Nöbet şekeri ne işe yarar?

Nöbet şekeri ne işe yarar?

Nöbet şekeri (kaya şekeri) eskiden Kocakarı ilacı olarak öksürük tedavisinde kullanıldığını duyduğumuz bir üründür. Ancak bir zamanlar ninelerimizin kullandığı bu tür tedavi yöntemleri şimdilerde İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki gibi doğal tedavi yollarını öneren kişiler tarafından da tavsiye edilince yeniden kullanılmaya başladı.nobetsekeri

Peki nedir bu nöbet şekeri, faydaları nelerdir?
Nöbet şekeri aslında yararlı etkileri olan bir şeker türü. Doğallığını koruyan nöbet şekeri bu yüzden birçok konuda yararlı olduğu için şekerden çok tedavi amaçlı olarak tüketiliyor. Nöbet şekerinin faydaları nedir?
Bu şeker bitki çaylarını doğal tatlandırmak kullanılır. Şekerin doğal halidir. Toz ve kesme şeker vb. şekerler, nöbet şekerinden yapılır. Ağzında yara olanlar için, gün boyu ağızda emilmesin tavsiye edilir. Şifalı otlardan yapılan bitki çaylarına katıldığında çayın şifasını arttırır. Birçok kişinin sorunu olan ağızda çıkan aftların tedavisinde çok etkilidir. Dr. Ender Saraç bu doğal şekerin yararlarını sürekli anlatıyor. Özellikle sesiyle çalışanlara ses açma, Sesi kuvvetlendirme için nöbet şekerini öneriyor. Çünkü nöbet şekeri, sesi açan en doğal maddedir. Ayrıca sesi kısılanlarda nöbet şekeri emerek ses tellerinin tedavisini kolaylaştırabilirler.
Emilerek tüketilen nöbet şekeri vücudun hararetini alır. Bu nedenle yazın da tavsiye edilir.Nöbet şekeri öksürük, faranjit ve üst solunum yollar hastalıklarının tedavisinde göğsü yumuşatır. Nöbet şekeri, eşit miktarda damlasakızı ve zerdeçalla birlikte havanda dövülüp yenirse gastrite ve ülsere iyi gelir. Nöbet şekeri aktarlarda satılıyor.

Nöbet şekeri nasıl yapılır?

Su ve şeker kazanda ısıtılarak karıştırılır. İstenen kıvama gelince kesilmesi için bir çorba kaşığı krem tartar atılır. Eriyik tam kıvamını alınca etrafı 4-5 sıra delikli ve bu deliklerden karşılıklı pamuk ipliği geçirilmiş bir kazana boşaltılır. Sonra kazanın etrafı (delikler) alçı ile kapatılır. Kazanın ağzına mukavva örtülür, üstüne çuval atılarak kapatılır ve ılık bir yerde soğutulur. nöbet şekeri adı bu işlemden gelmektedir. Anadolu’da eskiden soğutma işi gübre içinde yapılırdı. Kazanın soğutulması 1 hafta sürdüğü için başında nöbet beklenirdi. Bu süre içinde şeker, kristalize olur ve iplerin etrafına dizi dizi yapışır; bir kısmı da dibe çöker. İpler kesilir ve 20-30 cm.lik uzunlukta çubuklar halinde çıkarılır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz