Aşırı Süt İçmenin Zararları

  • SAĞLIK HABERLERİ
  • Aşırı Süt İçmenin Zararları için yorumlar kapalı
  • 813 kez görüntülendi

Aşırı Süt İçmenin Zararları

Aşırı Süt İçmenin Zararları

Bir besini tüketmenin yararı kadar çok fazla tüketmenin zararı da bulunmaktadır. Çok fazla süt tüketmenin zararları da fazla tüketilen ve zarar veren besinler arasına sütü de koymaktadır. Çok fazla tüketildiğinde yan etkiler gösterecek olan süt ölçülü bir şekilde tüketilecek gıdalardan birisidir. Bir su bardağı süt 8 yaşındaki bir çocuğun günlük vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamaktadır.

Çok Fazla Kalsiyum Böbrek Taşlarına Sebep Olabiliyor

Çok fazla süt içmek çok fazla içeriğinde kalsiyum bulunan bu besinin vücuda çok fazla kalsiyum vermesi demektir. Kalsiyum vücuda çocukların ve yetişkinlerin kemiklerinin gelişimi ve sağlığı için yararlı olsa da fazla kalsiyumu vücut eritemediğinden böbreklerde taş oluşumu yapmaktadır.

Fazla Süt Tüketiminden Dolayı Demir Eksikliği Meydana Gelebilir

3 yaşın altındaki çocuklarda fazla süt tüketmek demir eksikliği rahatsızlığına sebep olmaktadır. Uzmanlara göre 2 yaşın altındaki çocuk kesinlikle inek sütü içemezken bu 2 yaşından sonra günde bir çay bardağı kadar süt içebileceğini göstermektedir. Fakat daha fazlasını içtikten sonra çocuklarda demir eksikliği görülme oranı yüksektir.

Çok Fazla Süt Tüketmek Çocukların İştahının Kapanmasına Sebep Oluyor

Bazı çocuklar süt içmeyi çok sevdikleri için sürekli süt tüketmek istiyorlar. Fakat son yapılan araştırmalara göre fazla süt tüketimi çocuklarda iştah kaybına sebep olarak başka gıdalarla çocukların irtibatlarını kesmesine sebep oluyor. Bu yüzden ölçülü bir şekilde verilen süt ile birlikte iştah kapanmasına ebeveynlerin engel olması gerekiyor.

Yüksek gıda içeriği olan ürünlerle beslenen çocuklar ve sadece süt ile beslenen çocuklar arasında yapılan araştırmalara göre sadece süt ile beslenen çocukların zeka seviyelerinin diğer çocuklara göre daha düşük ve vücut yapılarının da daha güçsüz ve dengesiz olduğu gözlemlenmiştir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.