaya yardımcı uçucu yağlar içermektedir. Ayrıca uyku problemi için de oldukça etkilidir.

Bir kaç hafta boyunca günde 3 kez 150 mg kediotu kökü takviyesi alın. Ancak kullanmadan önce doktorunuza danışın.
Ayrıca 1 fincan sıcak suya 1 tatlı kaşığı kurutulmuş kediotu kökü ilave ederek 10 dakika boyunca kaynatarak hazırladığınız kediotu çayını da içebilirsiniz. Bu bitkisel çaydan bir kaç hafta boyunca günde birkaç kez içebilirsiniz.
7. Beyaz Söğüt Kabuğu

Beyaz söğüt kabuğu uzun süreli ağrıların tedavisi için kullanılabilir. Beyaz söğüt kabuğu içeriğindeki şifalı bileşenler sayesinde oldukça faydalıdır.

Birkaç hafta boyunca günlük olarak 120 ya da 240 mg beyaz söğüt kabuğu takviyesi alabilirsiniz. Ancak kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

8. Çemen Tohumları

Çemen tohumlarından hazırlanan lapa anti-inflamatuar özellikleri sayesinde siyatik ağrıyı azaltmada oldukça etkilidir. Aynı zamanda romatoid artrit ve gut ağrılarını da yatıştırmaktadır.

Bir avuç çemen tohumunu öğütün.
Maske kıvama gelmesi için yeterli miktarda süt ile karıştırın.
Hazırladığınız lapayı ağrıyan bölgeye uygulayın.
Birkaç saat beklettikten sonra yıkanıp durulanın.
Eğer siyatik ağrıları azaltmak istiyorsanız bu yöntemi günlük tekrar edin.
9. Akupunktur

Akupunktur siyatik ağrılarını dindiren kasları gevşeten ve vücudun kendini iyileştirmesine yardımcı olan bir başka etkili doğal tedavi yöntemidir.

Başka bir yöntem olarak belirli akupunktur noktalarını uyararak sinir sistemi ağrı algısını değiştirmek ve esenlik duygusu yaratmak da mümkündür.

2009 yılında Geleneksel Çin Tıbbı Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada ısıtmalı iğne ile akupunktur işleminin siyatik ağrıları için faydalı olduğu bulundu. Aslında bu araştırmada 30 katılımcıdan 17 sinde akupunktur tedavisinin fayda sağladığı ortaya konmuştur.

Her akupunktur tedavisi etkili olmamakla birlikte tedavinin yetenekli ve tecrübeli bir akupunkturcu tarafından gerçekleştirilmesi gerekir.

Ek Öneriler

Ani hareketler yapmayın.
Duruşunuza dikkat ederek sırtın alt bölgesindeki baskıyı hafifletin.
Uyuduğunuz yatak ne çok sert nede çok yumuşak olsun.
Düzenli olarak egzersiz yapın ama yoğun egzersizlerden kaçının.
Sigara kullanmayın, eğer kullanıyorsanız en kısa sürede bırakın.
Günde iki kez 1,500-2,000 mg şeytan pençesi gibi bitkisel ilaçlar deneyin. Şeytan pençesi anti-inflamatuar ve sakinleştirici özellikler içermektedir. Aynı zamanda bitkisel tedavi alanında da birçok faydası vardır. Şeytan pençesi bazı ilaçlarla etkileşime geçebilir ve ülser hastaları için de kullanıma uygun olmayabilir. Bu bitkisel ilacı kullanmadan önce dozaj ve uygunluğu için doktorunuza danışın.
Doktorunuza danıştıktan sonra C vitamini, kalsiyum ve magnezyum takviyeleri de kullanabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz