Papatya: Bu Bitkinin Faydaları Saymakla Bitmiyor

Papatya: Bu Bitkinin Faydaları Saymakla Bitmiyor

Papatya, sağlığa birçok farklı yönden fayda sağladığı için tüm dünyada çokça kullanılır. Papatya günümüzde iki farklı şekilde tüketilmekte:

-Papatya Çayı
-Papatya Yağı

Çoğu insan çay türünü bilir, fakat yağ formu da oldukça faydalıdır. Papatya çayı da papatya yağı da çok faydalı olmakla birlikte, en iyi sonucu almak için gerekli önlemler alınmalıdır.

Papatya Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Başlıca Faydaları:

Mideyi yatıştırır, kas gevşetici ve bağışıklık sistemi güçlendirici, adet öncesi ağrıları rahatlatır, cilde faydalıdır, stresi giderir, iltihap önleyicidir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Faydaları saymakla bitmeyen bu bitki çok fazla kullanılması durumunda bulantı, kusma, uyku sersemliği ve alerjik etkiler doğurabilir. İçerisinde bulunan kumarin maddesinin çok az derecede kanı incelten etkisi vardır. Bu etkisi, uzun süre fazla miktarda tüketildiği zaman ileri derecede fark edilir. Eğer cerrahi bir işlem geçirilecekse, en az iki hafta önceden papatya tüketmeyi bırakmak gerekir.

Papatya Çayının Faydaları Ve Zararları

Papatya Çayının Faydaları

Çayı sadece 5 dakika demlendirerek (en fazla 10 dakika) keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Mideyi Yatıştırır
Mide spazmlarından şikayetçi olanlar, huzursuz bağırsak sendromu’ndan (IBS) yakınanlar papatya çayından faydalanabilir. Güçlü anti-spazm etkisi vardır ve karın kramplarını ve rahatsızlıklarını hafifletir.

Kas Gevşetici ve Bağışıklık Sistemi Güçlendirici
Papatya çayının antibakteriyel aktiviteler sağladığı bilinir. Papatya çayı ayrıca hippürik asit tuzu seviyesini artırır. Bitkilerden elde edilen bu bileşiklerin bağışıklık fonksiyonlarını artırdığı ve enfeksiyonlarla mücadele etme kabiliyetini artırdığı bilinmektedir. Ayrıca soğuk algınlığına, kas gevşekliğine faydaları vardır ve sakinleştirici olarak da kullanılabilir.

Adet Öncesi Sendromu (PMS) ve Adet Krampı Ağrılarını Rahatlatır
Papatya çayının rahatlatıcı özellikleri adet öncesi ve adet dönemi yaşanan adet kramplarını hafifletmeye yarar. Kas gevşetici ve ağrı kesici özellikleri adet öncesi sendromunun hafiflemesini sağlar. Papatya çayı içmek sinirleri yatıştırmaya ve moral artırmaya yardımcı olur.

Papatya Çayının Cilde Faydaları

Antibakteriyel özellikleri cildin daha iyi görünmesini sağlar ve ayrıca kızarıp şişen ve hassas bölgeleri rahatlatmaya yarar. Demlenmiş papatya çayıyla mısır unu ya da iri taneli peygamber çiçeği ile macun yapılıp yüze uyguladıktan sonra kuruması için beklenir. Daha sonra yumuşak bir bez parçasıyla yavaşça macun temizlenir. Bu uygulama cildi rahatlatır ve ağrının geçmesini sağlar.

Diğer Faydaları
Papatya, sağlığa başka birçok faydası daha vardır. Papatya, çok iyi bilinen uyumaya yardımcı olan bir maddedir ve dinlendirici uyku uyumayı sağlar. Papatya yağı, basurun verdiği rahatsızlığı ve iltihabı tedavi etmede etkilidir. Ayrıca diyabete iyi geldiği konusunda bazı araştırmalar var ve kandaki glukoz seviyesindeki değişmelerin ve sorunların önlenmesine yardımcı olur. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç olmakla beraber, laboratuvar çalışmaları göstermiştir ki papatya çayının tümör önleyici etkileri vardır.

Papatya Yağının Faydaları

Stresi giderir
Bu, muhtemelen papatya yağının kullanılma sebeplerinin başında gelir. Antidepresan işlevi görür, sinirleri yatıştırır ve kaygıyı giderir. Papatya, rahatlatıcı olarak işlev görerek endişeyi azaltır ve stresi giderir.

Mikrop kırıcı ve antibiyotik etkisi vardır
Papatya yağı, vücut üzerinde kullanıldığında temizleyici etki gösterir ve enfeksiyonu önler. Deri ve saç üzerinde kullanmak için mükemmeldir ve kafa derisine zarar vermez. Kene ve bitleri öldürür. Bu güçlü yağ, aynı zamanda var olan enfeksiyonun yayılmasını da engelleyerek enfeksiyonu tamamen ortadan kaldırır.


Ağrı kesici
Birçok migren hastası, baş ağrısını gidermek ve rahatlama sağlamak için papatya kullanır. Ayrıca kas tutulmaları ve eklem ağrıları için de etkilidir. Papatya, ağrıyı ve şişlikleri azaltmada kullanılır ayrıca şaşırtıcı bir şekilde diş çürüklerine de iyi gelmektedir.

İltihap önleyici
Avrupalılar yıllar önce, papatyanın krem veya merhem olarak cilt yüzeyinde kullanılabileceğini ve tahriş olan cildi yumuşatmakta harikalar yarattığını farketmişlerdir. Ayrıca, cildi yumuşatmak, döküntüleri azaltmak ve güneş yanıklarını iyileştirmekte de kullanılır. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre papatya, kronik cilt hastalığı olan egzamanın tedavisinde orta derecede etkilidir.

İltihabı ve ağrıyı hafifletmek için, ılık banyo suyunuza bir miktar papatya çayı ya da yağı ekleyebilirsiniz. Başka bir yöntem de ılık su ve papatya çayına batırılan bir bez ile vücudunuzdaki tutulmuş bölgeye ya da deriye masaj yapmaktır.

Diğer Faydaları
Papatya, ağız gargarası olarak da kullanılır ve kemoterapi ve radyasyon tedavilerinden kaynaklanan ağız yarasının yol açtığı rahatsızlığı da giderir. Ayrıca diş ve damak hastalıklarıyla savaşmaya da yardımcı olur.

Papatya yağı, enerjilerini artırarak kasların, derinin ve iç organların güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca kanda detoks etkisi gösterir ve idrar yollarını temizler. Papatya, soğuk algınlığı ve grip gibi hastlalıkların şikayetlerini azaltmakta ve bebeklerde gaz sorunlarını kolaylaştırmakta da kullanılır.

Papatya Çayı Zararları

Papatya genellikle zararsız olarak düşünülür ama uyku sersemliğine yol açabilir. Aşırı kullanılması kusmayı ve alerjik tepkileri tetikleyebilir. Alerjisi olanlar papatyadan kaçınmalıdır. Papatya yağı gözleri rahatsız edebilir ve hassas bölgelerden uzak tutulmalıdır.

Riskleri
Papatya kumarin (tat veya koku veren ve kan pıhtılaşmasını önleyen bir bileşim) içerir ve çok az derecede kanı incelten etkisi vardır. Bu etkisi, uzun süre fazla miktarda tüketildiği zaman ileri derecede fark edilir. Eğer cerrahi bir işlem geçirilecekse, en az iki hafta önceden papatya tüketmeyi bırakmak gerekir.

İlaçları Etkileme
Herhangi bir ek ya da bitkisel bir ürün gibi, beslenme alışkanlığına papatya eklemeden önce doktora danışmak gerekir. Potansiyel olarak papatya şunlarla etkileşime geçebilir: Aspirin, naproksen ve ibuprofen gibi steroid içermeyen iltihap sökücü ilaçlar, sakinleştiriciler ve kan incelten ilaçlar(Coumadin, Plavix, aspirin, Lovenox). Papatyanın diğer başka katkı maddeleriyle etkileşime girme potansiyeli vardır. Eğer japon eriği, sarı kantaron, sabal meyvesi(saw palmetto), kedi otu veya sarımsak alınıyorsa doktora ya da bitki uzmanına danışmakta fayda vardır.

Hamilelik
Hamilelik süresince papatyadan kesinlikle kaçınılmalıdır. Rahim kaslarını etkiler ve düşük yapma riskini artırır. Emzirme döneminde papatya kullanmaktan kaçınılmalıdır ve bebeklere papatya vermeden önce doktora başvurmak gerekir.

Tavsiye Edilen Miktar
Araştırma sonuçlarına göre günlük alınması gereken miktar 400 mg ile 1600 mg arasında değişir. Az miktarla başlayıp istenilen faydaları meydana gelene kadar derece derece artırılmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz