Kulak Kistinin Nedenleri ve Tedavisi

Kulak Kistinin Nedenleri ve Tedavisi

Yağ (sebase) kistlerideri bezlerinin ürettiği peynirsi bir maddeyle dolu keseciklerdir. En sık geliştiği yerlerden biri kulağın arkası ya da kafa derisidir. Yağ kistleri selimdir ve genellikle farkına varılmaz.

Belirtiler
– Kulak kanalında ya da kulağın önünde veya arkasında kitle.
– Kulak kirinin birikmesi.
– Kulakta rahatsızlık hissi.
– İşitme kaybı.

Kemiğin aşırı büyümesi de kulak kanalının selim tümörlerine(ekzositoz) neden olabilir. Bütün tümörler kulak kanalını tıkayacak kadar büyüyebilir ve böylece kulak salgısı birikerek işitmeyi etkileyebilir. Bununla birlikte egzositozlar çok yavaş büyür ve çoğu kez herhangi bir soruna neden olmazlar.

Teşhis
Sık olarak sizde kist olduğunun farkına varmazsınız. Kulağın arkasındaki kemik çıkıntısının üzerinde ya da kulağın önünde yumuşakça bir kitlenin varlığının farkına varabilirsiniz. Kulağın dışındaki bu tür kistler nadir olarak rahatsızlığa neden olsalar da bazen mikrop kapabilirler. Bu tür kistlerde ağrı olmaya başlarsa doktorunuza başvurun;muhtemelen bir antibiyotik yazacaktır.

İnsanlar çoğu kez selim tümörlerin de farkına varmazlar ve kemiksi ya da siğilimsi büyüme genellikle herhangi bir soruna neden olmazlar. Bununla birlikte ara sıra bu tür bir büyüme kulak kanalını kısmen tıkayabilir. Eğer kulağınızda ağrı başlar ya da işitmenizde azalma olursa doktorunuza başvurun. Doktorunuz otoskopla kulak kanalınızı muayene edecektir.

Tedavi
Bir selim tümör dış kulak kanalını tıkayacak kadar büyürse doktorunuz cerrahi yolla çıkarılmasını önerecektir. Girişim küçük bir ameliyattır ancak egzositozun üstünü örten derinin yerinde bırakılması gereklidir çünkü bu deri enfeksiyona yerine gelişebilecek deriden daha dirençlidir. Selim tümörler ve kistler genel sağlık sorunlarına neden olmazlar.

Bu yazı kulak kisti ameliyatı, kulak kisti nedir, kulak kisti neden olur, kulak kistleri nasıl geçer, kulak kistlerinin tedavisi  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

kulak arkasinda beze, kulak arkası beze, kulak arkas beze, kulak arkasında ağrılı şişlik, kulak arkasında şişlik, kulakta beze neden olur, kulak arkasında şişlik ve ağrı, kulak memesinde beze neden olur, kulak memesinde kist, kulak memesi arkasında beze

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz