Koronavirüsün (Covid-19) belirtileri neler?

  • Corona Virus
  • Koronavirüsün (Covid-19) belirtileri neler? için yorumlar kapalı
  • 4.277 kez görüntülendi

Koronavirüsün (Covid-19) belirtileri neler?

Çin’in Wuhan şehrinde patlak veren ve hızla yayılan koronavirüs salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı ve rapor edilen vaka sayısı hızla artıyor.

Şu ana kadar hastalık belirtisi gösterenlerin sayısı yüz bini geçmiş durumda.

SARS ve MERS gibi hastalıklara neden olan koronvirüs kaynaklı yeni hastalık Çin tarafından ilk olarak aralık ayında açıklandı. Önce 2019-nCoV, daha sonra Covid-19 olarak adlandırılan virüs son olarak Türkiye’de de görüldü.

Hastalığın belirtileri neler?

Bu yeni virüs zatürreye neden oluyor. Yani ağır ve ölüm riski taşıyan bir akciğer pnömonisine.

Belirtiler: Yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı ve bitkinlik hissi. Pastör Enstitüsü’nden araştırmacı doktor Arnaud Fontanet’ye göre insanda etki gösteren koronavirüslerin yedinci çeşidi. Bu virüsler adını kendilerini sararak bir taç oluşturan protein kapsüllerinden alıyor.

Bu yeni tür virüs, genetik anlamda şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS) ile yüzde 80 oranında benzeşiyor. Sars 2002 ve 2003’te hızla bulaşarak yüzlerce kişinin ölmesine neden olmuştu. Her ikisinin diğer bir ortak yanı da solunum yolu hastalıklarına neden olmaları.

Virüsün kaynağı neresi?

Virüsün ilk görüldüğü nokta Çin’in Vuhan kentindeki bir balık pazarı. 1 Ocak’tan beri kapalı tutulan pazardaki birçok çalışan hastalığın semptomlarını taşıyordu.

Fakat adı balık pazarı olmasına rağmen pazarda yılan ve kuş gibi hayvanların da satıldığı bazı basın organlarına yansıdı.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.