Lavanta Çayının Faydaları ve Zararları

  • ALTERNATİFTIP
  • Lavanta Çayının Faydaları ve Zararları için yorumlar kapalı
  • 652 kez görüntülendi

Lavanta Çayının Faydaları ve Zararları

Mis gibi kokusu sayesinde oda parfümleri ve çamaşır deterjanlarının vazgeçilmez unsuru olan lavanta bitkisinin sıcak suyla buluşmasından ortaya çıkan eşsiz tat lavanta çayının faydalarını merak edenler için güzel bir yazımız var.

Lavanta Çayı Nasıl Hazırlanır? 2 bardaklık su kaynatın ve ateşin üzerinden alarak 2 çay kaşığı kurutulmuş lavanta koyun. Demliğin kapağını kapatıp 5-10 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. Zaman içinde damak tadınıza göre sizin için en uygun olan lavanta miktarını ve demleme süresini belirleyebilirsiniz. Tatlandırmak için bal ve birkaç damla limon kullanabilirsiniz.

Lavanta Çayının Faydaları: Lavantaya güzel kokusunu mor, mavi-mor renkli çiçeklerinin içinde bulunan yağ verir. Lavanta kokulu ürünler bu yapraklardan elde edilen öz ile hazırlanmaktadır. Geleneksel olarak parfüm yapımında, bahçe bitkisi ve dekoratif amaçlı olarak kullanılan bitki en iyi gün boyu güneş gören ortamlarda yetişmektedir.

Uykusuzluğa iyi gelir, Sakinleştirici özelliği vardır, Kaygıyı giderir, Stresi azaltır, Şişkinliği alır, Kolik tedavisinde kullanılır, Depresyon belirtilerini hafifletir, Migren nedeniyle oluşan baş ağrısına iyi gelir, Soğuk algınlığının çabuk geçmesine yardımcı olur, Öksürüğü alır, Astım belirtilerini hafifletir, Solunum yollarını rahatlatır, Terlemeyi arttırır, Ateş düşürücüdür, Ağız kokusunu giderir, Kabızlık ve ishale iyi gelir, Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar, Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Lavanta Yan Etkileri: Lavanta gibi sağlığa faydaları kabul görmüş ancak kullanımı ve etkisi hakkında yeterli bilimsel çalışma bulunmayan bitkileri tüketirken genel sağlık koşullarınızı göz önüne almalı ve kullanım miktarını iyi belirlemelisiniz. Bu tip alternatif tedavi yöntemlerini kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmak en doğru yol olacaktır.

Lavanta bazı insanlarda alerjik reaksiyona neden olabilir. Bulantı, kusma, baş ağrısı ve titreme gibi yan etkilere rastlanabilir. Cilt üzerinde topikal olarak kullanıldığında ciltte kızarıklıklara ve tahrişe neden olabilir.

Ağız yoluyla alındığında kabızlık, baş ağrısı ve iştah artışı gibi yan etkiler görülebilmektedir. Hamile ve emzirme dönemindeki kadınların lavanta çayı içmesi tavsiye edilmez.

Lavanta kullanımının modern ilaçlarla etkileşimi konusunda henüz bir araştırma bulunmamasına karşın yatıştırıcı etkisi olduğu bilinen lavantanın anti depresan ilaçların etkisini arttıracağı yönünde görüşler bulunmaktadır. Depresyon tedavisinde kullanılan ve kaygı giderici ilaçlar olan lorazepam (Ativan), diazepam (Valium) ve alprazolam (Xanax) ile birlikte kullanılması önerilmez.

Bu yazı lavanta çayının faydaları, lavanta çayının zararları yan etkileri, lavanta çayının cilde saça faydaları, lavanta çayı nasıl içilir hazırlanır yapılır, lavanta çayı neye iyi gelir ne işe yarar kullananlar fiyatı konusunda yazılmıştır.

lavanta çayının faydaları ve zararları, lavanta çayının faydaları, lavantanın faydaları ve zararları, gebelikte lavanta çayı, lavanta çayının zararları, lavanta aynn faydalar ve zararlar, lavanta çayı faydaları ve zararları, lavanta çayının cilde faydaları, lavanta çayının yan etkileri, lavantanın faydaları zararları

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.