Niçin Bulantı Hissettiğinizi 5 Şaşırtıcı Sebep

Niçin Bulantı Hissettiğinizi 5 Şaşırtıcı Sebep

İnsanların daha önce çok fazla yiyecek yedikten sonra ya da yağlı yiyecek ya da alkol içinde yumurtalarını yedikten sonra mide bulantısı hissetmeleri normaldir.

Bulantı çok genel ve birçok şeyden kaynaklanabilen bir semptomdur. Bulantı hissi için çeşitli nedenler vardır. Çok fazla McDonalds’a veya pankreas kanseri gibi daha ciddi şeylere sahip olmak kadar basit olabilir. Bulantıyı düzenli ve sürekli olarak yapmaya başlarsanız, tıbbi yardım almalısınız.

Günlük yaşamınızı engellemeye başlarsa ve doğru beslenmeyi sürdürmenizi zorlaştırırsa, bulantı daha da sorunlu hale gelir.

Bu makalede mide bulantısını hissetmeniz için 5 nedeniniz var:

1. Migrenler

Mide bulantısı ile birlikte mide bulantısı yaygındır. Birçok insan, bu iki şey arasındaki bağlantıyı anlayamaz ama kafanız çarptığında hasta bulantı hissine sahip olur. Ayrıca migrenlerdeki mide bulantısının nedeni hala bilinmemektedir, çünkü doktorların neden bazılarının migren nedenlerinin ardında yatan nedenleri açık değildir.

2. Pelvik Tıkanma Sendromu

Çoğu durumda mide bulantısı ve hatta karın ağrısı, bir kişinin “Pelvik Tıkanıklık Sendromu” ndan etkilendiği için ortaya çıkar. Şaşırtıcı bir şekilde, bu sebep birçok insanda teşhis edilmemiştir. “Pelvik Konjesyon Sendromu” nun ardındaki asıl neden pelvisteki damarların yokluğudur.

3. Streste kalmak

Hepimiz için stresin ne kadar kötü olduğunu biliyoruz ama çoğumuz stresin bulantıya ve hatta çok sık olmasına da neden olabileceğini bilmiyoruz. Bunun nedeni stresin gastrite neden olmasıdır. Gastrit, midemizin yüzünün şişmesidir.

Bu problem stresle nasıl başa çıkılacağını öğrenerek kolayca tedavi edilebilir. Bu fiziksel aktivite, yoga ve hatta terapiden herhangi bir şey içerebilir. Ayrıca, insanların stressiz kalmak için iyi yemek alışkanlıklarını geliştirmeleri gerekmektedir. Bu, düzenli aralıklarla yiyecek tüketmek, baharat alımını azaltmak ve kafeinli içeceklerden kurtulmak anlamına gelir.

Sorun “varisli damarlar” ile benzerdir. Pelvik bölgedeki damarlar şişer ve genişler, dolayısıyla daha fazla alan işgal ederler. Bu şişmiş damarlar, daha büyük bölgeleri nedeniyle karın boşluğunda ve hatta mesanede bile organları itmektedir.

Bu çok sayıda soruna neden olur, ancak bu sorun doktorlar tarafından kolayca tedavi edilebilir.

4. Safra taşları

Safra keseleri, birçok semptoma neden olabilirler, bunlar arasında, sürekli mide bulantısı gibi sık sık atma yer alır. Vücut sıcaklığınız yüksekse ve vücudun sağ tarafında keskin bir ağrı hissederseniz, bu da safra kesesi taşlarının bir belirtisi olabilir.

Üstelik atık katranı renklendirirseniz veya kusmuğunuz kahveye benziyorsa, bu bağırsak sisteminizde veya bağırsağınızda ülser ve kan belirtisi olabilir.

5. Hapları Almak

Mide bulantısının bir başka nedeni günlük vitamin kapsülü veya oral kontraseptif hap olabilir. Bu yüzden reçetesiz ilaçların herhangi bir yemekle birlikte alınması ve herhangi bir boş midede yapılması önerilmektedir. Bu hissi kolaylaştırmazsa, kesinlikle doktorunuza gitmelisiniz.

Ve elbette, tüm bulantılar için başka bir sebep, bir bebek beklediğiniz olabilir. Ancak, popüler duygudan farklı olarak bulantı genellikle ilk mide bulantısı değildir ve daha sonra ortaya çıkar. Kadınların çoğu 1 ya da 2 aylık hamile olduktan sonra bulantıya maruz kalırlar ve zaten bekledikleri zamana kadar bunu bilebilirler. Düzenli dönemlere sahip kadınlar için bu durum söz konusudur ancak aylık siklusları düzensiz olan kadınlar için özellikle sabahları mide bulantısı hissi gebeliğin ilk belirtisi olabilir. Sabahları hastalık ve mide bulantısı, uygun gıda alımını engelliyorsa, hamile ve tıbbi konsültasyon gerekli olabileceği zaman başa çıkmak zor olabilir. Bu durumda ilaçlar ve vitaminler problemi hafifletebilir.

Fakat bundan sonra bile mide bulantınızın belli bir nedeni olmadığını görürseniz, genel olarak, midenin kaplamasıyla ilgili bir şey olup olmadığını genel olarak değerlendirin. Bu baharat, alkol, yağlı yiyecek ve hatta sigara içerebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz