Boyun Ağrısı Rölyefi, Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Ağrısı Rölyefi, Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Ağrısına Neden Olan Nedir?

Boyun ve omuz, kafanızı gövdenize bağlayan konektörlerdir. Dengeyi, dengeyi sağlarlar ve vücut parçalarınızın daraltılmış bir sınırda hareketine izin verirler. Boyun ağrısı ve omuz ağrısı için en yaygın açıklama yumuşak dokuların yaralanmasıdır. Diğer önemli neden, küçük ama önemli anatomik yapıların bir koleksiyonu olan boynunuzun ve omzunuzun kemik yapısı olabilir. Vücudunuzun bu kısmı çok karmaşık ve ekstra dikkat gerektirir. Boyun ve omuz bölgesi, çok sayıda bağ ve diğer destekleyici yapıları olan kasları, kemikleri, sinirleri, arterleri ve damarları içerir.

Boyun ve omuz ağrısı, bireyin yaşam kalitesini etkileyen rahatsızlığa neden olabilir. Temel olarak boyun ağrısı belirtileri baş ağrısı, baş hareketindeki zorluk, sertlik vb. Omuz ağrısı belirtileri eklem ağrıları ve omuz çevresindeki bağlar, kaslar veya ihaledir. Boyun ve omuz ağrıları için nedenler veya belirtiler farklı olsa da, antienflamatuar ilaçları veya hareket egzersizlerini içeren tedavi muhtemelen aynıdır.

Boyun Ağrısı Belirtileri:

Boyun ağrısı belirtileri çok değişkendir. Bazen ağrı ihmal edilebilir ve bazen harekete izin vermeyecek şekilde dayanılmaz olabilir. Kurbanların çoğu boyun ağrısı için yerin aynı kaldığını veya zaman zaman ortadan kaybolduğunu onayladı. Ortak belirtiler –

  • Baş Ağrıları:

Beyindeki nöronlar boynun gerginliği sırasında kronik baş ağrılarıyla sonuçlanan boyun nöronlarından uzak değildir. Uzmanlar buna boyun kaslarının gerilmesi ve gerginlik baş ağrısına neden oluyor. Ağrı çoğunlukla baş ve kafa derisinde hissedilir.

  • Kronik ağrı :

Ağrı bir noktada lokalizedir ve birisinin o yere tam olarak iğne batırdığını hissedebilirsiniz. Boynun alt seviyeleri bu tip ağrılar tarafından ziyaret edilir.

  • Uyuşukluk:

Ağrı, boyundaki bir sinir boyunca hareket edebilir ve kollara ve omuzlara doğru ilerleyebilir. Bu, dokuların uyuşukluğuna neden olabilir. Ağrının yoğunluğu değişebilir ve yanma gibi hissedebilir. Günün sonunda, bir insan karıncalanma hissi nedeniyle nesneleri kaldırmakta zorlanabilir.

Boyun Ağrısı Tedavisi:

Bang, “boyun kaslarınız zayıfladığında ve başınızı çevirmeye çalıştığınızda eklem artık düzgün bir şekilde hareket etmiyor çünkü artık yerinden çıkmıyor” diyor. Doktorlar tarafından boyun ağrısı tedavileri –

  • Germe

Bilgisayarın önünde sürekli olarak uzun süre oturmak boyun kaslarına zarar verebilir. Bunu önlemek için, bilgisayarı göz hizasında tutabilir ve omurganızın sağlam kalması için dik bir şekilde oturabilirsiniz. 
Boyun ve omuzların gerilmesi, kaslara neden olan gerginliği serbest bırakabilir. Ayrıca anti-enflamatuar bir ortam yaratarak kan akışını artırabilir.

  • Uyku Konumunuzu Kontrol Edin

İngiltere’de yapılan bir araştırma, uygunsuz uyku pozisyonunun İngiltere halkı arasındaki boyun ağrısının ardındaki en büyük neden olduğunu onaylamıştır. Uyurken bir ya da daha fazla yastığa alışma alışkanlığınız varsa gelecekte boyun ağrısı mağduru olabilirsiniz. Doktorlar sadece sırt üstü veya yanlarda yastığınız olmadan ya da karnınız üzerinde yastığınız olmadan uyumamanızı önerir.

  • Fizik Tedavi

Fiziksel bir terapist size doğru duruş, uyum ve boyun güçlendirme egzersizlerini söyleyebilir. Terapi, boynunuzu uzatmak için ağırlıklar kullanan çekişe göre ayarlanabilir. Bu terapi sadece sıkı tıbbi gözetim altında önerilmektedir.

  • Kısa süreli İmmobilizasyon

Bu tedavi boynun zarar görmesi durumunda gereklidir. boynun etrafına desteklenmesi ve düz tutulması için yumuşak bir yaka sarılır. Ancak, yakanın kullanımı, iki haftadan fazla kullanılamayacağından kendi dezavantajları ile birlikte gelir, aksi halde iyiden daha fazla zarar verir.

  • Cerrahi –

Mümkün olan en son tedavi de en az boyun ağrısı için gerekli. Cerrahi, sinir kökü veya spiral kord kompresyonunu gidermek için tercih edilir.

Boyun Ağrısı Egzersizleri:

Boyun ağrısına karşı en etkili önlem egzersizdir.

Finlandiya’daki rastgele bir test merkezi, boyundaki kuvvet antrenmanının etkinliğini inceledi. Ayrıca, sebebi ne olursa olsun boynunuza rahatlama sağlayabilecek belirli basit egzersizler olduğunu da doğruladı.

Kullanılan ürün , boynunuzun gerilmesine yardımcı olan elastik direnç bandıdır . İşlem, bir sandalyeye oturmanız ve başınızın arkasını direnç bandının halkasına koymanızdır. Uçları sabit bir nesneyle bağlayın. Boynunuzu ve sırtınızı dik tutarak kalçalarınızdan öne doğru yaslanın. En iyi sonuçlar için bu alıştırmayı 15 kez tekrarlayın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz