D Vitamini Eksikliği

D Vitamini Eksikliği

D Vitamini Eksikliği

Güneş ışıklarını yeterince almadıysanız,almıyorsanız d vitamini eksikliğinden ötürü kalp ve damar rahatsızlıklarına maruz kalabilirsiniz.Özellikle etrafı güneş almayan kapalı bölgelerde çalışma yapan insanlarda maazallah ölümcül hastalıklara yakalanma oranı yüksek.

Bağırsaklarda kalsiyum emiliminin gerçekleşmesi için beden d vitaminine ihtiyaç duymaktadır.İnsanoğlunun bedeni Allah C.C. hazretlerinin bir eseri olarak d vitamininin yaklaşık yüzde doksan beşini güneş ışıklarından yararlanarak kendisi üretmekte.Geriye kalan yüzde beşlik dilimde bulunan d vitaminini yumurta,portakal suyu ve balık gibi d vitamini ihtiva eden gıdalardan alıyor.

D vitamininin hayatımızdaki yeri tartışmasız çok önemli.Yetişkin ergen kişilerde osteoporoz ve benzeri kemik hasalıkları d vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor.

En yakın geçmiş zaman diliminde uygulanan çalışmaların neticesinde kalp-damar,tansiyon yüksekliği,şeker hastalığı,obezlik,yüksek durumda kolesterol gibi hastalıkların d vitamini eksikliğinden oluştuğu gözlemlenmekte.

Hatta çocuklarımızda raşitizme ile yol açan d vitamini eksikliği asla ihmal edilmemelidir.

Sağlık ekiplerinin yaptığı araştırma sonucunda kalp ve damar sistemine zarar veren etkenlerden biride d vitamini eksikliği.

Günümüz standartlarında çalışma alanlarının kapalı alanlar olması ve dış çalışma ortamlarının hava kirliliği sebebiyle güneşten uzak kalınmasına sebep olması kan tahlili verilerinde d vitamini eksikliğini önemli ölçekte ortaya çıkarmaktadır.

En az sigaradan ve tütüne özgü mamullerden kaçınılmaya çalışıldığı kadar kalp damar sistemini yüksek oranda etkileyen kapalı yaşamsal alanlardan da uzak olunması gerekliliği toplum bilincine yerleştirilmesi insanlık adına önemli bir bilinçlendirme kampanyası sağlayacaktır.

Ne var ki günümüz insanını kentsel yaşamın bir getirisi olan kapalı alanlardan uzak tutmak oldukça güç gözükmekte.Bilinçli toplumlarda güneşin nimet oluşu ekseninde hareket edilerek ve bu bilinçle yola çıkarak toplumca insanlara güneşsel alanlar sunulmaktadır.

Güneşten yararlanmaya başlanılacak en iyi zaman senenin mayıs aylarında başlıyor,ve insanları güneş kreminden uzaklaştırmak d vitamini eksikliğini gidermede başarılı bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor.Bu şekilde güneş ışıklarını almak günde yarım saat şartıyla bedenin d vitamini eksikliğini tamamen ortadan kaldırıyor.

Bahsedilen gıdalardan yağlı balıklar tüketilmesinin de vücudun d vitamini alması yönünde etkisi çok büyük.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz