Açıklandı: Molnupiravir, Covid-19’un yayılmasını 24 saat içinde durdurduğu gösterilen ilaç

  • Corona Virus, SAĞLIK HABERLERİ
  • Açıklandı: Molnupiravir, Covid-19’un yayılmasını 24 saat içinde durdurduğu gösterilen ilaç için yorumlar kapalı
  • 3.825 kez görüntülendi

Açıklandı: Molnupiravir, Covid-19’un yayılmasını 24 saat içinde durdurduğu gösterilen ilaç

Molnupiravir adlı yeni bir ilacın SARS-CoV-2 bulaşını 24 saat içinde durdurduğu gösterilmiştir. Georgia Eyalet Üniversitesi Biyomedikal Bilimler Enstitüsü’ndeki bilim adamlarının araştırmasının sonuçları Nature Microbiology dergisinde yayınlandı. Hintli araştırmacılar , ilaçla insan denemeleri yapmak için ilaç düzenleyicisine başvurmayı planlıyor .

İlaç : Antiviral ilaç Molnupiravir veya MK-4482 / EIDD-2801, ağızdan alınır. Molnupiravir, ilaç firması Merck ile işbirliği içinde biyoteknoloji firması Ridgeback Biotherapeutics tarafından geliştirilmektedir. Araştırma ekibi, MK-4482 / EIDD-2801’i SARS-CoV-2’ye karşı yeniden tasarladı ve gelincikler üzerinde test etti.

Seçkin Üniversite Profesörü Dr.Richard K. Dr Plemper liderliğindeki grup, ilacın influenza virüslerine karşı etkili olduğunu keşfetti. Dr. Plemper, The Indian Express’e e-posta ile “Molnupiravirin MoA’sını (etki mekanizması) daha önceki bir yayında influenza virüslerine karşı karakterize ettik” dedi .

Eylemi : Gelinciklerde, ilacın 24 saat içinde SARS-CoV-2’nin bulaşmasını tamamen bastırdığı gösterilmiştir. Araştırmacılar gelincikleri SARS-CoV-2 ile enfekte ettiler ve hayvanlar virüsü burundan atmaya başladığında MK-4482 / EIDD-2801 ile tedaviye başladılar. Çalışmanın baş yazarı Josef Wolf, “Enfekte olanları bir arada barındırdığımızda ve daha sonra aynı kafeste tedavi edilmemiş temaslı gelinciklerle kaynak hayvanları tedavi ettiğimizde, temaslıların hiçbiri enfekte olmadı” dedi.

Bununla birlikte, plasebo alan tüm kaynak yaban gelinciği temasları enfekte oldu. Heyecan verici gelişme, tedavi edilmeyen hayvanlara yayılmayı tamamen bastırmasıydı. Araştırmacılara göre, bu gelincik temelli veriler insanlara çevrilirse, ilaçla tedavi edilen Covid-19 hastaları , tedaviye başladıktan sonraki 24 saat içinde bulaşıcı olmayabilirler .

Neden gelincikler : Gelincikler, grip ve diğer solunum yolu enfeksiyonları için popüler bir modeldir çünkü akciğer fizyolojisi insanlara benzerdir ve araştırmacılar, Covid-19’un yayılması gibi insanlarda taklit edeceklerini umarlar. Ortak baş yazar Dr. Robert Cox, “SARS-CoV-2’yi kolayca yayıyorlar ancak çoğunlukla şiddetli hastalık geliştirmiyorlar – genç yetişkinlerde yayılan enfeksiyona çok benziyor” dedi.

İnsan deneyleri : Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Genel Konseyi Direktörü Dr. Shekhar Mande, “İlaç temelde virüsün RNA kopyalarının hücrede kopyalanmasını durdurur” dedi. İlaç, diğer grip karşıtı ilaçlar gibi ve klinik deneylere girecek ilaçlar listemizdeydi. Birkaç ümit verici ilaç var ve bunlar değerlendiriliyor… Ayrıca, prensip olarak, Molnupiravir’i insanlarda test etmek için klinik denemelere devam etmeye karar verdik ve onay için düzenleyiciye başvuracağız. “

Global olarak, Molnupiravirin klinik testi Merck tarafından gerçekleştirilir. İlaç şu anda birçok merkezde ileri faz 2/3 insan denemelerinde bulunuyor. Faz 2/3 denemesi, çeşitli ülkelerde 46 lokasyonda Covid 19 ile hastanede yatan yetişkinlerde MK-4482’nin etkililiğini ve güvenliğini değerlendirmek için yapılan randomize, plasebo kontrollü çift kör bir klinik çalışmadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.