Besinler Ve Ruh Hali Bağlantısı

Besinler Ve Ruh Hali Bağlantısı

Meditasyon ve pozitif düşünme stresi azaltmada çok yararlı olur. Bir de besinleri katalım buna. Parlak, yeşil ıspanakla bezenmiş bir tabak hayal edin. Üstünde çıtır çıtır fındıklar, yanında büyük bir parça tavuk eti, portakal ve biraz da kuru meyve. Bu mükemmel yemeğin yanında da tam buğday ekmeğiniz ve taze sütünüz var. Üstüne üstlük tatlı niyetine bir parça bitter çikolata da, yemeğinizi şenlendirecek. Size de ruhsal bir dinginlik vermedi mi?

Besinlerin Ruh Hali Üstündeki Etkisi

Yediklerinizle ruh halinizi etkileyebilir misiniz? Diyetiniz stresi azaltmak için denklemin bir parçası olabilir mi? Muhtemelen. Ne yediğiniz ve bunların sizi nasıl hissettirdiğiyle ilgili biraz düşünün.

Omega-3 yağ asitleri, magnezyum, triptofan, folik asit, B vitaminleri, düşük glisemik indekse sahip yiyecekler ve çikolata üzerine yapılan birçok araştırmadan çıkan sonuç, bütün bu besinlerin ruh halini muhtemelen etkilediği yönünde. Direkt olarak değil belki ama bir ilişki kesinlikle var.

Tabi ki bu besin öğeleri ve yiyecekler sağlıklı bir diyetin de parçası. Ve sağlıklı beslendiğiniz zaman, vücudunuz bunun semeresini alıyor. Örneğin meyveler, lifli sebzeler ve tam tahıl ürünleriyle beslendiğinizde, hem gün boyunca tok hissediyorsunuz hem de kan şekeri düzeyiniz sabit kalıyor. Ayrıca vitamin, mineral ve antioksidanları da almış oluyorsunuz. Karbonhidratlar ve proteinlerin birleşimi serotonin hormonunun (mutluluk hormonu) beyinde varlığını sürdürmesine yardımcı oluyor.

Buna ek olarak, kendinize iyi baktığınızı bilmek bile ruh halinizi pozitif yönde etkiliyor. Zaten rahatlatıcı besinlerin farkındayız. Örneğin yatmadan önce içilen bir bardak süt çocukluğunuza dair mutlu bir anıyı ortaya çıkarabiliyor.


Kısır Döngü

Şimdi bu besinleri ve davranışları aşırı stresli bir hayat tarzı ile ilişkilendirin. Uykusuz, sürekli kahve içen ve fast food tüketen, hep acelesi olan birini mi görüyorsunuz? Oradaki kısır döngüyü de hayal edebiliyor musunuz? Stres daha az uyumaya, bu da telafi için kafein ve şekere sarılmaya sebep olur. Ardından da müthiş bir yorgunluk çöker ve başka bir telafiye ihtiyaç duyulur. Öğünleri atlamayı, hareketsizliği ve hatta gevşemek için içilen alkolü de buna ekleyin. Alkol ve egzersiz eksikliği uykunun kalitesizleşmesine sebep olur. Ve döngü devam eder. Biliyoruz ki bu tip bir beslenme bizi ne fiziksel ne de mental olarak iyi yapmaz.

Yeni Bir Dünya

Bu yüzden düşük glisemik indekse sahip yiyecekler (lifli yiyecekler) ile hep enerjik olun ve muhtemel bir yağ oluşumunu engelleyin, kuru yemişler (badem, fındık, ceviz) ile metabolizmanızı hızlandırın, B grubu vitaminleri ve magnezyum içeren besinlerle zihin sağlınızı koruyun, omega-3 yağ asitleri içeren balık sayesinde depresyona karşı dirençli olun, sütün içindeki triptofan ve kalsiyum sayesinde daha iyi uyuyun… Bunlar sadece birkaçı. Daha birçok yiyecek ve besin öğesi sayesinde beden ve zihin sağlığınızı güçlendirebilirsiniz. Sizin için henüz keşfedilmemiş bir dünya öylece duruyor. Oraya doğru bir geziye çıkmaya ne dersiniz?..

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz