Uykusuzluğa Karşı Bitkisel Çaylar

Uykusuzluğa Karşı Bitkisel Çaylar

Bazen huzur içinde uyumak çok zor. Uykusuzluk (insomnia) iş performansınızı ve kişisel meseleleri ele alma biçiminizi etkileyebilir. Uykusuzluk bir çok nedenden dolayı oluşur, aşağıda birincil ve ikincil nedenler olarak açıklayacağız.

İkincil nedenler, depresyon, stres veya anksiyete gibi duygusal problemler ile birlikte bir tür hastalığın yansıması veya etkisi anlamına gelir. Aynı zamanda eklem iltihabı, baş ağrısı, astım, tiroid sorunları, mide asidi veya menopoz gibi fiziksel durumlar da ikincil nedenlerle bağlantılandırılabilir. Eğer uykusuzluk her şeye göre ilk sırada ise illa başka bir nedene bağlı olmak zorunda değildir.

Belirttiğimiz koşulların herhangi birini taşıyorsanız öncelikle bu sorunları tedavi etmeye çalışın, sonuç olarak daha iyi uyuyacaksınız. Ne olursa olsun, sizlere uykusuzlukla savaşınıza destek olacak ve doğal olarak sizi rahatlatacak bitkisel çaylar önereceğiz.

Kediotu

uyku2

Tarihte uykusuzluk için çok sık kullanılan bir bitki olan kediotu ilk önerimiz. Sinirleri düzenler ve kasları rahatlatır. Ayrıca stres, depresyon, rahatsız mide, aybaşı krampları ve çarpıntıyı azaltır.

Papatya

Papatyayı bir çok özelliğinin yanı sıra uykunuzu düzenlemek için de kullanabilirsiniz. Demlediğiniz çayını enflamasyon için içebilir, saçların rengini açmak için sürebilir, boğazı rahatlatmak için gargara yapabilirsiniz. Ayrıca harici olarak kullanıldığında yaralara iyi gelir.

Ihlamur

Ihlamur sadece uykusuzluğa değil, aynı zamanda sinirleri yatıştırmak, kasları rahatlatmak, ağrıları dindirmek ve mide kramplarını gidermek için kullanılabilir. Aynı zamanda eklem iltihaplanması ve solunum yolu hastalıklarında çok etkilidir ve baş, karın ile boyun ağrılarına iyi gelir.

Ihlamur ayrıca böcek sokmalarında, güneş yanıklarında ve cilt bakımında kullanılabilir.

Melisa

uyku3

Melisayı burada öneriyoruz çünkü sinir sistemi için çok faydalı bir bitki. Stres, uykusuzluk, kas spazmları, kalp çarpıntısı ve sindirimin düzenlenmesinde kullanılır.

Şerbetçiotu

Bu bitki rahatlatıcı etkiye sahiptir, özellikle stres ve uykusuzluk için önerilir. Öte yandan sindirim sistemini düzenlemek için de kullanılabilir. Migrene, yorgunluğa iyi gelir ve afrodizyak olarak kullanılabilir. Ayrıca yaraları iyileştirmek için haricen sürülebilir.

Çarkıfelek

uyku4

Bu bitki yatıştırıcı, uyku getirici ve bedeni rahatlatıcı özelliklere sahiptir. Ayrıca anksiyete, yoksunluk sendromu, denge bozukluğu ve damar enflamasyonlarının tedavisinde kullanılır.

Nane

Nane sinir sistemini düzenler ve uykuyu tetikler. Ayrıca mide sorunlarına, gastrite ve kas spazmlarına iyi gelir.

Daha iyi bir uyku için öneriler

  • Geç saatlere kadar televizyon seyretmeyin.
  • Hafif yiyin ve tok karnına uyumayın.
  • Uyku düzeninize sadık kalın.
  • Yatmadan önce duş alın.
  • Telefon veya bilgisayarınızı yatağa almayın.
  • Çarşaflarınızı temiz tutun.
  • Uyumadan önce alkol almayın.
  • Orta sertlikte bir yatak kullanın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz