Kronik Böbrek Hastalığı Hakkında 10 İşaret

  • NEFROLOJİ
  • Kronik Böbrek Hastalığı Hakkında 10 İşaret için yorumlar kapalı
  • 1.405 kez görüntülendi

Kronik Böbrek Hastalığı Hakkında 10 İşaret

Kronik Böbrek Hastalığı Hakkında 10 İşaret

Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de çeşitli sayıda kronik rahatsızlıklar mevcuttur. Bu kronik rahatsızlıklardan en çok görülenlerden biri olan böbrek hastalığının insanlar tarafından pek fazla bilinmemektedir. Sizlere kronik böbrek hastalığı hakkında önemli bilgiler aktaracağız.

Dikkatsizlik ve Yorgunluk

Eğer yorgun olduğunuzu hissediyorsanız veya odaklanma problemleri yaşıyorsanız böbreklerinizdeki işlevsellik azalır. Bu sorun ile kanda zararlı maddeler ve kirlilik oranları artar. Bu nedenle kişide yorgunluk veya dikkat eksikliği ortaya çıkmaktadır.

Uyku Sorunları

Böbrekleriniz düzgün bir şekilde filtre işlemini yapamıyorsa idrar yoluyla atılması gerekilen zararlı maddeler kanda durmaya devam eder. Buda uyuma sorununu ortaya çıkarır.

Ciltte Kuruma ve Kaşınma

Sağlıklı ve düzgün çalışan böbrek, vücudumuzdaki fazla sıvıyı uzaklaştırır, kandaki hücrelerin yapımına yardım eder ve vücudun mineral dengesini korumakla görevlidir. Eğer böbrek vücuttaki mineral ve besin değerlerini dengede tutamazsa cildinizde kaşınma veya kurumaya sebebiyet verir.

Çok Sık İdrara Çıkma

Normalden fazla idrara çıkma isteğiniz oluyorsa bu sorun böbrek hastalığı ile ilgili bir sorundan kaynaklanmış olabilir. Böbreğinizin filtresinde bir sıkıntı meydana geldiğinde idrara çıkma dürtüsünü neden olmaktadır.

İdrarınızda Kan Görmek

Böbreğiniz kandaki hücreleri tutmak ve kandaki zararlı maddeleri dışarı atmasına yardım eder. Eğer böbreğinizin filtresinde bir hasar meydana geldiğinde kan hücresi idrar sızıntısı yapar. Buda idrar yaptığınız zaman idrarınızda kan çıkmasına sebebiyet verir.

İdrarınızda Aşırı Köpük

İdrarınızı yaptığınız zaman aşırı bir köpük ile karşılaşırsanız idrarınızda protein olmasından dolayı kaynaklanabilmektedir. Buda idrarınızda protein sızıntısına işarettir.

Gözlerinizin Etrafında Şişlikler Oluşması

İdrarınızdaki protein sızıntısı böbreklerinizde sorun olmasından kaynaklanmaktadır. Bu durumdan dolayı gözlerinizin etrafı şişlikler çıkmasına sebebiyet verebilmektedir.

El ve Ayaklarınızın Şişmesi

Böbrek işlevliğinin azalması sodyum tutulmasına neden olur. Bunun sonucunda ayak ve ellerinizin şişmesine sebebiyet verir.

İştahınızda Azalma

Böbreğin yetersiz şekilde çalışması sonucu kişide iştahında azalma meydana gelmektedir. Böbrek yeteri kadar zararlı maddeyi dışarı atamadığı zaman ve bu durumdan dolayı vücutta artan zararlı maddeler yüzünden iştah azalması yaşanmaktadır.

Kaslara Kramp Girmesi

Vücuttaki mineral ve sıvı dengesizliği ve azalması böbreklerdeki bozukluğunu bir sonucu olabilmektedir. Bu sorunlarla kişide hafif kramplar meydana gelebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.