Patlıcan Nikotin İçerir Mi?

  • Genel Sağlık
  • Patlıcan Nikotin İçerir Mi? için yorumlar kapalı
  • 1.007 kez görüntülendi

Patlıcan Nikotin İçerir Mi?

Sofraların en sevilen lezzetlerinden birisi olan patlıcan, hem sulu yemek, hem fırın hem de kızartma olmak üzere birçok farklı şekilde tüketilmektedir. Türkiye’de genellikle karnıyarık ve imambayıldı gibi şekillerde tüketilen patlıcan, insan sağlığı üzerinde önemli etkileri bulunan bir sebzedir.

Patlıcanın lezzeti bir yana, bu sebze ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri gerçekten nikotin içerip içermediğidir. Sigarayı bırakmaya çalışan birçok kişi, patlıcan yiyerek sigarayı bırakmaya çalışır, ancak 1 adet sigaradaki nikotini karşılamak için yaklaşık 9 kilo patlıcan yemeniz gerekmektedir. Nikotin bağımlılığı ise daha çok tütün ürünlerine karşı olan bağımlılıktır, bu nedenle patlıcan yiyerek sigarayı bırakmanız biraz zor olabilir. Ancak yine de tütünden sonra en çok nikotin içeren ürün sebze grubundan patlıcandır.

Sigara yasağının gelmesiyle birçok kişi sigarayı bırakmaya çalışırken, patlıcanın sigara bırakmada etkili olabileceği söylendi, ancak daha sonra bu konunun doğru olmadığı ortaya çıktı. Günde ortalama bir paket sigara içen birinin, patlıcan yiyerek nikotin ihtiyacını karşılaması için yaklaşık 180 kilo patlıcan tüketmesi gerekiyor ki bu da zaten mümkün değil. Bu nedenle, sigara bırakmak için çeşitli nikotin bantları ve hipnoz yöntemlerini denemenizde yarar var. Ancak yine de patlıcan az miktarda da olsa nikotin içeriyor. Ayrıca patlıcan tüketmenin birçok yararı var; böbrekleri kuvvetlendirmesi, ağrıları gidermesi gibi. Onun dışında patlıcan sapı çiğneyerek ya da patlıcan yiyerek sigarayı bırakmanız henüz mümkün görünmüyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.