5 Uyarı Pankreasınızda Sorun Olduğunu Gösterir

5 Uyarı Pankreasınızda Sorun Olduğunu Gösterir

Pankreas son derece vazgeçilmez bir vücut organıdır, çünkü yağları ve vitaminleri sindirmek için gereken enzimleri üretmekle sorumludurlar. Pankreas kanseri çok yaygın bir hastalıktır ve gerçekten de en ölümcül kanser türlerinden biridir ve sadece 5 yıllık bir hayatta kalma oranı vardır. En ölümcül olanıdır çünkü çok sessizce başlar ve yayılır ve iç beden organlarınıza yayıldığı zaman belirlenir.

Kanser dışı pankreas rahatsızlıklarının bile tespit edilmesi ve teşhis edilmesi son derece zor olma eğilimindedir. Pankreasınız midenizin derinliklerine gizlenmiştir ve sindirim sisteminize hormon ve enzimlerin üretimine yardımcı olmaktan sorumlu uzun ve düz bir vücut organıdır.

Pankreas kanseri ve diğer pankreas hastalıklarının belirtileri son derece ince ve sessiz olma eğiliminde olsa da, kötülüğü tomurcukla yakalamanın ve hastalığın yayılmasını engellemenin yolları vardır. Ancak, belirtileri bilmek yeterli değildir, vücudunuzun alışılmadık şekilde rahatsız edici çalıştığını görür görmez hemen harekete geçmelisiniz.

Pankreas problemleri ile ilişkili en yaygın 5 semptom:

1. Diyabet Atak

Pankreas, kan şekeri seviyelerinizin düzenlenmesinin yanı sıra vücudunuzun insülin üretimini düzenleyen hormonların üretilmesinden sorumludur. Bununla birlikte, pankreasınız tehlikeye girdiğinde, tip 2 diyabetle kontrat yapma olasılığınız çok yüksektir.

Bununla birlikte, sağlıklı bir yaşam tarzı, sağlıklı ve dengeli bir diyet ve diyabet tanısı yerine güçlü bir egzersiz rejimi uygularsanız, doktor pankreasınızı incelemekte ısrar edecektir. Ancak zaten diyabet hastasıysanız, pankreasınızdaki problem diyabetik durumunuzu içermesi ve yönetmesi son derece zor hale getirecektir. Diyabetik durumunuzdaki değişiklikler pankreas kanserinin bir göstergesi olarak görülmektedir.

2. Dışkı ile ilgili bir sorun var

Pankreasınız, vücudunuzun diyetinizin bir parçası olan tüm yağları sindirmesine yardımcı olan enzimler üretir. Pankreas vücudun yağları parçalara ayırmasına yardımcı olur, ayrıca A, E ve K yağları çözünen vitaminleri sindirir. Dışkı tabağınız çok renkli olmaya başladığında ve tuvaletin etrafında yüzmeye başladığında, içinizde uygun besin emiliminin olmadığını gösterir. vücut.

Pankreas hastalığı, organın işleyişini bozar ve gıdaları sindirmek için gereken enzimleri üretmeyi durdurur ve bu nedenle dışkı daha hafif olma eğilimindedir ve yoğunluğu azalır. Dışkı ayrıca yağlı veya yağlı olabilir ve tuvalet suyunda yağ gibi ince bir film bırakabilir. Bu yağ benzeri film temel olarak vücudunuzun parçalayıp düzgün bir şekilde sindiremediği diyet yağlarıdır. Ara sıra kakanızda tuhaf bir şey olduğunu görmek sorun değil, ancak yukarıda belirtilen belirtiler devam ederse doktorunuza danışmalısınız.

3. mide ağrısı

Karın bölgesindeki ağrı, her iki hastalığın en sık görülen belirtilerinden biri, hayatı tehdit edici bir tür olan akut pankreatit ve pankreas kanseridir. Ağrı ve şiddeti, buna neden olan hastalığa bağlı olarak farklılık gösterme eğilimindedir. Ağrınızın midenizin ortasından başladığını hissediyor ve ardından alçak ve orta sırtlara kadar yayıyorsa, pankreas kanseri olabilir. Bununla birlikte, bu tanıyı doğrulamak için ağrının haftalarca sürmesi gerekir.

Genellikle doktorlar, GI hastalıkları ve reflü sorunları için pankreas kanserinin neden olduğu karın ağrısını yanlışlar. Bu nedenle, doktorunuzun proton pompa inhibitörü için bir reçete, örneğin, esomeprazol (Nexium) veya bir omeprazol (Prosek) vermesi muhtemeldir. Bu proton pompa inhibitör ilaçları semptomlarınızı ortadan kaldıramazsa, kapsamlı bir pankreas muayenesi için doktorunuza danışın.

Bununla birlikte, ağrı ani, yoğun ataklar halinde ortaya çıkarsa ve orta karın bölgenizde birikirse, buna akut pankreatit neden olabilir. Mide ağrısı, ciddi, hafif ve ciddi olmayan ciddi sağlık rahatsızlıklarından kaynaklanabilir, bu yüzden panik yapmanıza gerek kalmaz, derhal bir doktora kontrol ettirdiğinizden emin olun.

4. yağlı gıdalar mide bulantısı sağlar

Eğer mide bulantısını hissetmeye başlarsanız ve burger, pizza gibi ağır yağlı yiyecekleri yedikten sonra kusma yaşarsanız, pankreasınızın sorunlu olduğunun bir göstergesi olabilir. Görüyorsunuz, pankreasınız, sindirim sisteminize yağı parçalamada yardımcı olan enzimlerin üretilmesinden sorumludur. Bununla birlikte, hastalık pankreasınızın işleyişini bozduğunda, vücudunuzun yağlı yiyecekleri sindirme kabiliyetini de bozar ve bu size kusma ve mide bulantısı hissetmenize neden olur.

Peynirli hamburger ve pizzalar, diğer yüksek yağlı yemeklerin yanı sıra sizi bulantı haline getirmek için bağlanmıştır ve pankreasınıza bulaştıktan sonra fındık ve avokadoların bile sindirimi zordur. Ancak çoğu vakada, kusma ve bulantı, pankreas kanseri yerine pankreatit nedeniyle oluşur.

5. Kilonuz düşmeye başlar

Kendinizi katı bir diyete sokmuş olabilirsiniz ya da fitness rejiminize kredi verebilirsiniz, ancak, ne yapıyorsanız ve hala kilo atarsanız, endişelenmeniz gereken bir şey var.

Kilonuz sürekli düşüyorsa ve yukarıda bahsettiğimiz yayılan acıyı da yaşıyorsanız, pankreas kanserinin neden olduğu sindirim rahatsızlığı nedeniyle kilonuz düşüyor. Bununla birlikte, açıklanamayan hızlı kilo kaybı, diğer bazı tıbbi sorunların yanı sıra tiroid rahatsızlığından da kaynaklanmaktadır. Ancak sebebi ne olursa olsun, en kısa sürede bulmak için bir doktora görünmeniz gerekir.

Pankreas kanseri, vücudunuzun diğer organlarına hızla yayılacak ve onları bakterilere bulaştıracak bir hastalıktır. Diğer pankreas hastalıkları bile diğer vücut organlarınızı olumsuz etkileyecektir, çünkü uygun sindirim eksikliği vücuda ciddi zararlar verir. Bu nedenle, yaygın olarak ortaya çıkan tüm semptomların farkında olduğunuza göre, bu işaretleri tekrar tekrar tespit ettiğinizi anlar fark etmez, hemen tıbbi yardım aldığınızdan emin olun.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz