Sırtınız Neden Ağrıyor?

Sırtınız Neden Ağrıyor?

Ne yazık ki, sırt ağrısı özellikle bel bölgesinde, diğer zamanlarda da kürek kemiği ile omurga arasındaki dorsal bölgede ve hatta boyunda ya da trapeziusda çok sık görülür. Rutininize göre ya iyileşen ya da kötüleşen bir rahatsızlık türü olup tedavisi genelde kolay değildir.

Bu yazımızda, sırt ağrınızın sebebini bulabilmeniz için size birtakım yanıtlar ile hayat kalitenizi iyileştiren doğal tedavilere dair birkaç ipucu vereceğiz.

Yaralanma İhtimalini Eleyin

Birkaç gün veya hafta boyunca süren bir ağrı hissetmeniz durumunda ilk yapmanız gereken bir uzman doktora görünmek olmalıdır. Böylelikle doktor özellikle bir ezilme söz konusu olmuşsa herhangi bir yaralanma ihtimalini eleyebilir. İlk aklınıza gelmesi gereken sebep bu olmalıdır.

Bariz bir yaralanma yoksa ya da sırt ağrısı uzun süredir şikayetçi olduğunuz kronik bir ağrıysa, o zaman aşağıda sıralayacağımız diğer hususlara da durumunuza açıklık getirecek sebebi bulmak adına dikkat etmelisiniz.

Sırt ve Duygular

Çoğu insanın inanmamasına rağmen sırt şikayetlerinizle ilişkili olabilecek sebeplerden biri de bir süredir olumsuz bir duyguya maruz kalmaktır. Bu da sırt bölgesinde sürekli bir gerilime yol açmış ve sonunda da kronik bir sorun haline gelmiştir.

Bu durumda, ne kadar stres veya duygusal gerginlik yaşarsanız, bu bölge o kadar çok ağrıyacaktır. Gergin insanlar bunu yaşayan tek örnek değildir, çünkü genelde bunu içinde yaşayıp göstermeyen insanların sırt ağrısı yaşamasının asıl sebebi de budur.

Sırtın farklı bölgeleriyle ilişkili duygular şöyledir:

 • Romboid: öfke
 • Trapezius: yetersizlik ve sinirlilik
 • Boyun: çok fazla sorumluluk
 • Dorsal: korku
 • Lumbar: sinirlilik

Sırt sorunlarını ve ilgili duyguları tedavi etmek istiyorsanız, kendinizin bir şeyi değiştirmesi gerektiğini unutmayın: Her zaman bir terapistten yardım alabilir ya da doğal bir takviye alabilirsiniz.

Sırt ve Organlar

Sırt sorunlarının başka bir açıklaması da bu kasa yakın bir organda başlamış bir iltihabın yansıması olan ağrıdır. Ağrı alevlenerek bölgede aşırı baskıya sebep olabilir.

Bölgeler ve organlar arasındaki bağlantılar ise şu şekildedir:

 • Sağ trapezius ve sağ dorsal: karaciğer ve safra kesesi
 • Sol trapezius ve sol dorsal: akciğer ve mide
 • Boyun: kalp
 • Lumbar: böbrekler (üst kısım), bağırsaklar (orta kısım) ve solunum yolu (sakral bölge)

Diğer sağlık sorunları bu organların zayıfladığını doğrularsa (bir hastalığınızın olması şart değildir) o zaman tedavi bu organın dengesini dikkate alır.

sırt-masajı

Doğal Tedaviler

Sebebini aramanın yanı sıra, şu doğal tedavilerle de doğrudan ağrıyı tedavi etmeniz mümkün:

 • Zerdeçal, söğüt ile ağrı kesici ve iltihap sökücü çaylar.
 • Sıcak su torbası veya elektrikli battaniye yardımı ile yerel ısı uygulamaları.
 • Kil veya zencefil lapa uygulaması.
 • Arsenik bazlı iltihap sökücü krem uygulaması.
 • Bach veya homeopatik çiçeklerle kişiye özel takviye.
papatya

Faydalı Terapiler

Son olarak, tedavinin önemli bir kısmı da iyileşene kadar düzenli olarak ya da sırtınız ağrıdığı zamanlarda bir profesyonelin elinde harici ve manüel bir tedavi olmalıdır.

Bölgeyi rahatlatmak adına gevşetici masajları özellikle öneriyoruz. Ancak yaşadığınız fiziksel dengesizlikleri anlamanıza yardımcı olacak bir fizyoterapist ya da osteopattan yardım almanız; farkında olmadığınız birtakım alışkanlıkları değiştirerek ağrınızdan kurtulmanız açısından daha bile faydalı olacaktır.

Ayrıca vakumlu bardak terapisini organ  iltihabına iyi geldiği için öneriyoruz.

Son olarak, yakın zamanda, Kinesio bantı veya nöromüsküler bandaj terapisi de yaygınlaşmıştır. Bu terapide çok parlak renkli elastik yapıştırıcı bandajlar kullanılmaktadır. Böylelikle vücudunuzda aynı hareketle büyük bir doğal ilerleme görebilirsiniz. Birçok atlet bu tekniği kullanmakta ve bu terapi her türlü ağrı ve yaralanmada iyi sonuçlar vermektedir.

vakum-masajı

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz