AIDS

AIDS

AIDS

80’li yılların başında cinsi sapıklık, özellikle gelişmiş toplumlarda oldukça yaygınlaşmıştı. Artık üçüncü bir cinsiyet kabul edilir olmuş, toplumdaki oranlan %5 gibi yüksek bir rakama ulaşmıştı. Sadece eşcinsellerin yaşadığı mahalleler kurulmuş, yalnız onlanın devam edebileceği kulüpler, barlar, lokantalar açılmaya başlamıştı. Dergileriyle, miting ve toplantılarıyla, hatta Amerikan kongresindeki lobileriyle, milyonlarca dolarlık servetleriyle adeta ABD’de üçüncü bir cinsiyet oluşturmuşlardı. Artık gazetelerde iki cins sapığın papaz önünde evlenmeleri sıradan, ehemmiyetsiz hadiseler arasında sayılmaktaydı. 

2008 Dünyada AIDS

2008 Dünyada AIDS

İlk defa 1980 yılında garip bir hastalık tespit edildi. Bir homoseksüel (eşcinsel) uzun süre devam eden ur, sebebi anlaşılmayan ateşle seyreden, aşırı zayıflatan bir rahatsızlıktan öldü. Uzun süre ishal olmuştu, lenf bezleri şişti. Balgam çıkarılmadan inatçı öksürük nöbetleri ve giderek artan nefes darlığı, ağız içinde iyileşmeyen mantar, deride leke ve sertlikler görülmüştü.

Bîlim adamları kanser ve enfeksiyon belirtilerini birlikte gösteren bu esrarengiz hastalığa, İngilizce “Acquired İmmusa Deficiency Syndon” yani AIDS yani “Vücudun savunma sistemi yetersizliği, adını verdiler. Bu hastalık, hücrenin bağışıklık sistemini bozarak savunmasını yetersizleştiriyor, kişide enfeksiyon ve urlar ortaya çıkıyordu. Akibet ise ölümdü.

AIDS Yayılıyor

İlk defa 1980 yılında rastlanan AIDS’e 1981’de 250 kişinin yakalandığı tespit edildi. 1987 sonunda ise 71.000 kişinin bu hastalığa tutulduğu anlaşıldı. 2000 yılında AIDS’li sayısının 30 milyonu aştığı tespit edilmiş.

Kimler Yakalanıyor

Uzmanlar butür maymunda bulunduğunu saptadılar. AIDS olaylarının Afrika’daki yaygınlığı da bu nedene bağlanıyor. Virüs virüsün Afrika’da yaşayan belirli bir ün maymundan insana nasıl geçtiği henüz kesinlikle anlaşılamamışsa da, insandan insana nasıl bulaştığı veya başka hangi yollarla insanlara geçebileceği bugün artık biliniyor.

Belirtildiği gibi, AIDS virüsü erkeklerin salgıladığı semende kadınların vaginal salgılarında ve kanda bulunuyor. Bu durumda, virüs erkekten erkeğe geçebildiği gibi, erkekten kadına,kadından erkeğe ve kadından kadına da geçebiliyor.

Kan yoluyla virüsün bulaşmasıda iki şekilde oluyor.

Birincisi ve en yaygını,damardan iğne şeklinde uyuşturucu kullananlarda görülüyor. Bu tür uyuşturucu kullananlar, genellikle aynı iğneyi birbirleriyle paylaştıkları için, AIDS’li birinin damarına girip virüsü alan iğne, bir başkasının damarına sokulduğu zaman virüsüde taşımış oluyor.

Kandaki virüsün ikinci bulaşma yolu ise kan nakliyle oluyor. Çeşitli hastalıklarda ya da ameliyatlarda hastalara verilen kanda AIDS virüsiü varsa, bu virüs kan nakli sırasında hastaya geçiyir. AIDS virüsü taşıyan annelerin bebekleri de bu virüsü ana karnındayken alıyorlar.

AIDS bulaşma Yolları

AIDS bulaşma Yolları

Her ne kadar AIDS virüsünün öpüşmek, el sıkışmak gibi yollarla geçeceği konusunda söylentiler çıkarılmışsa da, bu söylentilerin gerçekle bir ilgisi olmadığı anlaşılmıştır.

Konunun uzmanlan, AIDS’e yakalanmış biriyle korkmadan öpüşebilinieceğini, bu kişinin elinin sıkılabileceğini belirtiyorlar. Hastalığa yakalanmış olanların tabakalarını bardaklarıní çatal bıçaklarını kullanmaklada virüsün bir başkasma geçmeyeceği ortaya çıkanlmıştır.

Resmi sağlık kuruluşlannda kan bağışında bulunurken de bu virüsü kapmak tehlikesi yoktur. Çünkü buralarda kan almak için kullanılan iğne ve benzeri araçlar bir defa kullandıktan sonra atıldığı için, virüsü bulaştırma olasılığı yoktur.

AIDS’in Belirtileri

Belirtileri başlıca on grupta toplayabiliriz.

1-Başağnsı, dalgınlık, zihin bulanıklığı

2-Lenf bezlerinde belirli nedene bağlı olmayan şişliler

3-Önü alınmayan öksürük ve nefes darlığı

4-Nedensiz zayıflama

5-Sürekli yorgunluk ve kırıklık durumu

6-Deride mora çalan lekeler veya deride normal olmayan değişimler

7-Nedensiz kanamalar, çürük ve ezikler olması

8-Nedensiz ateşlenme, ürperme veya terleme

9-Bilinç kaybı ve kişilikte görülen ani değişimler

10-Sürekli ishal

AIDS İçin Alınacak Önlemler

**Herhangi bir hastalık nedeniyle damardan iğne yaptıracağınız veya kan alacağmız zaman, iğnenin kullanılmamış olmasını veya steril olmasını sağlayın.

**Kendinize veya yakınlarınıza kan verilecekse, kanı belerli resmi kan bankalarından alm. Mümkünse bu kanı sağlığından emin olduğunuz aile bireylerinden sağlamaya çalışın.

**Damardan uyuşturucu alaşkan- lığmdan kendinizi kurtarın.

**Kullanılan iğne ve araçların ilk kez kullanıldığından veya steril olduğundan emin değilseniz, kulak deldirmek, dövme yaptırmak ve akapunktur yaptırmaktan kaçının. AIDS hiç beklenmedik bir şekilde bu yollada vücuda girebilir.

**Eşcinsel ilişkiden kaçınmak gerekir. Özellile cinsel ilişkide bulunan kişilerin, başkalarıyla da ilişkisi varsa, onlarla ilişkiyi sürdürmekten kaçınılmalıdır. Cinsel ilişkide bulunan kişi hastahamamış olabilir, ama başka ilişkilerden kapmış olur ve taşıyıcı olur.

**Eşcinsel olmayanlarda, çokeşli cinsel ilişkilerde bulunuyorlarsa AIDS tehlikesiyle karşı karşıyadırlar. Üstelik, bu kişiler birinden kaptıkları virüsü cinsel ilişkide bulundukları öteki kişilere de taşıyacakları için virüsün yayılmasına sebep olurlar.

**Birden fazla kişiyle cinsel ilişkide bulunanların kan bağışı yapmamaları gerekir.

**AIDS tehlikesine karşı alınacak en basit ve en etkili önlem, sürekli olarak prezervatif kullanmaktır. Nitekim, prezervetif kullanımı bütün dünyada hızla artmaktadır. 1980 yılında ABD’de yıllık prezervatif satışı 182 milyon dolarlık bir rakam gösterirken 1986 yılında bu rakam 338 milyon dolara çıkmıştır. Bir yılda satılan ortalama 800 milyon kadar prezervatif yansı kadınlar tarafından alınmaktadır. Çünkü evlilik dışı ilişkisi olan kadınlarda, fahişelerde kendilerini korumak için prezervatif alıyorlar ve cinsel ilişkide bulunacaklan zaman bunun kullanılmasını şart koşuyorlar.

**Bunların dışında ölüm korkusunu veya toplumsal baskıların yarattığı çekildiğini bir yana bırakarak kuşkulu bir durumda doktora başvurmak gerekir. Hatta AIDS’in hızla yaydan bir salgm olduğu gözönünde tutulursa birtakım belirtilen olmadan da normal chek-up kontrolden geçmekten yarar olduğu akıldan çıkanlmamılıdır.

Tedavi için hızla yapılan aşı çalışmaları olsa da tedavi henüz imkansız.

AIDS’in Anlamı

sadece cinsi sapıklık ve fuhuş yapanları seçmesi ilginçtir. Tarihte Lut kavminde de çirkinlikler en bayağı çirkeflikler toplumu sarmış ve Cenab-ı Hak ceza olarak deprem ve şiddetli yağmur ile bu kavmi helak etmiştir. Aynı sapıklığı duçar olan Pompei ahalisi de yanardağ lavlarının altına gömülmüştü.

Kur’an-ı Kerim’in birçok yerinde Lut kavmi kıssası anlatılır: Hud suresinin 83-84 ayetlerinin tefsiri şöyledir:

Bismillahirrahmanirrahim “Bu ümmetin ahlaksızları Lut kavminin yaptıklarını yaparlarsa, onlara hak kılınan azap bunlara da hak olur.”

Rasullah Efendimiz (SAV) bir Hadisi şeriflerinde:

“Sizin namınıza en fazla endişe duyduğum durum Lut kavminin yaptığını yapmanızdır” buyurmakta ve onların yaptığını yapanı üç defa lanetleyerek “Lut kavminin yaptığını yapana Allah (c.c.) ona ilensin” diye beddua etmektedir.

Efendimiz (SAV) bir başka hadisi şeriflerinde ise;

‘’Bir toplumda Lut kavminin yaptığı iş yaygınlaşırsa, Allah’u Teala o kavme, daha öncekilerinde görülmeyen hastalık ve illetler verir’’buyurmaktadır.

HIV Ve AIDS

HIV Ve AIDS

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.