Kötü Böbrekleriniz Varsa Kaçınılması Gereken 17 Yiyecek

Kötü Böbrekleriniz Varsa Kaçınılması Gereken 17 Yiyecek

Böbrekler, en önemli bedensel fonksiyonların bazılarının yerine getirilmesinden sorumlu olan küçük fasulye benzeri organlardır. Örneğin, böbrekler önemli hormonların oluşumundan sorumludurlar, idrara çıkma yoluyla atıkları ortadan kaldırırlar, kanı süzerler ve sıvılar ve mineraller dengesini korurlar.

Böbrek hastalıkları veya hasarı, böbrekleri, insan vücudunda hasara yol açabilecek bu işlevlerin hiçbirini yerine getirmeye uygun hale getirmez. Böbrek hastalığı olasılığını artıran çeşitli risk faktörleri vardır, örneğin aşırı hipertansiyon ve kontrolsüz diyabet. Böbrek hastalıklarının diğer bazı yaygın nedenleri arasında kalp hastalığı, HIV enfeksiyonu, alkolizm ve hepatit C bulunur.

Böbrekler zarar gördükten ve sorumluluklarını yerine getirme yeteneklerini kaybettiklerinde, aşırı miktarda sıvı, mineral ve atık madde birikmesi kan dolaşımında birikmeye başlar. Ancak, daha fazla hasarı önleyebilir ve atıkların, minerallerin ve sıvıların birikmesini azaltmaya yardımcı olan böbrek dostu yiyecekleri içeren etkili bir diyet yaparak böbreklerin çalışma yeteneğini artırabilirsiniz. Böbreklere zarar veren tüm yiyecek maddelerinin ortadan kaldırılması ile birlikte.

BÖBREK HASARI VE DİYET ARASINDAKİ İLİŞKİ NEDİR?

Diyet önerileri ve kısıtlamaları genellikle böbrek hastalığının evresine veya meydana gelen hasarın derecesine göre değişir. Kronik böbrek hastalığının en erken semptomlarından muzdarip olan hastalara, böbrek hasarı veya böbrek yetmezliğinin son aşamasında olan hastalara kıyasla çarpıcı şekilde farklı beslenme önerileri ve kısıtlamalar verilecektir.

Son evre böbrek yetmezliği semptomlarından muzdarip olan ve sıvı birikmesini önleyen ve atık ürünleri kaldıran bir tedavi olan diyaliz tedavisi gören hastalara farklı diyet önerileri verilecek. Son evre semptomları veya son evre böbrek yetmezliği çeken hastaların çoğunluğunun, böbrek dostu bir diyet benimsemekten ve kan dolaşımında aşırı miktarda zararlı kimyasal veya besin birikimi oluşturma tehdidinde bulunan yiyeceklerden uzak durması seçeneği yoktur.

Kronik böbrek rahatsızlıklarından muzdarip hastalar arasında, böbreklerin aşırı fosfor, potasyum ve sodyumu kan dolaşımından uygun bir şekilde yok edememesi sağlanır. Bu nedenle, bu mineraller onları yüksek kan seviyesi riski altında bırakmaktadır. Etkili bir böbrek diyeti, sodyum ve potasyum alımınızın günde 2000 mg’ı geçmemesini sağlayacak fosfor tüketiminizin günde 1000 mg’ı geçmemesini sağlayacak yiyecek ve içeceklerin tüketimi etrafında döner.

Zarar görmüş böbrekler, protein metabolize edildiğinde oluşan atık ürünleri filtrelemekte güçlük çekmektedir. Bu nedenle, kronik böbrek hastalığının 1-4 evrelerinde semptomları olan hastaların protein tüketimini azaltmaları gerekir. Bununla birlikte, diyaliz tedavisi gören ve son dönem böbrek yetmezliği çeken hastalar için daha fazla protein tüketimi gerekir,

Burada etkili bir böbrek diyetinden çıkarmanız gereken 17 gıda maddesine bakın:

1. KOYU RENKLİ KOLALAR

Şekerli gazlı içecekler ve yapay olarak tatlandırılmış kolalar, kalori ve şeker ile yüklenir ve ayrıca fosforla, özellikle de koyu renkli kolalarla dolup taşan çeşitli zararlı katkı maddelerini de içerirler.

Gıda üreticilerinin çoğu, özellikle lezzetlerini geliştirmek, raf ömrünü artırmak ve renk bozulmasını azaltmak için gıda ürünlerini ve içecekleri işlemek için fosfor kullanır. Araştırma, yapay olarak eklenen fosforun, hayvan eti, bitkiler veya diğer doğal kaynaklar tarafından tüketilen fosforla karşılaştırıldığında vücut tarafından çok daha fazla emilme eğiliminde olduğunu ortaya koymaktadır.

Yapay fosfor katkıları, doğal olarak oluşan fosfordan farklı bir bileşime sahip olma eğilimindedir ve bu nedenle proteine ​​bağlı değildir. Aslında, bu katkı maddelerinin bağırsak içerisinde kolayca emilen bir tür tuz olarak bulunduğu keşfedilmiştir. Yapay olarak eklenen fosfor, ürünlerin içerik listesinde genel olarak listelenmiştir, ancak düzenlemeler, gıda üreticilerini, ürünlerine ilave edilen ilave fosfor miktarını belirtmeye zorlamaz.

Kömürünüzde bulunan katkı fosforu büyük ölçüde tükettiğiniz çeşitliliğe bağlıdır, ancak araştırmalar koyu renkli kolaların çoğunun 200 milyon porsiyonunun yaklaşık 50-100 mg ilave fosfor içerdiğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle, bu koyu renkli kolalar etkili bir böbrek diyetinden kesin olarak elimine edilmelidir.

2. AVOKADO

Avokado, hastalıklarla savaşan bu antioksidanlar, kalp iyileştirici yağlar ve lif konsantrasyonları nedeniyle son derece yararlı ve gerekli görülen besinsel süper gıdalardır. Bununla birlikte, böylesine sağlıklı bir diyet temel olmasına rağmen, böbrek rahatsızlıkları ile mücadele eden insanlar için tehlikeli bir gıda maddesidir.

Bu temelde avokadolarda bulunan inanılmaz derecede zengin potasyum konsantrasyonundan kaynaklanmaktadır. Örneğin, 150 gramlık bir avokado porsiyonu, orta derecede bir muzda mevcut olan potasyum miktarının iki katı olan, endişe verici derecede yüksek bir 727 mg potasyum içerir.

Bir fincan avokado, 2000 mg günlük potasyum kısıtlamanızın% 37’sinden fazlasını sağlayabilir. Bu nedenle, renal diyet uygularken ve potasyum tüketiminizi azaltmayı amaçlayan avokado ve guakamol gibi avokado bazlı ürünlerin ortadan kaldırılması şiddetle tavsiye edilir.

3. KONSERVE GIDALAR

Fasulyeler, meyveler, sebzeler, soslar ve çorbalar dahil olmak üzere konserve yiyecekler, inkar edilemez rahatlık ve uygun fiyat nedeniyle sık sık eve getirilir. Bu konserve yiyecekleri sık sık satın alan birçok kişi, bu yiyeceklere giren endişe verici derecede yüksek sodyum miktarlarına aşina değillerdir.

Konservelenmiş gıda çeşitlerine aroma arttırmak ve ürünün raf ömrünü artırmak için koruyucu olarak yüksek miktarda tuz eklenir. Konserve yiyeceklerin çoğunda bulunan aşırı yüksek sodyum yoğunluğu nedeniyle, böbrek hasarı çeken hastaların diyetlerini eklemeleri gerekiyorsa tamamen kaçınmaları veya porsiyon boyutlarını sınırlamaları şiddetle tavsiye edilir.

Sodyum bakımından düşük veya “tuz eklenmemiş” olarak etiketlenmiş konserve yiyecek çeşitlerini seçmek her zaman daha sağlıklı bir seçimdir. Konserve gıda maddelerinin durulanması ve boşaltılması ile sodyum yoğunluğunu% 30-80 oranında azaltabilirsiniz. Bu teknik konserve fasulye ve ton balığı ile en iyi sonucu verir.

4. TAM BUĞDAY EKMEĞİ

Tam buğday ekmeği, büyük ölçüde mükemmel dengelenmiş bir diyet için en sağlıklı seçenek olarak kabul edilir ve aşırı rafine ve işlenmiş beyaz un ekmekleri, temel besin eksikliğinden dolayı önerilmez. Bununla birlikte, böbrek hastalığı veya hasarı çekiyorsanız, semptomlarınızı ağırlaştırmayacak doğru ekmek türünü seçmek zor olabilir.

Kepekli ekmek bile zengin lif konsantrasyonu nedeniyle çok daha besleyici bir seçenektir, ancak böbrek hasarı olan hastalara tam tahıllı çeşit yerine beyaz ekmek seçmeleri şiddetle tavsiye edilir. Kepekli ekmek hem potasyum hem de fosfordan yüksek bir konsantrasyonda toplanır ve kepek ve kepekli tahılların konsantrasyonu arttıkça, bu iki besin maddesinin konsantrasyonu artar.

Örneğin, 30 gram porsiyon kepekli ekmek vücudunuza 69 mg potasyum ve yaklaşık 57 mg fosfor sağlayacaktır. Öte yandan, bir ons beyaz ekmek porsiyonu size sadece 28 mg potasyum ve fosfor sağlayacaktır. Sadece işlenmiş ekmeklerin ve paketlenmiş ekmek ürünlerinin, tam buğday, beyaz veya beyin olsun, aynı zamanda inanılmaz miktarda sodyum biriktirdiğini unutmayın.

Çeşitli çeşitlerin beslenme etiketlerini karşılaştırdıktan ve inceledikten sonra ekmeklerinizi ayırmanız önemle tavsiye edilir. Sodyum bakımından düşük bir çeşidi seçtiğinizden emin olun ve ayrıca bölümlerinizi azaltmak ve tüketiminizi olabildiğince sınırlamak önemlidir.

5. KAHVERENGİ PİRİNÇ

Kepekli ekmek ve diğer ürünlere çok benzeyen kahverengi pirinç aynı zamanda tam bir tahıldır ve dolayısıyla beyaz pirinç ile karşılaştırıldığında çok daha zengin bir potasyum ve fosfor yoğunluğu içermektedir. Örneğin, bir fincan pişmiş kahverengi pirinç, size bol miktarda 154 mg potasyum ve 150 mg fosfor sağlayacaktır. Öte yandan, bir fincan pişmiş pilav sadece 54 mg potasyum ve 69 mg fosfor sağlayacaktır.

Porsiyon boyutlarınızı kontrol edebildiğiniz ve böylelikle fosfor ve potasyum içeriği düşük diğer gıda maddeleriyle dengeleyerek onları yiyerek yediğiniz diyetinize kahverengi pirinç ekleyebilirsiniz. Bulgar, karabuğday, kuskus ve arpa gibi düşük fosforlu tahılların seçilmesi şiddetle tavsiye edilir, etkili bir renal diyet için çok daha güvenli alternatiflerdir.

6. MUZLAR

Muzlar inanılmaz derecede zengin bir potasyum konsantrasyonu toplamak için popülerdir. Doğal olarak daha az konsantrasyonda sodyum ihtiva etseler de, orta büyüklükteki bir muz size endişe verici derecede yüksek 422 mg potasyum verecektir. Günde ikiden fazla muz tüketme alışkanlığınız varsa, günlük potasyum tüketiminizi 2000 mg’ın altında tutmak çok zor olabilir.

Tropikal meyveler yemeye meraklıysanız, hemen hemen tüm çeşitlerin son derece zengin potasyum konsantrasyonları ile doludur. Bununla birlikte, ananaslar diğer tropikal meyvelerle karşılaştırıldığında önemli ölçüde daha az potasyum yoğunluğuna sahiptir. Böbrek beslenmenize böbrek dostu ve lezzetli bir katkı yapacaktır.

7. SÜT ÜRÜNLERİ

Süt ürünleri, sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemli bir parçasını oluşturur, çünkü zengin besin ve vitamin konsantrasyonları içerirler. Bununla birlikte, süt ürünleri de potasyum, fosfor ve protein bakımından zengindir; böylelikle böbrek rahatsızlıklarından muzdarip hastalar için onları tehlikeli bir diyet maddesi yapar.

8 ons tam yağlı süt 222 mg fosfor ve endişe verici derecede yüksek 349 mg potasyum sağlar. Fosfor yönünden zengin diğer gıda maddeleri ile birlikte birkaç süt ürününün düzenli tüketimi böbrek rahatsızlığı olan hastalarda kemik sağlığı için tehlikeli olabilir. Bu bir sürpriz gibi geliyor çünkü süt ürünlerinde, özellikle de sütte bulunan kalsiyum içeriği, kasları ve kemik yapısını güçlendirmesi için yaygın olarak tavsiye ediliyor.

Araştırmalar, böbrekler rahatsız olduğunda veya zarar gördüğünde, aşırı miktarda fosfor tüketiminin, kan akımı içinde fosfor birikmesine yol açacağını ortaya koymaktadır. Bu, kemik yapısının zaman geçtikçe aşırı zayıf ve ince olmasına neden olacak ve bu da daha fazla kırık veya kemik kırılması riski altında olacaktır.

Süt ürünleri de protein bakımından zengin olma eğilimindedir, örneğin 8 gram civarında tam proteinli süt paketleri 8 gram kadar protein içerir. Böbrek hastalığı olan hastalar, kan dolaşımında aşırı miktarda protein atığı oluşmasını önlemek için süt tüketimini azaltmak için önlemler almalıdır.

Tam yağlı süt yerine inek sütü ve süt ürünleri ile karşılaştırıldığında çok daha düşük konsantrasyonlarda protein, fosfor ve potasyum içeren daha güvenli ikameler seçebilirsiniz. Örneğin, pirinç sütü ve badem sütü, böbrek diyetini takip ederken tam süt için mükemmel alternatiflerdir.

8. PORTAKAL VE PORTAKAL SUYU

Portakal ve taze sıkılmış portakal suyu C vitamininin en zengin ve en sağlıklı kaynaklarından biri olmasına rağmen, bu sitrik lezzetler aynı zamanda inanılmaz derecede yüksek bir potasyum konsantrasyonu da içeriyor. Bir büyük portakal size alarm 333 mg potasyum sağlayabilir. Ancak portakal suyu daha yüksek bir yoğunluğa sahip olur, örneğin 8 ons portakal suyu vücudunuza 473 mg potasyum verir.

Tehlikeli yüksek potasyum konsantrasyonlarını göz önünde bulundurarak, portakal ve portakal suyundan kaçınmak en iyisidir ve böbrek diyetinize eklemeniz gerekirse, porsiyonlarını azaltın. Portakal yerine üzüm, kızılcık ve elma gibi düşük yoğunlukta potasyum içeren daha sağlıklı meyveler toplayabilirsiniz.

9. İŞLENMİŞ ETLER

İşlenmiş etlerin düzenli tüketimi ile kronik hastalıkların risk faktörleri arasında doğrudan bir ilişki kuran çok sayıda araştırma vardır. İşlenmiş etler, sağlıksız en iyi diyet zımbalarından biri olarak kabul edilir, çünkü endişe verici derecede yüksek miktarda koruyucu madde toparlar.

Temel olarak işlenmiş etler konserve edilmiş, kurutulmuş, tuzlanmış veya işlenmiş etlerdir, örneğin sosisler, domuz pastırması, biberli, sarsıntılı ve sosisli sandviçler. İşlenmiş etler, lezzetini artırmak ve tadı daha uzun bir raf ömrü için korumak için eklenen, tehlikeli derecede yüksek miktarlarda tuz ile doludur. Ayrıca, bu işlenmiş etler ayrıca yüksek miktarda protein içerir ve doktorunuz size protein tüketiminizi azaltmanız konusunda özellikle talimat vermişse, düzenli olarak işlenmiş etleri tüketmeniz sizin için sağlıksız bir alışkanlıktır.

Diyetiniz işlenmiş etlerle doluysa, günlük sodyum tüketiminizi 2000 mg’ın altında tutmanın ve protein tüketiminizi etkili bir şekilde yönetmenin son derece zor olduğunu bulacaksınız.

10. TURŞU, ZEYTİN VE ZEVKLE

Turşu, tatlı ve işlenmiş zeytin, en çok tüketilen kurutulmuş veya turşu yiyecekleridir. Dekapaj ve sertleştirme işlemi, alışılmadık derecede büyük ve sağlıksız miktarda tuz eklenmesini içerir. Örneğin, bir turşu mızrak 300 mg sodyum üzerinde toplanma eğilimindedir. Benzer şekilde, 2 çorba kaşığı tatlı turşu rendesi kadar küçük bir porsiyon tehlikeli bir şekilde yüksek 244 mg sodyum biriktirir.

Lezzeti daha az acı hale getirmek için fermente edilmiş ve sertleştirilmiş işlenmiş zeytin, acı tadı değiştirmek için ayrıca tuz içine batırılır. Beş yeşil salatalık turşusu, böylesine küçük bir porsiyon büyüklüğünde tehlikeli bir yüksek porsiyon sodyum olan, 195 mg’lık bir endişe verici sodyum toplar. Süpermarketlerin ve marketlerin büyük çoğunluğu, geleneksel benzerlerine göre daha az tuz biriktiren düşük sodyumlu zeytin çeşitleri, lezzet ve turşu sağlar. Bununla birlikte, düşük sodyumlu çeşitlerin bile yüksek miktarda sodyum biriktirme eğiliminde olduğunu unutmayın.

Bu nedenle, kendinizi işlenmiş zeytin, turşu ve tatlı tüketmekle sınırlandırmak en iyisidir ve eğer bunlara sahip olmanız gerekiyorsa, dikkatlice küçük miktarlarda tüketin.

11. KAYISILAR

Kayısı, lif, A vitamini ve C vitamini de dahil olmak üzere inanılmaz derecede zengin çeşitli temel besin ve mineral konsantrasyonlarını topladıkları için güçlü bir süper besindir. Ne yazık ki, böbrek hasarı çeken hastalar için, ayrıca tehlikeli miktarda yüksek miktarda potasyum biriktirirler. Sadece bir bardak çiğ kayısı, toplamda 427 mg potasyum içerir.

Kayısılar kuruduğunda potasyum içeriği daha fazla konsantre olur ve artar. Bir bardak kuru kayısı porsiyonu 1500 mg’dan fazla potasyum içerir. Bu, temel olarak, birden fazla fincan kuru kayısının tüketilmesinin, etkili bir böbrek diyeti için vücudunuzun 2000 mg potasyum kısıtlamalarının% 75’inden fazlasını artıracağını gösterir.

Başarılı bir böbrek diyetinin etkili sonuçlarının tadını çıkarmak için kayısıları, özellikle kuru kayısıları ortadan kaldırmak önemlidir.

12. PATATES VE TATLI PATATES

Tatlı patatesler ve patatesler sağlıksız sebzeler olmasalar da, inanılmaz derecede zengin potasyum konsantrasyonları nedeniyle böbrek hasarı olan bir hasta için sağlıksız olabilirler. Orta büyüklükte bir fırında patates tüketmek, vücudunuza endişe verici bir 610 mg potasyum sağlayacaktır, küçük boyutlu bir fırında tatlı patates ise 541 mg potasyum içerir.

Patatesleri ve tatlı patatesleri tüketmeniz gerekiyorsa, öncelikle potasyum konsantrasyonlarını azaltmak önemlidir. Neyse ki, tatlı patatesler ve patatesler dahil olmak üzere çeşitli potasyumlu sebzeler ve meyvelerin potasyum yoğunluğunu basitçe ıslatıp süzerek azaltabiliriz. Patatesleri veya tatlı patatesleri küp şeklindeki küçük parçalara bölerseniz ve en az 10-15 dakika kaynamalarına izin verirseniz, potasyum konsantrasyonunu% 50 oranında düşürmeye yardımcı olur.

Potasyum içeriğini azaltmanın etkileyici bir başka yöntemi de, pişirmeden veya pişirmeden önce patatesleri dört saatten fazla bir süre büyük bir tencereye batırmaktır. Potasyum içeriğinde pişirmeden önce ıslatılmayan patateslerle karşılaştırıldığında çarpıcı bir azalma sağlar. Bu teknik, potasyum liçi olarak adlandırılır ve daha popüler olarak çift pişirme yöntemi olarak bilinir.

Potasyum liç yöntemi, patateslerde potasyum içeriğinin azaltılmasına yardımcı olurken, bu tekniğin potasyumun tamamen ortadan kalkmadığını unutmayın. Çift pişmiş patatesler ve haşlanmış tatlı patatesler bile önemli miktarda potasyum içeriyor. Bu nedenle, potasyum seviyelerinizin kontrol altında kalması için dikkatlice ılımlı kısımlar tüketmeniz şiddetle tavsiye edilir.

13. DOMATES

Birkaç temel besin maddesinin yararlı bir konsantrasyonunun toplanmasına rağmen, domatesler tehlikeli derecede yüksek bir potasyum konsantrasyonu ile yüklenmiş bir başka meyvedir, bu yüzden etkili bir böbrek diyeti için uygun bir bileşen değildir. Domates genellikle soslara ve yemeklere eklenir ve ayrıca salatalarda veya sandviçlerde çiğ olarak servis edilir, ayrıca çorbalarda haşlanır.

Domates tüketiminize dikkat edin, çünkü yalnızca bir bardak domates sosu 900 mg’dan fazla potasyum alabilir. Domates tüketiminden kaçınmak için böbrek diyeti olan herkes için zor olabilir, çünkü bu olgun kırmızı meyveler en çok çeşitli yemek ve tariflere eklenir.

Eşsiz lezzet paletinize ve yemek tercihlerinize bağlı olarak, daha az konsantrasyonda potasyum içeren domatesler için lezzetli bir alternatif bulabilirsiniz. Çeşitli besinleri ve çok daha az miktarda potasyum yoğunluğunu sağlayacak olan tuzlu kırmızı bir sos oluşturmak için kavrulmuş kırmızı biber ile domatesleri kolayca değiştirebilirsiniz.

14. PAKETLENMİŞ, HIZLI VE HAZIR YEMEKLER

İşlenmiş gıdalar, yemek yapmaya hazır ve tüm paketlenmiş çeşitler günlük diyetimizde aşırı miktarda sodyumun önemli bir kaynağıdır. Bu paketlenmiş ve hazır yemekler, hiçbir besin maddesi içermeyen aşırı miktarda tuz içerir ve böbrek diyetinden çıkarılmaları en iyisidir.

Paketlenmiş ve hazır hazır yemek çeşitlerinin çoğunluğu genellikle ağır işlenmiş bileşenler içerir ve bu nedenle sodyumla doludur. Popüler olarak tüketilen bazı çeşitler arasında mikrodalgaya elverişli yemekler, dondurulmuş pizzalar ve hazır erişte paketleri bulunmaktadır. Günlük olarak ağır işlenmiş gıdalar ve önceden yapılmış yemekler tüketiyorsanız, sodyum tüketiminiz için günlük 2000 mg sınırını tutmanız son derece zor olabilir. Sodyum yığınlarının biriktirilmesinin yanı sıra, bu işlenmiş yiyecekler sağlıksız yağlarla yüklenir ve vücudun ihtiyaç duyduğu temel besinlerden yoksundur.

15. İSVİÇRE PAZI, ISPANAK VE PANCAR YEŞİLİ

Ispanak, pancar yeşillikleri ve İsviçre pazı, en yüksek yapraklı yeşil sebzelerden biri olup, inanılmaz derecede yüksek konsantrasyonlarda besin ve mineral, özellikle de potasyum içerir. Onları çiğ tükettiğinizde, tek bir kapta 140-290 mg arasında değişen bir konsantrasyonda potasyum verirler. Bununla birlikte, bu yapraklı sebzeler pişirildiğinde, potasyum içeriği, boyutları daralsa bile, çarpıcı bir şekilde artar.

Örneğin, yarım fincan çiğ pancar yeşillikleri pişirildikten sonra 1 çorba kaşığına kadar düşürülmez. Benzer şekilde, yarım bardak pişmiş ıspanak tüketmek de vücudunuza oldukça yüksek bir potasyum yoğunluğu, yani yarım bardaktan fazla pişmemiş ıspanak servis eder. Temel olarak, porsiyon büyüklükleri tamamen küçülürken, bu pişmiş yapraklı yeşillerdeki potasyum içeriği, siz daha fazla yedikçe artar.

Dikkatlice ılımlı porsiyonlar tükettiğiniz sürece salatalarınıza çiğ ıspanak, pancar yeşili ve İsviçre pazı ekleyin. Aşırı dozda potasyumdan kaçınmak için bu yeşil yaprakların pişmiş yemeklerinden tamamen kaçının.

16. TARİHLER, KURU ÜZÜM VE KURU ERİK

Kuru erik, kuru üzüm ve hurma en çok tüketilen kurutulmuş meyvelerdir ve bunlar popüler olarak birçok unlu mamul ve paketlenmiş tatlıya eklenir. Araştırmalar meyveler kurumaya bırakıldığında, potasyum konsantrasyonları da dahil tüm besin maddelerinin konsantre bir forma dönüştüğünü ortaya koymaktadır.

Örneğin, bir fincan kuru erik porsiyonu, bir bardak ham erik porsiyonu tarafından verilen potasyum konsantrasyonundan yaklaşık beş kat daha büyük olan 1.274 mg potasyum paketler. Daha da korkutucu olan, yalnızca dört randevu ile dolu bir 668 mg potasyum biriktiren tarihlerin potasyum yoğunluğudur.

Potasyumun artan tüketimi, böbrek hasarı çeken hastalar için tehlikelidir ve böbrek diyetinizden etkili sonuçların alınabilmesi için potasyum tüketiminizi ortadan kaldırmak ya da en azından azaltmak şiddetle tavsiye edilir. Kuru erik, hurma ve kuru üzüm, tehlikeli derecede yüksek potasyum konsantrasyonları nedeniyle listeye katılamaz.

17. TUZLU KRAKERLER, PATATES KIZARTMASI VE KRAKERLER

Karbonhidratlı atıştırmalıklar ve kraker, cips ve çubuk kraker gibi paketlenmiş yiyecekler, besin bakımından oldukça düşüktür ve tehlikeli derecede sağlıksız bir tuz toplarlar. Üstelik, bu yiyeceklerin büyük kısımlarına yüklenmek çok kolaydır, bu da tüketmek isteyebileceğinizden çok daha fazla tuz tüketimine neden olur. Patatesten yapılmış paketlenmiş cips tüketiyorsanız, vücudunuza oldukça sağlıksız ve yüksek miktarda potasyum sağlayacaktır.

Yüksek miktarda potasyum, sodyum ve bel kalınlaştırıcı karbonhidrat yüklü olduklarından, tamamen önlenmeleri en iyisidir. Böbrek hastalığından muzdarip olan hastalar fosfor, potasyum ve sodyum tüketimini azaltmaya odaklanmalıdır, çünkü azalmaları semptomları azaltma ve yönetme ile güçlü bir şekilde ilişkilidir.

Renal diyet ile takip etmek son derece zor olabilir çünkü menünüzdeki lezzetli yiyeceklerin eksikliği yemek yemeyi çok kısıtlayıcı ve hayal kırıklığı yaratıyor. Bununla birlikte, tehlikeli derecede yüksek miktarda fosfor, sodyum ve potasyum içeren yiyeceklerden kaçınmak önemlidir.

Böbrek durumunuza özgü bir diyet planı tasarlamanıza yardımcı olması için uzmanınıza, beslenme uzmanınıza veya böbrek diyetisyeninize danışın. Doğal olarak, uymanız gereken kısıtlamalar ve diyet önerileri semptomlarınızın ciddiyetine ve vücudunuzun maruz kaldığı böbrek hasarının derecesine bağlı olacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz