Tarçın ve Bal Mucizesi

Tarçın ve Bal Mucizesi

Tarçın ve Bal’ın vücut için inanılmaz faydası olduğu herkesçe bilinir. Bal asırlarca hayati ilaç olarak kullanılmıştır. İnsanlar yüzyıllardır bal ve tarçın kullanıyor ,ayurveda ve geleneksel Çin tıbbındada çok  popüler.
Bugünün bilim adamları birçok hastalıkların tedavisinde Balı çok etkili bir ilaç olarak kabul etmişlerdir. Bal her türlü hastalığa herhangi bir yan etkiye sebep olmaksızın kullanılabilmektedir. Bal ve tarçın bin yıl öncede çok değerliydi.

Tıp dünyasıda bu kombinasyonun gücü hakkında bazı verilere dayanarak bal ve tarçının serbest radikallerin (oksidanlar) dokuları agresif bir şekilde okside ettiği ve vücut hücrelerini yok ettiği, bunun erken yaşlanmaya ve hastalıklara sebep olduğu antioksidanların ise serbest radikalleri nötralize ettiği  böylece yaşlanmayı yavaşlattığı tespit edilmiştir.

Tat, fenoller, enzimler, flavonoidler ve organik asitler, hepsi güçlü antioksidanlar içerir. Araştırmalar, karabuğday balı gibi daha koyu balın bu bileşiklerin zengin bir kaynağı olduğunu göstermiştir.
Tarçın aynı zamanda güçlü antioksidanlar olan polifenoller içerir . Tarçın, sarımsak ve kekik dahil olmak üzere antioksidan sayısında  vücutta 26 baharat ve ottan daha iyi performans gösterir. Bal ve tarçın, dünya çapında en yaygın ölüm nedeni olarak rapor edilen kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde yardımcı olur.

Bal ve tarçının faydaları ise ;

Kalp Hastalıklarına Faydası:
Bal, kalbe giden kan akışını arttırır , böylece arter duvarlarını genişletir . Ayrıca kalp krizi ve felçlere neden olan kan pıhtısını önlemeye yardımcı olan antioksidanlar da içerir. Tarçın “kötü” kolesterolü (atardamar duvarlarında aterosklerotik plaklar oluşturması) azalttığı ve vücudumuzdaki “iyi” kolesterol seviyesini arttırdığı tespit edildi.
Bal kavanozuna birkaç kaşık tarçın ekleyin ve iyice karıştırın. Kahvaltı için düzenli olarak bir parça ekmek ya da bir kurabiye ile birlikte yiyin.

Bakteri Öldürücü: Hem ballı hem de tarçın, antibakteriyel bir etkiye sahiptir, bu nedenle bu kombinasyonu yalnızca soğuk algınlığı süresince değil aynı zamanda böbrekler veya mesane enfeksiyonları gibi bulaşıcı hastalıklarla birlikte de kullanabilirsiniz.

Antibiyotik Özelliği : Bal uzun süre yaraları dezenfekte etmek için kullanılmıştır. Protein defensin-1’i ve bakteri yok eden glikoz oksidaz enzimini içerir.
Tarçın, antibakteriyel, anti-inflamatuar ve antifungal etkilere sahiptir. Tarçına kokusu veren  sinnamik aldehit içerir.

Kilo Vermeyi Sağlar: Bal ve tarçın zayıflama için idealdir. Bununla birlikte, eğer hedefiniz ince bir beden olmaksa ve daha önceden bazı egzersizler yaptıysanız ve doğru yemeniz durumunda, kilo vermeyi hızlandırmanıza yardımcı olabilir.
Şekeri ve tatlı isteğinizi balla değiştirin . Orta düzeyde bal tüketimi, diyetinizdeki kalori sayısını azaltacaktır. Ayrıca rafine edilmiş şeker yüksek kan şekeri düzeylerine neden olur ve ani kan şekeri düşer. Glikoz düzeylerindeki bu değişiklikler duygusal istikrarsızlığa ve insülinin fazla üretilmesine neden olabilir. Bal vücudun kan dolaşımına yavaşça absorbe edilerek kan şekeri artışını engeller.

Tarçın kan şekeri düzeylerini düşürür ve metabolizmadan sorumlu olan insülin duyarlılığını artırır. Bu nedenle, metabolizmanın hızlanmasına ve glikozun yağa değil enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur.  Bir çorba kaşığı bal ve  1 çay kaşığı tarçını karıştırın  kahvaltıdan 30 dakika önce veya yatmadan 30 dakika önce alın ve sonrası bir bardak su için.

Yüksek kan şekeri birçok hastalığa neden olabilir ve diyabet bunlardan bir tanesidir.
Balın kan şekeri seviyelerini düşürebileceği kanıtlanmıştır . Balın sadece% 17’si su, geri kalanı ağırlıklı olarak fruktoz ve glikozdur. Vücut tarafından kolaylıkla emilirler ve kan şekeri çarpmasına neden olmazlar. Bu nedenle şeker hastaları bal yiyebilirler. Tarçın ayrıca kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olur. Tabii ki, bu bir ilaç değildir, ancak tarçın etkili bir gıda takviyesidir.
Bal seçerken güvenilir bir satıcıdan bal alacağınızdan emin olun ve her zaman saflığını test edin. Filtrelenmemiş ve pastörize edilmemiş çiğ balı kullanmak daha iyidir. Toz tarçın yerine tarçın çubuğu tercih edin,

Hastalıklar için bu tarifleri uygulayabilirsiniz.

Mesane Enfeksiyonu: İki çorba kaşığı tarçın tozu ve bir çay kaşığı bal ılık suda karıştırın ve için Bu karışım mesanedeki mikropları yok eder.

Kolesterol: Eğer kolesterol hastası iseniz bal ve tarçını çay gibi tüketebilirsiniz.

Artrit : Artrit hastaları, iki çorba kaşığı bal ve bir küçük tatlı kaşığı tarçın tozu ile günde bir kez (sabah ve akşam) bir fincan sıcak su alabilir. Düzenli olarak alındığında kronik artrit bile iyileşebilir. Yakın tarihli bir araştırmada

Kanser:  Yapılan bir araştırmada ,mide ve kemik kanserleri üzerinde başarılı olunmuştur. Bu tür kanserlere yakalanan hastalar günde bir kaşık bal ve bir kaşık Tarçını bir ay süreyle günde üç defa almalıdırlar.

Grip ve Soğuk algınlığı: Sık grip olan ve şiddetli soğuk algınlığı yaşayanlar için, 1 çorba kaşığı tarçın tozu ile birlikte üç gün boyunca ılık balı almaları gerekir. Bu işlem kronik öksürüğü, soğuk algınlığı ve gribi tedavi eder ayrıca sinüsleri temizler.

Mide Ağrısı: Bal ve tarçın tozu alınır; mide ağrısı ve aynı zamanda  mide ülserini kökünden temizler.

Gaz : Hindistan ve Japonya’da yapılan araştırmalara göre, bal ve  tarçın tozu ile alındığında mide rahatlıyor.

İmmün Sistem: Bal ve tarçın tozunun günlük kullanımı bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu bakteri ve viral saldırılardan korur. Ayrıca Balda çeşitli vitaminler ve demir vardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz