Bağırsak Tembelliğine Ne İyi Gelir? Bağırsak Düzenleyici Besinler

Bağırsak Tembelliğine Ne İyi Gelir? Bağırsak Düzenleyici Besinler

Bağırsak tembelliği, en sık karşılaşılan mide bağırsak sorunlarındandır. Pek çok faktör bağırsakların yavaş çalışmasına neden olabilmektedir. Ancak bu durumun ana nedeni bağırsaklarda gaz birikmesidir. Bağırsakların çalışmasını engelleyen diğer sebepler ise, stres, regl dönemi ve regl öncesi dönem, irritabl bağırsak sendromu, ülser, kabızlık, anksiyete, sigara içme alışkanlığı… Siz de bağırsak tembelliğinden muzdaripseniz, işte bağırsakları çalıştıran, bağırsak tembelliğine iyi gelen yiyecekler, içecekler, meyveler, bitkiler ve bitki çayları:

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’dan Bağırsakları Çalıştıran Kür Tarifi

“300 gram saf zeytinyağının içine 300 gram doğal kayısı koyun. Kayısıları zeytinyağında üç gün bekletin. Dördüncü günden itibaren her sabah aç karnına bu kayısılardan bir tane yiyin. Sorununuz geçmezse, yeniden doktora gidin.”

Dr. Feridun Kunak’dan Bağırsak Tembelliğini Geçiren, Bağırsakları Çalıştıran Kür Tarifi

Malzemeler; 2 adet havuç, 2 adet pancar, 2 yaprak beyaz lahana, 4 yaprak ıspanak,yarım adet elma, 1 çorba kaşığı zeytinyağı, maydanoz ve dere otu. Tüm bu bitkilerin katı meyve sıkacağında ayrı ayrı suyunu çıkarın. Örneğin önce 2 adet havuç suyunu çıkarın, daha sonra 2 adet pancarın suyunu çıkarın vb. En sonunda hepsini karıştırıp gün boyu karışımı için.

Papatya çayı

Papatya çayı, geçmişten günümüze yüzyıllardır sindirimi rahatlatmak, şişkinliği gidermek için kullanılagelmiş içeceklerdendir. Papatya çayının bağırsakları çalıştırdığı bilimsel olarak da ispatlanmıştır. ABD’nin Kaliforniya eyaletinde Stanford Üniversitesinde yapılan bilimsel araştırmada, günde iki su bardağı papatya çayı içmenin, 24 saatin içinde bağırsakları çalıştırdığı, gaz söktürdüğü ve şişkinliği rahatlattığı tespit edilmiştir.

Yoğurt

Yoğurt, bağırsakları çalıştıran, sindirime iyi gelen en sağlıklı besinlerden biridir. Yoğurt probiyotik bir gıdadır. Probiyotik yiyeceklerde yüksek miktarda lactobacilli ismindeki yararlı bakteriler bulunur. Yoğurt, probiyotik açıdan zengin yapısı sayesinde bağırsakları çalıştırır, hazımsızlığı giderir, ishal ve kabızlık gibi mide bağırsak sorunlarıyla savaşır. Southampton Üniversitesi Hastanesi tarafından yapılan bir araştırmada, her gün yoğurt tüketmenin mide gazı, bağırsakların yavaş çalışması gibi sağlık problemlerini %78 oranında azalttığı gözlemlenmiştir. Çalışmada, irritabl bağırsak sendromundan muzdarip 34 kadın, her gün yoğurt yemeye devam etti. 2 haftanın sonunda kadınların yüzde 87’si, bağırsaklarının daha iyi çalıştığını, şişkinlik, gaz gibi sorunlarla daha az karşılaştıklarını bildirdiler.

Elma

Elma, bağırsak tembelliği sorunu yaşayanlar için bağırsakları çalıştıran harika bir meyvedir. Elmada bol miktarda çözünür ve çözünmez lifler bulunur. Elma kabuğu, selüloz olarak bilinen çözülmez lifin önemli bir kaynağıdır. Bu lif kabızlığı önler, sindirim sistemini harekete geçirir ve bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Zencefil çayı

Zencefil, çeşitli gastrointestinal rahatsızlıklarına (mide bağırsak sorunlarına) doğal şifadır. Zencefil, anti-inflamatuar ve antibakteriyel bir bitki olduğundan,sindirim spazmlarını, bağırsak gazını, hazımsızlığı, mide bulantısını ve şişkinliği giderir. Bir bardak kaynar suya 1-2 dilim taze zencefil atıp 3-4 dk demleyin. Her gün 1-2 su bardağı bu zencefil çayından için. Taze zencefili aktarlarda bulabilirsiniz.

Nane

Nane, antienflamatuar ve antiseptik özellikleri sayesinde bağırsak tembelliğine iyi gelen en etkili bitkilerdendir. Bir bardak kaynak suya, aktardan temin edebileceğiniz 1-2 tatlı kaşığı kuru nane atıp 3-4 dk demleyip günde 1-2 su bardağı için. Yahut salatalarınıza, çorbalarınıza taze nane katıp, naneyi taze olarak tüketin.

Rezene

Rezene tohumları, diüretik, ağrı kesici ve anti-mikrobik özelliklerinden dolayı bağırsak tembelliği gibi sindirim problemlerinin giderilmesinde çok etkili bir bitkidir. Rezene tohumları, sindirim sistemindeki kas spazmlarını rahatlatarak bağırsak gazını söktürür. Rezenenin bu özelliklerinden yararlanmak için yemeklerden sonra 3-4 rezene tohumunu çiğneyipyutabilirsiniz. Yahut 1 bardak kaynar suya 1 tatlı kaşığı rezene tohumu atıp 5 dk demleyip, günde 2-3 bardak rezene çayı hazırlayıp içebilirsiniz.

Bağırsakları çalıştıran diğer yiyecek ve içecekler şunlardır

  1. Karpuz
  2. Kabak
  3. Ananas
  4. Anason
  5. Sıcak limonlu su
  6. Muz
  7. Meyve ve sebze gibi lif oranı yüksek besinler
  8. Günde 8-10 su bardağı su içmek

Gaz Sıkışması Sancısı Belirtileri Ve Kesin Çözüm Gaz Giderici Bitkiler Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz