Koyun Yoğurdunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

  • Genel Sağlık
  • Koyun Yoğurdunun Sağlığa Faydaları Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 556 kez görüntülendi

Koyun Yoğurdunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Koyun sütü ineklerin sütünü kullanılarak yapılan geleneksel yoğurda iyi bir alternatiftir. Koyun sütü insanlar tarafından tüketilen ilk süt çeşitlerindendir. Koyun sütünden yapılmış yoğurtlar pek çok faydalı besin maddesinin içermesinin yanı sıra, lezzetli de bir yoğurt çeşididir.

Keçi yoğurdunda bulunan probiyotik bağışıklık sistemini güçlendirmekte önemli rol oynar.

Koyun sütünden yapılan yoğurt sade olarak yenilebildiği gibi içine meyve, yulaf vb yiyecekler katıp da tüketilebilir.

Beslenme açısından, koyun sütü yoğurdu, normal yoğurdun faydalarının çoğunu sunar. Porsiyon başına, inek sütünden yapılmış yoğurtla, koyun sütü yoğurdu, kalori, kalsiyum ve vitamin içeriği ile aşağı yukarı aynıdır.

Koyun sütü ile yapılan yoğurt yüksek miktarda B vitamini ve protein içerir.

100 gram koyun yoğurdundaki kalsiyum miktarı 240 mg, aynı miktar inek yoğurdunda ise 150 mg kalsiyum bulunur. Yüksek kalsiyum içeriği ile dişler ve kemikler için çok faydalıdır.

Normal yoğurttan daha fazla yağ içerir (100 gramda 7.3 gr) , ancak bu yağ zeytinyağı ve fındıkta bulunan yağlar gibi sağlıklı kabul edilir. Yağsız keçi sütü yoğurdunda ise 100gr. da sadece 42 kalori vardır.

Laktoz intoleransı veya süt alerjisi olan kişiler için, koyun sütü yoğurdu doğal olarak homojenize edildiğinden ve küçük yağ globülleri içeriğinden sindirimi diğer yoğurt türlerinden daha kolay olabilir.

Koyun veya keçi sütünden mayalanan yoğurt inek sütü alerjisi olan insanlar için de faydalı besinler içeren alternatif olabilen iyi bir kaynaktır.

Evde Koyun Yoğurdu Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım Tıklayınız

At Sütünün Sağlığa Faydaları Ve At Sütü Helal mi? Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.