Koltuk Altı Ağrısı: Birçok Nedenle Ortaya Çıkabilir

 • Genel Sağlık
 • Koltuk Altı Ağrısı: Birçok Nedenle Ortaya Çıkabilir için yorumlar kapalı
 • 602 kez görüntülendi

Koltuk Altı Ağrısı: Birçok Nedenle Ortaya Çıkabilir

Koltuk Altı Ağrısı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Koltuk altı ağrısı ile beraber bir kitle veya yumru da görülürse bu durum meme kanseri belirtisi olabileceğinden özellikle kadınlar için endişe vericidir. Ama koltuk altı ağrısı tek başına nadiren meme kanserine işaret eder.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Koltuk altı ağrısını eşlik eden yumru yada şişlik varsa meme kanseri belirtisi olabileceğinden ihmal edilmemesi gerekir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Koltuk altı ağrısı için Genel Cerrahi bölümüne gidilir.

Koltuk Altı Ağrısının Nedenleri

Koltuk altında ağrı birçok nedenle ortaya çıkabilir:

1 Enfeksiyon

Koltuk altı ağrısının en yaygın nedeni enfeksiyondur. Eğer ter bezlerinde bakteriyel enfeksiyon varsa, bu durum iltihaplanmaya neden olabilir. Şu durumlar koltuk altından enfeksiyon kapılmasına ve böylece koltuk altı ağrısına neden olabilir:

 • Aşırı terleme
 • Tıraş olurken cildin tahriş olması
 • Hijyen eksikliği
 • Yüksek sıcaklığa maruz kalmak

Koltuk altındaki bezler enfeksiyon kaparsa, bu durum hafif ve yayılan bir ağrı oluşturan sert kitlelere ve çıbana yol açabilir.

2 Koltuk Altı Ağrısı Şişlik (Lenf Bezi Şişmesi)

Eğer koltuk altındaki veya göğüs etrafındaki lenf bezleri şişerse, kol altında rahatsızlığa neden olur. Bu bezler çok hassas olduğu için bu durum, enfeksiyon ya da vücutta zorlanmadan meydana gelmiş olabilir. Lenf bezi şişmesi koltuk altında ağrının diğer bir yaygın nedenidir.

3 Kas Kasılması

Kasılan bir kas kol altında dayanılamayacak derecede ağrıya neden olabilir. Ağır bir malzeme kaldırmak veya vücudu fazla zorlamak bu tip bir yaralanmaya neden olabilir. Değişmeli olarak yaralanan bölgeye sıcak ve soğuk uygulama yapmak ve bununla beraber steroid içermeyen iltihap sökücü ilaçlar şikayetleri azaltmaya yarayabilir.

4 Kol Sinirlerinde Hasar

Koldaki bazı sinirlerdeki hasar, omuz ve boyun içinden geçen sinirleri de etkiler ve koltuk altında ağrı ortaya çıkarabilir. Eğer bu sinirler kesilmeyle, basınçla veya esnemeyle zarar görmüşlerse, bu bölgede ağrıya neden olabilir. Bu hasarlar genellikle spor yaparken meydana gelir. Koltuk altı ağrısın yanında, karıncalanma, uyuşma hissi ve kol kaslarındaki hareketin azalması da görülür.

5 Kist

Kist, deri altında bulunan artık ve su kesesine denir. Koltuk altı gibi nemli, ılık ve karanlık bölge kist oluşumu ve gelişimi için idealdir. Kistler, vücuttan zehirli maddelerin ve kirlerin atılmasına yardımcı olur ama büyüdükçe rahatsızlığa neden olabilir. Bu rahatsızlığı gidermek veya enfeksiyonun ilerlemesini engellemek için kistin içindeki maddenin çıkarılması gerekebilir.

6 Meme Kanseri

Birçok kadın, meme kanserinden kaynaklanabileceği için koltuk altında meydana gelen yumrudan korkar. Meme kanseri koltuk altı ile meme arasında ele gelen bir şişlik veya sertlikle kendini belli eder. Eğer yumru aniden ortaya çıkarsa, uygun bir değerlendirme için doktora başvurmak gerekir.

7 Lenfoma (Lenfositlerin Oluşturduğu Bir Kanser Türüdür)

Beyaz kan hücrelerinde görülen kanser, koldan aşağıya yayılan, bazı durumlarda da parmaklara kadar kol boyunca görülen ağrıya neden olur. Enfeksiyon belirtisi olmadan hissedilen sol kol altı ağrısı, non-Hodgkin lenfoma(NHL) işareti olabilir.


8 Bağ Doku Bozulması

Koltuk altındaki bağ doku bozulursa, bu durum kollar esnetildiğinde koltuk altında ağrıya sebep olur. Bağ doku bozulmasından kaynaklanan durumda yumru görülmez.

9 Viral Enfeksiyonlar

AIDS, su çiçeği, tifo, kızamık gibi viral enfeksiyonlar da koltuk altında hafif ağrıya neden olabilir. Ayrıca bu enfeksiyonlarla beraber vücutta ağrı, ateş veya boğaz ağrısı da hissedilebilir.

10 Diğer Nedenler

Koltuk altı ağrısının şiddetine göre değişen farklı nedenleri vardır:

 • Omuz çıkması
 • Anjina (kalbe yetersiz kan gelmesi sonucu meydana gelen geçici göğüs ağrısı)
 • Derin ven trombozu (derin toplardamar içinde kan pıhtısı oluşması)
 • Sporotrikum Enfeksiyonu (Bir Çeşit Mantar Hastalığı)
 • Hipertiroidi
 • Zona Hastalığı

Koltuk Altı Ağrısı Tedavisi

Koltuk altı ağrısının tedavisi bu rahatsızlığa sebep olan duruma göre değişir. Bu yüzden öncelikle altta yatan nedeni belirlemek çok önemlidir. Şu tedaviler koltuk altı ağrısının çözümünde kullanılabilir.

1 Enfeksiyonlar İçin Antibiyotik

Antibiyotikler, mantar önleyici ilaçlar veya virüsün etkisini kıran ilaçlar enfeksiyonu hafifletmekte gerekli olabilirler. Koltuk altı ağrısı genelde enfeksiyonla ortaya çıktığı için çözüm genelde antibiyotik kullanımı olur.

2 Sıcak Uygulama

Pamuklu bir kumaşı ısıtarak 5-10 dakika kadar koltuk altına konularak sıcak kompres uygulanabilir. Cilde zarar vermemesi için kumaşın çok sıcak yapılmaması gerekir.

3 Soğuk Uygulama

Birkaç buz parçasını bir kumaşa sararak 10-15 dakika boyunca koltuk altına soğuk kompres uygulanabilir. Bunu günde 3 kere uygulamak iyileşmeyi hızlandırır.

4 İltihap Sökücü İlaçlar

Steroid içermeyen iltihap sökücü ağrı kesiciler koltuk altındaki rahatsızlığı azaltmak için kullanılabilir. Olası bir iltihabın ve ağrının iyileşmesine yardımcı olurlar.

5 Kas Gevşeticiler

Eğer bu bölgedeki kaslar kasılmışsa, kas gevşeticiler kullanılabilir.

6 Dinlenme

Kas ve sinir hasarından kaynaklanan koltuk ağrısını tedavi etmek için dinlenme şarttır. Ağrının olduğu kolu ilk birkaç gün mümkün olduğunca az hareket ettirmeye çalışın.

7 Radyasyon ve Kemoterapi

Eğer hastalıktan kaynaklanan rahatsızlık durumu ciddi boyutta ise yoğun bir tedavi gerekebilir. Radyasyon ve kemoterapi uygulamaları non-Hodgkin’s lenfoma, Hodgkin’s lenfoma, mem kanseri ve lösemi hastalıklarının tedavisinde kullanılan yöntemlerdir.

8 Doktora Başvurun

Eğer ağrının neden kaynaklandığını bilmiyorsanız, doktora gitmeyi ihmal etmeyin. Yapılacak başka testler ile altta yatan neden bulunabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.