Salatalara, yemeklere, çorbalara eşsiz bir lezzet ve koku veren ve zayıflamak denilince ilk olarak akla gelen maydanoz mutfaklarımızın başköşesinde duruyor. Yaz, kış her mevsim semt pazarlarında, marketlerde, mahalle arasındaki tezgahlarda çok uygun fiyatlara demet demet maydanoz satılıyor. Hatta küçük bir bahçeniz varsa ya da balkonunuzda bir saksının içinde bile maydanoz yetiştirmek mümkün. Çok önemli bir Akdeniz bitkisi olan maydanozun sağlığa faydalı olduğu en az 2000 yıldır biliniyor ve bu kadar zamandır da maydanoz tüketiliyor. Tadını, kokusunu sevip de maydanoz tüketenlerin sayısı oldukça fazla olsa da, maydanozun nelere ve ne kadar faydalı olduğunu öğrendikten sonra tüketiminin birkaç kat daha artacağı kesin.

Şöyle anlatmaya başlayalım; maydanoz, inanılmaz bir A vitamini deposudur, bolca K ve C vitaminleri içerir. Kalp, damar, akciğer, böbrek, mide, beyin, göz, saç ve aslında tüm vücut sağlığı için düzenli olarak maydanoz tüketilmesi önerilir. Özellikle zayıflamak isteyenlere günde birkaç tutam maydanoz tüketmeleri önerilir. Çünkü maydanoz, sindirim sistemine çok faydalıdır, sindirim sisteminin çok düzenli çalışmasına yardım eder. Sindirim sorunları yaşanmayınca da böbrek taşı, bağırsak, idrar yolu enfeksiyonları gibi sorunlar da pek fazla yaşanmaz. Bunun yanında solunum yolu enfeksiyonları, bronşit ve astım hastalıklarına karşı da maydanozun faydaları bilinmektedir. Bu kadar fazla faydasından bahsettiğimiz maydanozun içerdiği kalori miktarı biraz fazla, ancak yağ neredeyse hiç yoktur. Ama her gün tüketilen bir tutam maydanoz vücudun ihtiyaç duyduğu demir ve kalsiyumun çoğunu karşılar.

Tüm bunlardan yola çıkılarak; maydanoz genel anlamda bağışıklık sistemini güçlendirdiği, aslında pek çok farklı nedenlerden kaynaklanan hastalıklara karşı bünyeyi koruduğu, hastalıkları önlediği bilinmektedir. Tam bir antioksidan deposu olduğu bilinen maydanozun en önemli faydalarından birisi de şüphesiz kanser hastalıklarına karşı metabolizmayı dirençli hale getirmesi ve kalp sağlığını korumasıdır.

Kalp sağlığını korur!

Kişinin bünyesinde amino asidin fazla olması, damar ve dolayısı ile kalp sağlığını tehdit eder. Maydanozda bulunan folatlar ve antioksidanlar ise amino asitleri zararsız moleküllere dönüştürerek, kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Antioksidanlar, vücuttaki serbest radikallerle savaşarak kanserli hücre oluşumunu önlerler. Bu sayede vücut kalp krizi, inme, damar tıkanıklığı gibi sorunlardan korunmuş olur.

Kansere yakalanma riskini azaltır!

Her gün düzenli olarak maydanoz tüketen kişilerin; cilt, sindirim sistemi, meme ve prostat kanseri gibi kanserin farklı çeşitlerine yakalanma riskini azalır. Maydanozun bolca içerdiği anti kanser özelliği ile bilinen apeginen maddesi çok etkili ve güçlü bir antioksidandır. Maydanoz; hem içeriği diğer faydalı vitaminler, mineraller hem de bu antioksidanlar sayesinde vücutta kanser oluşumunu ve iltihapları önler.

Bağışıklık sistemini güçlendirir!

Maydanozun içeriğinde bulunan öz yağlar vücutta iltihap oluşumunu önler, iltihap kaynaklı hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Bu da vücudun bağışıklık ve direncinin yüksek olması anlamına geliyor.

Astım hastalığını hafifletir!

Maydanoz solunum yollarının sağlığını korur ve bu bağlamda astım hastalığına da iyi gelebilmektedir. Özellikle maydanozun kaynar suyun içinde bekletilip demlenmesiyle elde edilen maydanoz suyunun astım ataklarının şiddetini azalttığı ve bronşları açtığına dair bilgiler mevcuttur.

Damar sağlığını korur!

Maydanozun kalp sağlığını koruyucu özelliğinden bahsettik, aynı şekilde damar sağlığını da korur ve aslında maydanozun kalp dostu bir bitki olması damarları koruyor olmasından kaynaklanır. Kişinin bünyesinde fazla miktarda bulunan amino asitler damar sağlığı için çok zararlıdır. Çünkü bu asitler kanda çok fazla miktarda olduklarında kalp krizi ve felç riskini arttırır. Maydanozda bolca bulunan B vitamini ise vücuttaki aminoasitlerin miktarını dengeler ve damarları amino asidin oluşturacağı risklerden korur. Ayrıca maydanozda fazlaca bulunan beta karoten de ayrıca kılcal damarların sağlığına iyi gelir.

İdrar yolu enfeksiyonlarını önler!

Maydanozun sindirim sisteminin dostu ve idrar söktürücü bir bitki olduğu bilinmektedir. Bilim insanlarının maydanoz hakkında yaptıkları çalışmalar sonucunda bu bitkinin idrar yolu enfeksiyonunun tedavisi için alternatif ve sağlıklı bir yol olarak değerlendirilmesi gerektiği tespit edilmiştir. Maydanoz suyu içmek veya maydanoz yemek idrar yollarını iltihaplardan, enfeksiyonlardan ve zararlı oluşumlardan korur.

Cilt sağlığının dostudur!

Maydanoz; cilt sağlığına faydalı olan pek çok vitamin ve mineral içermektedir. Dolayısıyla da düzenli olarak maydanoz ve maydanoz suyu tüketenlerin daha sağlıklı bir cilde sahip olduklarını söylemek mümkündür. Özellikle cildi yaşlandıran, lekelere yol açan, akne ve sivilce oluşturan serbest radikallere karşı maydanoz tüketimi önerilir.

Cilt lekelerini yok etmek için:

1 çay bardağı kaynamış suyun içine 1 tutam maydanoz atın ve 10 dakika kadar demlenmeye bırakın. Maydanoz suyu ılık hale gelince içine 1 tatlı kaşığı doğal zeytinyağı ya da bademyağı ekleyin. Bu karışımı cildinize akşamları sürün ve yarım saat kadar cildinizde kalsın. Ardından cildinizi ılık su ile yıkayın. Bu uygulamayı 1 gün arayla cildinize yaptığınızda kısa süre içinde cilt lekelerinizin hafiflediğini görebilirsiniz.

Kemikleri korur!

Maydanoz, güçlü kemiklere sahip olmak için ihtiyaç duyduğumuz A, B12, C ve K vitaminlerini bolca barındırır. Bu sebeple de kemikleri güçlendirir.

Böbrekleri çalıştırır!

Sindirim sisteminin dostu olan maydanoz, içerdiği vitamin ve bileşenler yardımıyla böbreklerin düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Ancak çok fazla maydanoz tüketmek böbrek sorunlarına da yol açabilir. Bu sebeple dikkat etmek gerekir.

Saç sağlığını destekler!

Maydanoz, faydalı öz yağlar bakımından oldukça zengindir. Bu yağlar saçlar ve kafa derisi sağlığına iyi gelir.  Bunun için düzenli olarak maydanoz tüketmek ve maydanoz suyu içmek ya da maydanoz suyunu saçlara uygulamak önerilir.

Kabızlığı giderir!

Maydanoz genel anlamda sindirim siteminin sağlığına ciddi katkı sağlayan bir bitkidir. Sağlıksız beslenme ve özellikle de hareketsiz yaşamdan dolayı durgunlaşan bağırsaklarda görülen kabızlık sorunları için önemli maydanoz suyu içmek ve maydanoz yemek önerilir. Bu sayede hem kabızlık sorunu çözülür hem de bağırsak kurtları dadökülür.

Maydanoz tüketecek olanlara öneriler

  • Maydanoz yukarıda saydıklarımızdan çok daha fazla ve çok yönlü olarak vücut sağlığımızı korur, vücudumuza faydalıdır. Ancak maydanozun bu faydaları kadar yanlış ve fazla kullanılması durumunda bazı zararları ve yan etkileri olabiliyor. Bu sebeple ne maydanozu ne de maydanoz suyunu fazla tüketmemekte fayda var.
  • Düşük tansiyon sorunu yaşayanlar maydanoz tüketimine özellikle dikkat etmeliler. Günde 1 tutamdan fazla maydanoz tüketmemeliler.
  • Çok fazla maydanoz tüketmek bazı kişilerde baş ağrısına sebep olabiliyor olabilir. Böyle bir sorunla karşılaşanların maydanoz tüketmeleri önerilmez.
  • Maydanoz yedikten sonra bazı kişiler çok nadir de olsa bir denge sorunu yaşayabiliyorlar. Bu sorun tansiyonun ani olarak düşmesinden kaynaklanıyor olabilir. Vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.
  • Maydanoz böbreklerin fazla çalışmasına sebep olabilir. Bu sebeple de böbrek hastaları maydanoz tüketmeden önce miktarı belirlemek için mutlaka doktorlarına danışmalılar.
  • Maydanozun fazla tüketilmesi bazı kişilerde kasılma, nöbet gibi bazı yan etkilere yol açabiliyor. Bu gibi durumlarda doktora başvurmakta fayda var.
  • Maydanoz kuru ya da derin dondurucuda saklanmış olarak tüketim için pek de uygun değildir. En doğrusu taze olarak satın alıp tüketmektir.