Sinüsler

Sinüsler

SİNUSLAR: Kafa ve yüz kemiklerinin bazılarının içinde sinüs denilen boşluklar bulunur. Bu boşlukların duvarları burun mukozasıyla örtülmüştür. Sinusları döşeyen bu mukozanın iltihaplanmasına “Sinüzit” denir Bu sinuslar burun çevresindeki bazı kemiklerde bulunurlar. Kaşların iç uçlarının altına rastlayan alın kemiğinin [frontal kemik) bölgesinde bulunanlara frontal sinuslar denir. Frontal sinuslar doğuştan yokturlar. Çocuğun 3-7 yaşları arasındaki bir döneminde belirirler.

Etmoid selülleri denilen diğer bazı sinuslar ise alın kemiğiyle etmoid kemiğin eklemleşmesi sonucu oluşmuşlardır. Bu selüller çocuk doğduğunda da vardır. Üst çene kemiğinin (Maksüla) içindeki sinuslar da çocuk doğduğunda oluşmuş durumdadırlar. Burun çevresindeki son sinüs, sfenoid kemiğin gövdesinin içinde yer almış olan sfenoid sinüstür.

Bu sinüs 3-3,5 yaşlan arasında belirir. Sözünü ettiğimiz bu sinuslann tümü burun boşluklarına açılır ve burun çevresinde bulundukları için “Paranazal sinuslar” adını alır. Paranazal sinusları, başa özel pozisyonlar verilerek çekilmiş olan başın röntgen filmlerinde

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz