Çocuklarda Kabakulak Hastalığı

Çocuklarda Kabakulak Hastalığı

KABAKULAK: Tükürük bezlerinin iltihaplanması ile kendini gösteren akut bir enfeksiyon hastalığıdır. Alt çene kemiğinin hemen üzerinde tek veya çift taraflı şişkinlikle kendini belli eder. En sık 3-10 yaşlar arasında görülür ve bir kez yakalanıldığında hayat boyu bağışıklık kazanılır.

Kabakulak aşısı 15. ayda kızamık ve kızamıkçık aşılarıyla birlikte yapılır. Çok bulaşıcı bir enfeksiyon değildir. Her ne kadar çocukluk çağında geçirilen bir hastalık olsa da daha önceden bağışıklık kazanmamış ergenler ve yetişkinler bu enfeksiyona yakalanabilir. Yetişkinlerde genellikle tehlike yaratmaz. Testislerde şişme meydana gelirse mutlaka doktora gidilmelidir çünkü az da olsa kısırlık riski vardır.

BELİRTİLERİ: Alt çene kemiğinin hemen üzerindeki tükürük bezlerinde tek veya çift taraflı şişme,ateş ve halsizlik, baş ağrısı, boğaz ağrısı, bulantı, bazen dil altı tükürük bezlerinde ağrılı şişme, özellikle ergenler ve yetişkinlerde testislerin, yumurtalıkların veya pankreasın iltihaplanması. Bu bölgelerdeki iltihaplanma kendini karın ağrısı şeklinde belli eder.

İstirahat gerektirir. Şikayetlere yönelik tedavi uygulanır: Ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar verilebilir. Ağrıyı azaltmak amacıyla şişkinliğin üzerine sıcak veya soğuk uygulamalar yapılabilir. Hasta yumuşak gıdalarla beslenmeli ve bol sıvı almalıdır. Bütün belirti ve bulgular geçene kadar çocuk okula gönderilmemelidir. 15 aylık çocuklara zayıflatılmış canlı virüs aşısı yapılır. Aşı tek doz olarak deri altına veya kas içine uygulanır.

Bu yazı kabakulak nedir, çocuklarda kabakulak hastalığı, kabakulak sebepleri, kabakulak nedenleri, çocukta kabakulak, belirtileri, kabakulak tedavisi, kabakulağa ne iyi gelir, çocuklarda kabakulak tedavisi, çocukta kabakulak hastalığı, kabakulak belirtileri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

çocuklarda kabakulak, çocuklarda kabakulak belirtileri, kabakulaga ne iyi gelir, kabakulak hastalığına ne iyi gelir, kaba kulak hastalığı ne iyi gelir, çocuklarda kabakulak hastaligi, kabakulakta ne yemeli ne yememeli, kabakulağa ıyı gelen bıtkıler, kabakulaga iyi gelen yoyeceklee, kabakulaga ne iyi gelmez

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz