Saman Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

  • HASTALIKLAR
  • Saman Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
  • 627 kez görüntülendi

Saman Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik rinit olarak da adlandırılan saman nezlesi, burun içi örtüsünün iltihaplanması durumudur. Saman nezlesi kimi insanlarda hafif seyrederken bazılarında çok ağır geçmekte ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Saman Nezlesinin Nedenleri: Havayla solunan parçacıklara karşı gelişen alerji saman nezlesine neden olmaktadır. Bunlar genellikle polenlerdir. Bu nedenle, daha çok, çiçeklerin açtığı bahar ve yaz aylarında görülür. Ayrıca, hayvan ve kuş tüyleri de alerjiye neden olabilmektedir. Ailesinde saman nezlesi olanların ve egzama, astım gibi başka alerjik hastalıkları bulunanların saman nezlesine yakalanma oranı daha fazladır.

Saman Nezlesi Belirtileri: Hastada aksırmalar, burun tıkanıklığı, gözlerde kızarma, sulanma ve kaşıntı, sulu burun akıntısı, öksürük ve baş ağrısı görülebilir.

Saman Nezlesi Tedavisi: Bütün alerjik hastalıkların tedavisinde olduğu gibi saman nezlesi tedavisi içinde öncelikle alerjiye neden olan etkenlerden korunmak gerekir. Bunun dışında, tedavi için genellikle saman nezlesi ilacı kullanmakta mümkündür.

Bu ilaçlar hızlı sonuç vermekle birlikte kesin tedavi sağlamamaktadır. İlaç tedavisinin dışında aşı tedavisi de uygulanmaktadır. Aşı tedavisi ilaç kullanımından daha kalıcı etkileri olan fakat çok daha uzun bir tedavi sürecini gerektiren bir uygulamadır. Teşhis ve uygun tedavi için doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Bu yazı saman nezlesi nedir, saman nezlesi hastalığı, saman nezlesi tedavisi, saman nezlesi belirtileri, saman nezlesi nedenleri, saman nezlesi sebepleri, saman nezlesi nasıl bulaşır, saman nezlesi nasıl geçer, saman nezlesine ne iyi gelir, saman nezlesi tedavisi, bitkisel saman nezlesi tedavisi, saman nezlesi için şifalı bitkiler konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

bahar nezlesi hangi bölüm bakar, BAHAR NEZLESİNE HANGİ BÖLÜM, Bahar nezlesine hangi hekim bakar, yaz nezlesine ne iyi gelir burun tıkanıklığı

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.