Kilo Verdiren Besinler ve Kalorisi Az Yiyecekler Nelerdir?

Kilo Verdiren Besinler ve Kalorisi Az Yiyecekler Nelerdir?

Pek çok insan kilo vermenin bir çok formülünü aramıştır hatta denemiştir diyebiliriz. Şimdi bütün bu formülleri bir kenara bırakalım ve gerçeklerle yüzleşelim. Aslında bizim bilmemiz gereken tek şey kilo vermek için vücudumuzun ihtiyacı olan kalori miktarından daha az kaloriyi metabolizmayla buluşturmak ve aynı düzende devam edebilmek. Günlük ihtiyacınız olan kaloriyi hesapladıktan sonra kendinize hazırlayacağınız diyet listesiyle vücudunuza alacağınız kaloriyi belirleyin beslenmenize dikkat ederek belirlemiş olduğunuz zaman dilimi boyunca hayatınızı yaşamaya devam edin.

Yemeklerinizi hazırlarken kullanacağınız yağ miktarı ya da şeker oranını düşürerek daha az kalorili besinler elde edebilirsiniz. Unutmayınız, fazla kilo problemi yaşamanın en büyük nedenlerinden biri fazla yağlı ve şekerli besinleri tüketmektir.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken konu ise az kalorili yiyecekler hazırlarken besin değerleri düşükgıdalardan uzak durmanız. Örnek olarak; hazırlayacağınız az yağlı sebze yemeklerinin hem kalorisi düşük olacaktır hem de besin değerleri yüksek olacağından vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve minarelleri temin edebileceksiniz.

Az Kalorili Yiyecekler İle Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur?

Genel olarak yağ, şeker ve karbonhidrat oranı düşük olan besinler düşük kalorili yiyecekler sınıfını oluşturur diyebilir. Yine de bu konuda yapmanız gereken şey yüksek kalori içeren besinler mutlaka kilo aldırır kalıbından uzaklaşmak olacaktır. Örnek olarak 300 gram somon balığını tükettiğinizde total olarak 400 kalori almış olursunuz fakat somon balığının içerisinde bulunan yüksek miktardaki protein bileşenleri sizi gün boyu tok tutacak ve farklı bir besin tüketme ihtiyacı duymayacaksınız. Bu nedenden dolayı günlük almanız gereken kaloriden daha az tüketerek zayıflamak için güzel bir adım atmış olursunuz.

Bir başka dikkat etmeniz gereken konu ise sürekli düşük kalorili ve aynı gıdalarla beslenirseniz belli bir süre sonra vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri temin edemeyeceğinizden dolayı bağışıklık sisteminizzayıflayacak ve hastalıklara açık hale geleceksiniz. Yine uzmanların önerilerine göre dikkat etmeniz bir nokta da tükettiğiniz sebze ve meyveleri her hafta farklı renklerden seçmeniz. Bu şekilde vücuda giren mineral vitaminler değişecektir.

 

Kilo vermek için en önemli adım düzenli bir beslenme programıdır. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız günlük tükettiğiniz gıdaların %50-60’ının karbonhidrat, %15-30’unun protein, %20-30’unun ise yağlardan oluşması gerekmektedir.

Gün içerisinde acıktığınız zamanlarda atıştırmalık olarak hazır gıdalardan oluşan market ürünleri yerine, meyve yada sizin belirleyeceğiniz 1 avuç kuruyemiş tüketebilirsiniz. Kuruyemişler uzun süre tok tutucu özelliğe sahiptir ve içerisinde yararlı yağlar bulundururlar.

Kilo Verdiren Besinler ve Kalorisi Az Olan Yiyecekler Nelerdir?

Brokoli: 100 gram brokoli (büyük bir kase) yaklaşık olarak 30 kaloridir. Bunun yanı sıra brokoli günlük C vitamini ihtiyacının neredeyse tamamını, A vitamini ihtiyacının %25’ini ve demir ihtiyacının da %5’ini karşılamaktadır.

Roka: Büyük bir kase roka (30 gr) 7 kalori gibi çok düşük bir miktar içinde bulundurur. Kalorisi düşük olan rokanın içerisinde yüksek oranda A,K,C vitaminleri ve fosfor, magnezyum, kalsiyum, manganez, demir ve folat bulunmaktadır.

Kuşkonmaz: 5 tane haşlanmış kuşkonmaz sapı sadece 15 kaloridir. Kuşkonmazın içerisinde A,C ve B6 vitaminleri, magnezyum ve potasyum yüksek miktarda bulunmaktadır

Haşlanmış tavuk suyundan çorba: Hazırlayacağınız çorba sadece 10 kalori olacaktır. Öğle yemeğinde 1 adet kepekli ekmekle tüketebilirsiniz.

Brüksel lahanası: 1 tane haşlanmış brüksel lahanası sadece 8 kaloridir. Vitamin ve minareller yönünden çok zengin olan brüksel lahanasını mutlaka diyet listenize ekleyin.

Lahana: Yarım tabak haşlanmış lahana günlük C vitamini ihtiyacının %48’ini karşılar ve sadece 17 kaloridir. İçerisinde yüksek miktarda B6 vitamini, kalsiyum ve fosfat bulundurmaktadır.

Marul: İçinde bolca A vitamini, C vitamini ve demir bulunduran marulun 1 kasesi sadece 8 kaloridir. Salatalarınızdan marulu eksik etmemelisiniz.

Düşük kalorili bu besinlerin yanı sıra, kereviz, kale, kabak, ıspanak, mantar, su teresi, dere otu, domates, greyfurt ve lorarossa gibi meyve ve sebzelerde kilo verdiren besinler sınıfına girmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz