Karnınızda sorunlar ortaya çıktığında gazdan, şişkinlikten, mide bulantısından ve genel rahatsızlıktan daha kötü bir şey yoktur. İshalden kusmaya kadar her semptom yaşanabiliyor.

Sorun yok, çözümleri mevcut! Bir dahaki sefere tuvaletten çıkamadığınızda veya gaz ağrısından kıvranıyorken; o kadar çok acı çekmeniz gerekmez çünkü hızlı ve sağlıklı tedaviler aslında mutfağınızda olabilir!

 1. Zencefil

Bir mideyi yatıştırmanın en emin yollarından biri zencefildir, hem de antik çağlardan beri kullanılan bir çaredir. Özellikleri doğal olarak bağırsak duvarlarını rahatlatıyor. Zencefil ve havuçlu bir tavuk suyuna çorba içmeyi deneyin veya ev yapımı bir zencefil çayı yudumlayın.

En pratiği taze zencefilli limonlu çay: Altı ila sekiz ince dilim zencefil, kabuğu soyulmuş çeyrek  limonun üstüne dört fincan kadar kaynar su ekleyin ve ardından beş dakika boyunca kaynatın. Bu birkaç porsiyon yapar, bu nedenle gün boyunca yudumlayabilirsiniz ve inanılmaz lezzetlidir. İsterseniz içine çubuk tarçın veya elma dilimleri de koyabilirsiniz.

 

 1. Yulaf

Karın ağrılarının nedeni çok belirgin değildir, ama doğru çözümü bulmak için önemlidir. Ancak mide rahatsızlığının başlıca nedeni gaz veya şişkinliktir. Bu tür rahatsızlıklar sindirim sorunlarından kaynaklanır ve bağırsağı hareketli tutmak için iyi miktarda lif içeren yatıştırıcı gıdalar gerektirir. Küçük bir kase glütensiz yulafı, badem sütü ile hazırlayıp yiyebilirsiniz. Bu mükemmel bir lif kaynağıdır. Yulaf çiğnendikten sonra jelatinimsi bir kıvam oluşturur; bu da sindirim sisteminizin tamamının rahatlatıcı ve iyileştirici bir filmle kaplandığı anlamına gelir. Bir fincan glütensiz yulafı iki fincan süt ile orta ateşte küçük bir tencerede karıştırın. Yulaf pişene kadar beş dakika boyunca kaynasın. Soğuyunca elma küpleri ve biraz ceviz ekleyip yiyebilirsiniz.

 1. Muz

Mideye iyi gelecek hafif bir atıştırmalık arıyorsanız muz dilimleri iyi olacaktır. Muzlar midede kolay öğütülür ve normal bağırsak işlevinin yerine getirilmesine yardımcı olurlar, çünkü içerdikleri pektin adı verilen doğal bileşen mide dostudur.

 

4.Süt

Bazen midenizi yatıştırmak için kalsiyum kaynağı bir bardak süt içmekten daha faydalı hiçbir şey olmayabilir. Süt, midenizin pH seviyesinin dengelenmesine yardımcı olacaktır. Genellikle soğuk ya da çok sıcak tüketmemelisiniz. Gaz yapmaması için oda sıcaklığında içebilirsiniz.

 1. Limon ve Tarçın

Çaya, yulaf ezmesine, suya veya mideniz için daha hafif olacağını düşündüğünüz yiyecek ve içeceklere biraz limon ve tarçın ekleyin. Limon ve tarçın, özellikle bir ülseriniz varsa, midede ve ince bağırsakta mukoza tabakasının desteklenmesine yardımcı olan antioksidanların bulunduğu büyük bileşenler içerir.

 1. Doğal Elma Sirkesi

Karnınız ağrıdığında veya mideniz bozuk olduğunda elma sirkesi kullanmak, yanlış gibi görünebilir çünkü sirke bir asittir ve midenizi rahatsız ediyorsa uzak durmanız söylenir. Ama sirke gerçekten çiğ ve doğal ise harika alkalinize edici etkilere sahiptir. Gastroözofageal Reflü Hastalığı ve asit reflüsü için adeta bir panzehirdir. Genel mide rahatsızlıkları için düzenli olarak salatalara konulabilir. Diliyorsanız ve yapabiliyorsanız bir çorba kaşığı elma sirkesi içmek de midenizi genel olarak rahatlatacaktır.

 1. Elma

Elma tıpkı muzda olduğu gibi pektin içerir, bu da diyareyi(ishal) hafifletmenin harika bir yoludur. Elma püresi bütün ve çiğ elma yemek yerine daha iyi bir seçimdir, çünkü sindirim çok daha kolay bir biçimde gerçekleşecektir. Aksi halde, püre yapmanın lif oranını oldukça düşürmesi nedeniyle bunu gerçekten tavsiye etmiyoruz.

 1. Yoğurt

Süt genelde mideniz rahatsız olduğunda uzak durmanız söylenen bir gıda grubudur. Ancak, aktif bakterilere ve kültürlere sahip olarak mayalanmış doğal yoğurt, bağırsağınızdaki iyi bakteri sayısını artırır. Bu, sindirim konusunda size yardımcı olur ve karnınızdaki şişliği ve rahatsız edici duyguyu ortadan kaldırır. Soğuk tüketilmemelidir.

 1. Nane

Çayınıza taze nane yaprakları ilave etmek; gazı rahatlatmak ve onunla birlikte gelen o acılı ve rahatsız edici krampları azaltmak için yatıştırıcı bir yöntemdir. Nanenin, midenizdeki safra ve asit akışını desteklediği ve dengelediği bulunmuştur. Zaten her mide bulantısına nane tavsiye edilmez mi? Yalnız, naneyi kaynatmak yanlış olabilir ve ters tepebilir.

 1. Rezene

Özellikle gaz hissiyatına bağlı mide ağrısı hissediyorsanız, bir çay kaşığı rezene tohumu veya biraz taze rezene çiğneyebilirsiniz. Rezene doğal bir müshil gibidir ve toksinleri sisteminizden boşaltmaya yardımcı olur. 5 dakika boyunca demlendirdiğiniz rezene çayı da düzenli olarak sindiriminize yardımcı olacaktır.

 1. Kimyon Tohumları

Kimyon tohumları, rezene tohumlarına benzer ama yine de farklıdır. Vitaminler ve mineraller ile dolu olduğundan; hazımsızlık, gaz veya şişkinlik suçlusu olan kötü bakterilerin büyümesini durduruyorlar. Herhangi bir problemi çözmek için bir yemek yedikten sonra veya gazlı hissetmeye başlar başlamaz atıştırmak için; bir avuç kimyon tohumunu kavurun. Kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

12.Aloe Vera Suyu

Sağlıklı gıda mağazalarında satılan aloe suyuyla, mide ekşimesi ve mide ağrılarını gidermek için midenizi kaplayabilirsiniz. Ancak unutmayın ki aloe vera suyu, toksinleri sisteminizden çıkarmak ve temizlemek için mükemmeldir ancak müshil olarak işlev görmesi nedeniyle fazla abartmamanız gerekiyor.

 1. Papaya

Papaya’nın lezzetinde Tabiat Ana’dan gelen sihir var! İçerisindeki papain enzimleri ve kimopapain proteinleri parçalamaya yardımcı olur ve sağlıklı bir asidik ortamı teşvik ederek mideyi yatıştırır. Papaya tüketmek sindirimi kolaylaştırır, hazımsızlığı hafifletir ve ayrıca kabızlığa yardımcı olabilir. Marketlerde papaya bulamıyorsanız, güvenilir sağlık marketlerinde satılan papaya özlü tabletleri de kullanabilirsiniz.

 

 1. Beyaz Pirinç veya Haşlanmış Patates

Düz beyaz pirinç veya haşlanmış patates, sıvıları emer ve bu sıvıları dışkıya toplu ekler, böylece ishale yol açabilir ve hatta gevşek dışkılamayı kolaylaştırır. Ayrıca mideyi doldurarak bulantıyı geçirebilir.

 1. Lifli Meyveler: Kiraz, Kuru Üzüm, Kuru Kayısı ve Kuru Erik

Özellikle kiraz, kuru üzüm, kayısı ve kuru erik gibi lif oranı yüksek meyveler, kabız haldeyken bağırsağı gevşetmek için doğal ilaçtır. Ancak hemen iş görmesini beklemek yanlış olur. Liflerin çözünmesi ve bağırsağı hareketlendirmesi için zaman tanımalısınız.