Pirincin Faydaları

Pirincin Faydaları

Pirincin Faydaları

Pirincin Faydaları
Pirincin Faydaları
 
Peygamberimiz (S.A.V) pirinci şu sözleriyle övmüştür:“Pirinç, içinde hastalık unsuru bulunmayan tam bir şifadır.” (Şifa Demetleri).
“Dünya yemeklerinin büyüğü, esası ve güzeli pirinçle ettir.”
Gerçekten pirinç oldukça değerli bir gıdadır. Ve pilavı da sofralarımızın vazgeçilmez yemeğidir. 100 gram pirinç 355 kalori verir. Yani bu besin maddesi enerji kaynağıdır.
100 gram pirinçte, 13 gram su, 7.4 gram protein, 1.9 gram yağ, 76.8 gram karbonhidrat, bol miktarda çeşitli mineraller (kalsiyum, fosfor, demir gibi) yine bol vitaminler (B1, B2,nikotinik asit) bulunur.Pirinç buğdaydan sonra en besleyici gıdadır. İshali durdurur.Pirincin faydaları Tansiyonu düşürür. Tansiyonu olanlar ekmek yerine günde 200-300 gram pirinci tuzsuz lapa veya çorba şekline yemelidir.Böbreği rahatsız olup, üresi yüksek olanlar da pirinç lapası veya çorbası yerlerse faydalanırlar. Üre üzerine düşürücü tesiri vardır.İshallerde, bilhassa çocuklarda havuçla birlikte pişirilmiş pirinç lapası çok fayda verir, çabuk iyileşmeyi sağlar.Pirincin hak ettiği yer boşuna değildir. O gerçekten yiyenlere tam bir şifadır.
Pirinç

Pirinç

Suda yetiştirilenen tek tahıl sınıfı olan pirincin, besin maddelerince varlıklı toprakları sevmesi ve ılık sularda yetişmesi pirincin apısını yansıtmaktadır. Neredeyse bütün pirinç çeşitleri protein, karbonhidrat, fosfor, demir, kalsiyum, B1,B2 vitaminleri ve az orandada olsa A ve C vitaminlerini barındırıp  içermektedir, muhtevasındaki mineraller sayesinde kemik yapısının gelişimini, cildin ve tırnakların parlaklaşmasını sağlamaktadır. Pirinç alerjik olmayan bir besin maddesidir. hususi hasta diyetlerinde ve verdiği tokluk hissiyle incelme diyetlerinde kullanılabilir. tıpkı sürede bağırsak hareketlerini düzenleyen, tansiyonu düşürücü etkisinden ötürü sıkça tüketilen pirinç, mutfakların vazgeçilmezidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz