Bursa’da Kalça Protezi Ameliyatları İçin Medicabil Hastanesi

Bursa’da Kalça Protezi Ameliyatları İçin Medicabil Hastanesi

Kalça protezi; leğen kemiğindeki yuva ve uyluk kemiği başının metal, seramik ya da güçlendirilmiş plastikler ile değiştirilmesi ve yapay eklem uygulanması ameliyatıdır. Bu ameliyat, kalçada hareket kısıtlığı ve ağrı yapan, kalça ekleminin dejeneratif hastalığının tedavisi için uygulanır. Özellikle hastanın günlük aktivitelerini sürdürmesini engelleyen ve işlev görmeyen kalça ekleminin yapay eklem ile değiştirilerek işlev kazandırılması için tek ve kesin çözüm, kalça protezi ameliyatı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kalça protezi ile hastanın hareketini engelleyen ve ağrıya neden olan sorunun ortadan kaldırılması, yaşam kalitesinde ciddi bir artış sağlamaktadır. Bu ameliyat öncesinde öne eğilme, merdiven inip çıkma, giyinme ve ayakkabı giyip çıkarabilme zorlukla yapılan hareketler, kalça protezi operasyonu sonrasında yapılabilir hale gelmektedir.

Kalça Protezi Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?

Artrit, kalça çıkığı ya da damarlanma bozukluğuna bağlı olarak ciddi olarak hasar görmüş kişilerde, diğer iyileştirici yöntemler denenmesine rağmen olumlu sonuç alınamadıysa kalça protezi ameliyatı en iyi tedavi yöntemidir. Ancak bu ameliyatın uygulanması için genellikle hastanın 60 yaş ve üzerinde olması tercih edilir. Bunun yanında kalça ekleminde ağrı ve işlev kaybı ile sonuçlanan harabiyete daha erken yaşlarda neden olan hastalıklar nedeniyle çok nadir de olsa erken yaşlarda da kalça protezi uygulanabilir.

Ameliyat Süreci Nasıl İşler?

Kalça protezi ameliyatı sırasında hastalara epidural ya da genel anestezi uygulanmaktadır. Bu ameliyat yaklaşık olarak 2 saat sürer. Yine ameliyat sonrasında ağrıyı önlemek için damar yolundan ağrı pompaları takılır. Ayrıca hastanın ameliyat sırasında kaybettiği kan için damar yolundan kan verilebilir. Hastanın ayılmasının ardından solunum egzersizlerine başlanmalıdır. Ardından hasta ertesi gün ayağa kaldırılır ve koltuk değneği yardımı ile kısa mesafelere yürütülür. Protez uygulaması sonrasında hastanın hastanede kalma süresi en fazla 7 gündür. Taburcu olduktan sonra ise hastanın egzersiz yapması, bacaklarında pıhtı oluşmaması adına oldukça önemlidir.

Kalça protezi uygulaması, uzmanlık gerektire ciddi bir operasyondur. Bu nedenle alanında uzman hekimlerce gerçekleştirilmelidir. Bu anlamda Bursa’da başarılı kalça protezi ameliyatlarına imza atan Özel Medicabil Hastanesi’ni tercih edebilir, kalça protezi konusunda uzman hekimlerden yardım alabilirsiniz. Detaylar İçin, https://www.medicabil.com/blogDetay.aspx?yNo=65

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz