Lupusu Kontrol Etmek için 7 Reçete

Lupusu Kontrol Etmek için 7 Reçete

Lupus otoimmün bir hastalıktır. Ne yazık ki, bunun hakkında pek fazla bir şey bilmiyoruz. Bildiğimiz, hücrelerimizde ciddi değişikliklere sebep olmasıdır.

Bildiğimiz nadir şeylerden biri, vücudumuzdaki sağlıklı hücrelere saldırısı ile karakterize ediliyor olmasıdır. Ayrıca yaklaşık 5 milyon insanın bu hastalıktan muzdarip olduğunu da biliyoruz.

Bu hastalık tüm organlara ve vücut sistemlerine saldırır. Bu; eklemlerinize, kaslarınıza, cildinize, böbreklerinize, akciğerlerinize ve daha birçok bölgeye etki eder.

Bu hastalığın temel özelliklerinden biri çok heterojen olmasıdır. Bunun anlamı şudur; aynı problem veya semptomları olan iki hastayı bulmak çok nadirdir.

Lupus, beyaz kan hücrelerinin bir türü olan B lenfositlerini aşırı uyaran antikorlar üretir. Doktorunuz tarafından verilen tedavilerle birlikte, bu ev reçetelerini deneyebilirsiniz.

1. Masaj

Masaj yaptırmak harika bir tedavidir. Bu, lupusla savaşmanın en eski, en popüler yollarından biridir. Bunun nedeni, şu konularda size yardımcı olmasıdır:

  • Vücudunuza detoks yapmak
  • Stres seviyenizi azaltmak
  • Metabolik verimliliğinizi artırmak
  • Enflamasyonu azaltmak

Masajlar, uzun vadede bu sorunu tedavi etmek için iyi bir seçenektir. Haftalık masaj yaptırmak yeterlidir. Fakat, bunu bir uzmana yaptırdığınızdan emin olun.

Bu pahalı olabilir. Fakat, sağladığı faydalar daha ilk günden itibaren görülmeye başlar. Ayrıca masözünüze, nasıl tedavinizin bir parçası olduklarından bahsedebileceğinize emin olabilirsiniz.

2. Zeytinyağı

Zeytinyağı bol miktarda omega 9 içerir. Bu tür bir yağ, enflamasyonu kontrol altına almak veya azaltmak için idealdir. Enflamasyon, lupusun başlıca semptomlarından biridir.

Zeytinyağı bize ayrıca çok miktarda bitkisel gıda vermektedir. Bunlar bedenimizi kronik hastalıkların etkilerinden korur.

Tek yapmanız gereken, günlük beslenmenize zeytinyağı eklemektir.

  • Salatalarınıza sos olarak ekleyebilirsiniz. Kanola veya diğer yağlar yerine de kullanabilirsiniz.
  • Diyetinize zeytinyağı eklemenin yanı sıra, şekerlerden kaçındığınızdan da emin olun. Bu lupus yanmalarını önlemeye yardımcı olabilir.

3. Elma sirkesi

Lupus vücudunuzun ürettiği mide asidi miktarını azaltabilir. Bu onun ikincil etkilerinden biridir.

Elma sirkesi ile bu değişim azalabilir. Sonuçta, elma sirkesi mide asidi üretiminde en iyi uyarıcılardan biridir.

Dengede olmak önemlidir. Diğer bir yandan, bu sirke bize mükemmel arındırıcı özellikler sunmaktadır.

Beslenmenize elma sirkesini dahil etmek için çeşitli seçenekleriniz vardır. Birincisi, salatalarınızda sos olarak kullanabilirsiniz. Birkaç gıdayla doğal turşu da yapabilirsiniz.

Bir başka iyi seçenek ise, her gün bir bardak elma sirkeli su içmektir.

Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi (10 ml)
  • 1 bardak su (200 ml)

Malzemeleri karıştırın ve bundan her sabah bir bardak için.

4. Fesleğen

Bitki temelli ilaçlar, kronik hastalıkların tedavisinde favoriler arasındadır. Lupustan bahsederken, fesleğen ilk aklınıza gelecek şeylerden biri olmalıdır.

Bu bitki vücudunuzu stres ve enzim dengesizliklerine adapte etmeye yardımcı olur. Bu, doğal anti-enflamatuvar ve antioksidan özellikleri sayesinde gerçekleşir.

Yiyeceklerinize lezzet katmak için reyhan kullanın. Aynı zamanda size sağladığı sağlıklı faydaların da tadını çıkarın!

5. Probiyotikler

Lupusla mücadelede mide sağlığının korunması en önemli şeylerden biridir.

Lupustan muzdarip kişilerde besin yetersizliği görülür. Bu nedenle, ihtiyacınız olan besin maddelerini absorbe ettiğinizden emin olmanız çok önemlidir.

Bağırsaklarınızda sağlıklı bakterilerin olması faydalı olacaktır. Bu, bazı enflamasyonları önleyebilir. Bu, sitokinleri (hücresel fonksiyonu düzenleyen proteinler) vücudunuza yayar.

6. Hindistan cevizi yağı

Beslenmenize Hindistan cevizi yağı eklemenin birçok yararı vardır. Bunların arasında; bağışıklık sisteminizi dengelemek, sindiriminizi iyileştirmek, kolesterolünüzü kontrol etmek ve yanmaların sıklığını azaltmak vardır.

Zeytinyağı yerine hindistan cevizi yağı kullanmak yapabileceğiniz şeylerden biridir.

Hepimizin zeytinyağına daha çok alışkan olduğumuzu biliyoruz… Fakat Hindistan cevizi yağının lezzetine alışmak yalnızca birkaç gün sürecektir.

7. Zencefil

Zencefil genellikle eklem ağrısı veya artritten muzdarip kişiler tarafından tüketilir. Zencefilin, ağrılara iyi gelen özellikleri lupus için de faydalıdır.

Lupusun ilk ve en sık görülen semptomları şişkinlik ya da enflamasyondur. Bunların yanında, eklem ağrısı da görülür.

Bu acıyı rahatlatmak için bir çözüm bulmak, iyi bir yaşam kalitesine geri adım atmanın ilk adımı olabilir.

Lupusunuzu kontrol etmek için önlemler alın

Lupus çok tehlikeli bir hastalıktır. Bu sebepten dolayı, çok fazla özen ve ilgi gerektirir. Eğer teşhis konulduysa, doktorunuzun önerilerinin tümünü takip etmeniz önemlidir.

Ardından, tedavinizi desteklemek için bu doğal tedavileri de kullanın. Bunların ayrıca semptomları da azaltması gerekir.

Görsel referansı: ©wikiHow.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz